“Süni intellekt texnologiyalarının media sahəsində tətbiqindən irəli gələn spesifik məsələlərin həlli günümüzün vacib çağırışları sırasındadır”.
Bu sözləri Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin icraçı direktoru Əhməd İsmayılov “Rəqəmsal Transformasiya və Media” mövzusunda II Azərbaycan-Özbəkistan Media Forumunda çıxışı zamanı deyib.
O bildirib ki, bu yeni bilik və bacarıqlara yiyələnmək, onun verdiyi fürsətləri dəyərləndirərək ölkələrimizin informasiya landşaftını müasirləşdirmək zərurəti artıq hiss olunmaqdadır: “Media süni intellektdən yalnız forma baxımından təkmilləşmək üçün deyil, eyni zamanda, daha maraqlı kontent yaradılması prosesində də yararlanmalıdır. Məlumdur ki, kontentin jurnalistika prinsiplərinə uyğun formada hazırlanması, faktların yoxlanılması, analitik təhlillərin və müqayisələrin aparılması, xüsusən də hazırlanmış materialın vizualizasiyası süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi olmadan reallaşa bilməz”.
Əhməd İsmayılov qeyd edib ki, bu müasir yanaşma jurnalistikanın artıq yeni və tamam fərqli inkişaf fazasına keçdiyini deməyə əsas verir: “Bir sıra ölkələrin mediası artıq yeni texnoloji tərəqqinin nailiyyətlərindən istifadə etməkdədir. Biz bu prosesi yaxından izləyir, ciddi təhlil edir, medianın rəqəmsal mühitdə rəqabətə davamlılığını yüksəltmək üçün müxtəlif təşəbbüslərlə çıxış edirik”.

«Решение специфических вопросов, возникающих в связи с применением технологий искусственного интеллекта в сфере медиа, является одним из важных вызовов современности».
Эти слова сказал исполнительный директор Агентства по развитию медиа Азербайджанской Республики Ахмед Исмайылов во время своего выступления на II Азербайджано-Узбекском медиафоруме на тему «Цифровая трансформация и медиа».
Он отметил, что уже ощущается необходимость овладения этими новыми знаниями и навыками, а также модернизации информационного ландшафта наших стран, используя предоставляемые ими возможности: «Медиа должны использовать искусственный интеллект не только для совершенствования формы, но и в процессе создания более интересного контента. Известно, что подготовка контента в соответствии с принципами журналистики, проверка фактов, проведение аналитических исследований и сравнений, а также, в частности, визуализация подготовленного материала не могут быть реализованы без применения технологий искусственного интеллекта».
Ахмед Исмайылов отметил, что этот современный подход дает основание говорить о том, что журналистика уже перешла в новую и совершенно иную фазу развития: «Медиа ряда стран уже используют достижения нового технологического прогресса. Мы внимательно следим за этим процессом, серьезно анализируем его и выступаем с различными инициативами для повышения конкурентоспособности медиа в цифровой среде».