“Beynəlxalq Qida və Aqrar Biznes Forum-Sərgi”si baş tutdu
Bakıda “Biznes Mərkəzi Klubu”nun təşkilatçılığı ilk dəfə “Beynəlxalq Qida və Aqrar Biznes Forum-Sərgi” baş tutub.
500 nəfərdən çox iştirakçının yer aldığı tədbirdə yerli şirkətlərin rəhbər və nümayəndələri ilə yanaşı, Türkiyə, Özbəkistan, Tacikistan, İsrail və digər ölkələrdən olan şirkətlərin təmsilçiləri də yer alıb. Mərasimdə “Biznes Mərkəzi Klubu”nun sədri Rüfət Nadirli çıxış edərək, forum-sərginin əhəmiyyətinə toxunub, bu layihənin davamlılığına diqqət çəkərək növbəti illərdə də keçirilməsinin planlaşdırıldığını bildirib. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov dövlət tərəfindən aqrar sahəyə olan diqqət və qayğıdan, bu sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarlara yaradılan imkanlardan söz açıb.
Millət vəkilləri Ceyhun Məmmədov, Vüqar İskəndərov, Müşfiq Cəfərov, Xəzər Media Mərkəzinin Reklam Departamentinin Rəhbəri Gökhan Özkundakçı, “Destec Group” Müşahidə Şurasının sədri Sakit Səmədov, Türk Dünyası Tarım Birliyinin Başkanı Doğan Başaran və “TABA AmCham”ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Beşir Kamal Ustaoğlu qida və aqrar sahədə belə bir layihənin ərsəyə gəlməsini müsbət dəyərləndiriblər, yerli və xarici şirkətlər arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə imkanların yaranacağını qeyd ediblər.
Tədbir zamanı stendlərə baxış keçirilib, şirkətlər arasında əməkdaşlıq üzrə B2B görüşlər reallaşıb. Sonra forum panel müzakirələri ilə davam edib. Panellərdə “Kənd Təsərrüfatı və Qida səhaləri üzrə inkişaf mərhələləri,innovativ texnoloji həllər və ərzaq təhlükəsizliyi”, “Aqrar və qida sektorları üzrə istehsal, PR və Marketinq, idxal-ixrac imkanları və təcrübə mübadiləsi” kimi mövzular yer alıb. Bildirək ki, “Ert Agro”, "Nafta Sanatoriya"sı, “Abşeron Logistika Mərkəzi”, “OBA” Marketlər Şəbəkəsi, “Onur Plast, “Mamajan”, “Hazel”, “Eco Az Energy”, “Qanun Mühasibatlıq Xidmətləri”, “Logix”, Crea Time”, “Foto Xalça” və digərləri sponsorlar qismində iştirak edib.

The first “International Food and Agricultural Business Forum-Exhibition,” organized by the “Business Center Club,” was held in Baku.
The event, attended by over 500 participants, included representatives from local companies as well as delegates from companies from Turkey, Uzbekistan, Tajikistan, Israel, and other countries. At the ceremony, Rufat Nadirli, Chairman of the “Business Center Club,” spoke about the importance of the forum-exhibition, emphasizing the project’s sustainability and plans for its continuation in the coming years. Anar Jafarov, Director of the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture, discussed the state’s attention and care for the agricultural sector and the opportunities created for entrepreneurs operating in this field.
Members of Parliament Jeyhun Mammadov, Vugar Iskandarov, Mushfig Jafarov, Head of the Advertising Department of Khazar Media Center Gokhan Ozkundakci, Chairman of the Supervisory Board of “Destec Group” Sakit Samadov, President of the Turkic World Agriculture Union Doğan Başaran, and High Advisory Board Member of “TABA AmCham” Beşir Kamal Ustaoğlu positively assessed the creation of such a project in the food and agricultural sector, noting that it would create opportunities for further deepening cooperation between local and foreign companies.
During the event, stands were reviewed, and B2B meetings for cooperation between companies were held. The forum then continued with panel discussions. The panels covered topics such as “Development Stages in Agriculture and Food Sectors, Innovative Technological Solutions and Food Security,” and “Production, PR and Marketing, Import-Export Opportunities and Experience Exchange in the Agricultural and Food Sectors.” It should be noted that “Ert Agro,” “Nafta Sanatoriya,” “Absheron Logistics Center,” “OBA” Market Chain, “Onur Plast,” “Mamajan,” “Hazel,” “Eco Az Energy,” “Qanun Accounting Services,” “Logix,” Crea Time,” “Foto Carpet,” and others participated as sponsors.