BMT Baş katibi bildirib ki, hazırda dünya barışın möhkəmləndirilməsinə nisbətən müharibələrə və silahlanmaya daha çox maliyyə xərcləyir. Onun sözlərinə görə, bu tendensiya təhlükəli nəticələr doğurur.
Redaksiya xəbər verir ki, Baş katib çıxışında vurğulayıb: “Həddindən artıq hərbi xərclər barışı təmin etmir, əksinə silahlanma yarışını alovlandırır, etimadsızlığı dərinləşdirir və sabitliyin təməli olan resursları tükədir”.
Baş katib beynəlxalq ictimaiyyəti sülh təşəbbüslərinə daha çox diqqət ayırmağa çağırıb və vurğulayıb ki, davamlı inkişafın əsas şərti məhz qarşıdurmaların qarşısının alınmasıdır.

Генеральный секретарь ООН обеспокоен растущей гонкой вооружений в мире
Генеральный секретарь ООН заявил, что в настоящее время мир тратит больше средств на войны и вооружения, чем на укрепление мира. По его словам, эта тенденция приводит к опасным последствиям.
Редакция сообщает, что Генеральный секретарь в своем выступлении подчеркнул: «Чрезмерные военные расходы не обеспечивают мир, а наоборот, разжигают гонку вооружений, углубляют недоверие и истощают ресурсы, являющиеся основой стабильности».
Генеральный секретарь призвал международное сообщество уделять больше внимания мирным инициативам и подчеркнул, что предотвращение конфликтов является основным условием устойчивого развития.