“Azərxalça” ASC və “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı, İqtisadiyyat Nazirliyi ilə İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin (AZPROMO) dəstəyi ilə 1-3 may tarixlərində keçiriləcək Beynəlxalq Xalça Festivalına hazırlıq işləri davam edir.
Festival mayın 1-də Bakı Biznes Mərkəzində keçiriləcək “Xalça sənayesi: dəyərin yaradılması, brendinq və dünya bazarına inteqrasiya. Mədəni irsdən rəqabətədavamlı qlobal məhsula doğru” mövzusuna həsr olunmuş Beynəlxalq Xalça Forumu ilə fəaliyyətə başlayacaq. Forum xalça sənayesinin aparıcı beynəlxalq ekspertlərini, dizaynerlərini, istehsalçı və tədqiqatçılarını, habelə ixracatçı və yaradıcı sənaye nümayəndələrini bir araya gətirəcək.
Qeyd edək ki, 14.04.2026-cı il tarixindən etibarən festivalın rəsmi saytında Forumda dinləyici qismində iştirak etmək istəyənlər üçün qeydiyyat prosesinə start verilib. Maraqlananlar https://bakucarpetfest.az/2026/forum/ linki vasitəsilə qeydiyyatdan keçə bilərlər. Forum üçün nəzərdə tutulan dinləyici yerlərinin məhdud olduğunu diqqətinizə çatdırırıq.
İkinci dəfə təşkil olunacaq Beynəlxalq Xalça Forumu əllə toxunan xalçaların ənənəvi irsdən qlobal rəqabətədavamlı məhsula çevrilməsi yolunda mühüm platformadır. Tədbir nəzəriyyədən daha çox, real biznes təcrübələrinə və uğurlu beynəlxalq nümunələrə fokuslanır.
Builki Forumun əsas hədəf və istiqamətləri aşağıdakılardır:
Mədəniyyətdən Biznesə Keçid: Forum xalçanı sadəcə muzey eksponatı və ya qədim sənət nümunəsi kimi deyil, qlobal bazarda satıla bilən yüksək kommersiya dəyərli məhsul kimi təqdim edir;
Müasir Dizayn Tələbi: Əsas yanaşma ondan ibarətdir ki, xalçanın keyfiyyəti qədər, onun müasir interyerlərə uyğunluğu və dizayn innovasiyaları da beynəlxalq uğur üçün həlledicidir;
Hekayənin Gücü (Storytelling): Müasir marketinq tələblərinə əsasən, alıcıya sadəcə məhsul deyil, həm də o xalçanın arxasındakı mədəniyyəti, toxucunun əməyini və hər bir naxışın mistik mənası çatdırılmalıdır;
Praktiki Təcrübə: Nəzəri mühazirələr əvəzinə, dünya bazarında uğur qazanmış xarici şirkətlərin və dizaynerlərin real satış və ixrac modelləri nümunə kimi nümayiş olunur.
Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) vitse-prezidenti və BƏƏ üzrə ICOM-un sədri Nasir Al Darmaki, Meksikadan tədqiqatçı alim, akademik və icmaya əsaslanan davamlı inkişaf üzrə mütəxəssis Prof. Dr. Maria Del Carmen Avendano Rito, İtaliyadan kolleksiyaçı, restavrator, qədim xalçaların elmi tədqiqatı sahəsində dünya səviyyəli mütəxəssis Luca Emilio Brancati, Türk Dünyası Bələdiyyələr Birliyi (TDBB) Baş Katibi Fahri Solak, “Kyrgyz Handmade”-in icraçı direktoru Dinara Asanbayeva, Mərakeş Turizm, Sənətkarlıq və Sosial İqtisadiyyat Nazirliyinə tabe “Maison de l’Artisann”ın (Sənətkar Evi) baş direktoru Tarik Sadiq və digərləri çıxışçı kimi iştirak edəcəklər. Bu Forum xalçaçılıq sektorunun iqtisadi potensialını artırmaq üçün həm dizaynerlər, həm də istehsalçılar üçün praktiki yol xəritəsi təqdim etməyi hədəfləyir.

Продолжаются подготовительные работы к Международному Фестивалю Ковров, который пройдет 1-3 мая при организации ОАО «Азерхалча» и Управления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер», при поддержке Министерства экономики и Агентства по продвижению экспорта и инвестиций (AZPROMO).
Фестиваль начнет свою работу 1 мая в Бакинском Бизнес-центре с Международного Форума Ковров, посвященного теме «Ковровая индустрия: создание ценности, брендинг и интеграция на мировой рынок. От культурного наследия к конкурентоспособному глобальному продукту». Форум соберет ведущих международных экспертов, дизайнеров, производителей и исследователей ковровой индустрии, а также представителей экспортеров и креативных индустрий.
Отметим, что с 14.04.2026 на официальном сайте фестиваля начался процесс регистрации для желающих принять участие в Форуме в качестве слушателей. Заинтересованные лица могут зарегистрироваться по ссылке https://bakucarpetfest.az/2026/forum/. Обращаем ваше внимание, что количество мест для слушателей на Форуме ограничено.
Международный Форум Ковров, который будет организован во второй раз, является важной платформой на пути превращения ковров ручной работы из традиционного наследия в глобальный конкурентоспособный продукт. Мероприятие фокусируется не столько на теории, сколько на реальном бизнес-опыте и успешных международных примерах.
Основные цели и направления Форума этого года следующие:
Переход от культуры к бизнесу: Форум представляет ковер не просто как музейный экспонат или образец древнего искусства, а как высокоценный коммерческий продукт, который может быть продан на мировом рынке;
Требование современного дизайна: Основной подход заключается в том, что наряду с качеством ковра, его соответствие современным интерьерам и дизайнерские инновации также являются решающими для международного успеха;
Сила истории (Storytelling): Согласно требованиям современного маркетинга, покупателю должен быть передан не просто продукт, но и культура, стоящая за этим ковром, труд ткача и мистическое значение каждого узора;
Практический опыт: Вместо теоретических лекций демонстрируются реальные модели продаж и экспорта зарубежных компаний и дизайнеров, добившихся успеха на мировом рынке.
Вице-президент Международного совета музеев (ICOM) и председатель ICOM по ОАЭ Насир Аль Дармаки, ученый-исследователь из Мексики, академик и специалист по устойчивому развитию на основе сообществ, профессор доктор Мария Дель Кармен Авенданьо Рито, коллекционер, реставратор из Италии, специалист мирового уровня в области научных исследований древних ковров Лука Эмилио Бранкати, Генеральный секретарь Союза муниципалитетов тюркского мира (TDBB) Фахри Солак, исполнительный директор «Kyrgyz Handmade» Динара Асанбаева, Генеральный директор «Maison de l’Artisann» (Дом ремесленника), подведомственного Министерству туризма, ремесел и социальной экономики Марокко, Тарик Садик и другие примут участие в качестве докладчиков. Этот Форум призван предоставить практическую дорожную карту как для дизайнеров, так и для производителей, чтобы увеличить экономический потенциал коврового сектора.