“Beynəlxalq Qida və Aqrar Biznes Forum-Sərgi”si baş tutdu
Bakıda “Biznes Mərkəzi Klubu”nun təşkilatçılığı ilk dəfə “Beynəlxalq Qida və Aqrar Biznes Forum-Sərgi” baş tutub.
500 nəfərdən çox iştirakçının yer aldığı tədbirdə yerli şirkətlərin rəhbər və nümayəndələri ilə yanaşı, Türkiyə, Özbəkistan, Tacikistan, İsrail və digər ölkələrdən olan şirkətlərin təmsilçiləri də yer alıb. Mərasimdə “Biznes Mərkəzi Klubu”nun sədri Rüfət Nadirli çıxış edərək, forum-sərginin əhəmiyyətinə toxunub, bu layihənin davamlılığına diqqət çəkərək növbəti illərdə də keçirilməsinin planlaşdırıldığını bildirib. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov dövlət tərəfindən aqrar sahəyə olan diqqət və qayğıdan, bu sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarlara yaradılan imkanlardan söz açıb.
Millət vəkilləri Ceyhun Məmmədov, Vüqar İskəndərov, Müşfiq Cəfərov, Xəzər Media Mərkəzinin Reklam Departamentinin Rəhbəri Gökhan Özkundakçı, “Destec Group” Müşahidə Şurasının sədri Sakit Səmədov, Türk Dünyası Tarım Birliyinin Başkanı Doğan Başaran və “TABA AmCham”ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Beşir Kamal Ustaoğlu qida və aqrar sahədə belə bir layihənin ərsəyə gəlməsini müsbət dəyərləndiriblər, yerli və xarici şirkətlər arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə imkanların yaranacağını qeyd ediblər.
Tədbir zamanı stendlərə baxış keçirilib, şirkətlər arasında əməkdaşlıq üzrə B2B görüşlər reallaşıb. Sonra forum panel müzakirələri ilə davam edib. Panellərdə “Kənd Təsərrüfatı və Qida səhaləri üzrə inkişaf mərhələləri,innovativ texnoloji həllər və ərzaq təhlükəsizliyi”, “Aqrar və qida sektorları üzrə istehsal, PR və Marketinq, idxal-ixrac imkanları və təcrübə mübadiləsi” kimi mövzular yer alıb. Bildirək ki, “Ert Agro”, "Nafta Sanatoriya"sı, “Abşeron Logistika Mərkəzi”, “OBA” Marketlər Şəbəkəsi, “Onur Plast, “Mamajan”, “Hazel”, “Eco Az Energy”, “Qanun Mühasibatlıq Xidmətləri”, “Logix”, Crea Time”, “Foto Xalça” və digərləri sponsorlar qismində iştirak edib.

Состоялся «Международный форум-выставка по продовольствию и аграрному бизнесу»
В Баку впервые состоялся «Международный форум-выставка по продовольствию и аграрному бизнесу», организованный «Клубом Бизнес-Центров».
В мероприятии, в котором приняли участие более 500 человек, были представлены как руководители и представители местных компаний, так и представители компаний из Турции, Узбекистана, Таджикистана, Израиля и других стран. Председатель «Клуба Бизнес-Центров» Руфат Надирли выступил на церемонии, подчеркнув важность форума-выставки и заявив о планах по его проведению в последующие годы, уделяя внимание его устойчивости. Директор Центра аграрных инноваций Министерства сельского хозяйства Анар Джафаров рассказал о внимании и заботе государства к аграрному сектору, а также о возможностях, созданных для предпринимателей, работающих в этой сфере.
Депутаты Милли Меджлиса Джейхун Мамедов, Вугар Искендеров, Мушфиг Джафаров, руководитель отдела рекламы Центра СМИ «Хазар» Гёкхан Озкюндакчи, председатель Наблюдательного совета «Destec Group» Сакит Самедов, президент Турецкой Аграрной Ассоциации Доган Башаран и член Высшего консультативного совета «TABA AmCham» Бешир Камаль Устаоглу положительно оценили создание такого проекта в сфере продовольствия и сельского хозяйства, отметив, что будут созданы возможности для дальнейшего углубления сотрудничества между местными и зарубежными компаниями.
В ходе мероприятия были осмотрены стенды, проведены встречи B2B по сотрудничеству между компаниями. Затем форум продолжился панельными дискуссиями. На панелях обсуждались такие темы, как «Этапы развития, инновационные технологические решения и продовольственная безопасность в сферах сельского хозяйства и продовольствия», «Производство, PR и маркетинг, импортно-экспортные возможности и обмен опытом в аграрном и продовольственном секторах». Следует отметить, что в качестве спонсоров выступили «Ert Agro», санаторий «Nafta», «Absheron Logistics Center», сеть магазинов «OBA», «Onur Plast», «Mamajan», «Hazel», «Eco Az Energy», «Qanun Accounting Services», «Logix», «Crea Time», «Foto Xalça» и другие.