Polşanın Baş naziri Donald Tusk açıqlamasında Ceffri Epşteyn qalmaqalının Rusiya kəşfiyyatı tərəfindən planlaşdırılmış əməliyyat olması ehtimalının çox yüksək olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, dərc olunan sənədlərdə birbaşa Vladimir Putinlə əlaqəli yüzlərlə material, ümumilikdə isə Moskva ilə bağlı minlərlə sənəd mövcuddur.
Redaksiya xəbər verir ki, Donald Tusk FBI-nin əlində Ceffri Epşteynin Putinə məxsus bəzi aktivləri idarə etdiyini göstərən məlumatların olduğu barədə iddiaların yayıldığını da vurğulayıb. O qeyd edib ki, bu iddialar beynəlxalq səviyyədə ciddi və şəffaf araşdırma tələb edir.
Məsələyə münasibət bildirən Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova isə Epşteyn dosyalarının Qərb elitalarının uşaqlara, hətta bəzi hallarda öz övladlarına qarşı davranışlarını ifşa etdiyini deyib. Onun fikrincə, bu sənədlər Qərb cəmiyyətində mövcud olan dərin mənəvi problemləri üzə çıxarır.
Eyni zamanda, milyarder Bill Qeyts Ceffri Epşteynlə bağlı irəli sürülən yeni ittihamları qəti şəkildə təkzib edib. O bildirib ki, Epşteynlə yalnız bir neçə şam yeməyində görüşüb, heç vaxt onun adasına getməyib və orada heç bir qadınla tanış olmayıb. Bill Qeyts etiraf edib ki, ümumiyyətlə Epşteynlə görüşmək belə səhv addım olub.

Polish Prime Minister Donald Tusk stated in a press release that the probability of the Jeffrey Epstein scandal being an operation planned by Russian intelligence is very high. According to him, the published documents contain hundreds of materials directly related to Vladimir Putin, and thousands of documents related to Moscow in total.
The editorial office reports that Donald Tusk also emphasized the spread of claims that the FBI possesses information indicating Jeffrey Epstein managed certain assets belonging to Putin. He noted that these claims require a serious and transparent investigation at the international level.
Reacting to the issue, Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said that the Epstein files expose the behavior of Western elites towards children, and in some cases, their own offspring. In her opinion, these documents reveal deep moral problems existing in Western society.
At the same time, billionaire Bill Gates categorically denied the new accusations put forward regarding Jeffrey Epstein. He stated that he met Epstein only at a few dinners, never visited his island, and never met any women there. Bill Gates admitted that meeting Epstein at all was a mistake.