Beynəlxalq konfransda Azərbaycanı Mirələm Calalov təmsil etdi
Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində “Xəstəxanayaqədərki və hospital mərhələlərində ürək-ağciyər reanimasiyasına müasir yanaşmalar” adlı beynəlxalq konfrans baş tutub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasını Respublika Təcili və Təxirəsalınmaz Tibbi Yardım Mərkəzinin direktoru Mirələm Calalov təmsil edib. O, konfrans çərçivəsində “Kardiogen şoklu pasiyentlərin xəstəxanayaqədər mərhələdə erkən stabilləşdirilməsində tele-tibbi dəstəyin rolu” mövzusunda çıxış edib və təcili tibbi yardım sahəsində innovativ yanaşmalar barədə təcrübəsini bölüşüb.
Konfrans zamanı ağır və kritik vəziyyətdə olan pasiyentlərin erkən diaqnostikası və idarə olunmasında innovativ yanaşmaların inkişafına verdiyi töhfələrə görə Mirələm Calalov Qazaxıstan Respublikası Təcili Tibbi Yardım Assosiasiyası tərəfindən “Üzdik qızmetker” (əlaçı işçi / üstün xidmət) nişanı ilə (vəsiqə № 608) təltif olunub.
Qeyd edək ki, tədbir müxtəlif ölkələrdən aparıcı mütəxəssisləri bir araya gətirərək ürək-ağciyər reanimasiyası sahəsində ən son yeniliklərin müzakirəsi üçün mühüm platforma rolunu oynayıb.
Mirələm Calalov tərəfindən “Xəstəxanayaqədərki mərhələdə kardiogen şoklu xəstələrin erkən stabilləşdirilməsində tele-tibbi dəstəyin rolu” mövzusunda elmi məqalə beynəlxalq nəşrdə dərc olunub.
Tədqiqatda kardiogen şok kimi həyati təhlükəli vəziyyətlərdə xəstəxanayaqədərki mərhələdə tele-tibbi dəstəyin rolu, erkən müdaxilənin effektivliyi geniş şəkildə təhlil edilib. Məqalə təcili tibbi yardım xidmətlərinin keyfiyyətinin artırılması və innovativ texnologiyaların tətbiqi baxımından mühüm elmi əhəmiyyət daşıyır.

Миралам Джалалов представил Азербайджан на международной конференции
В столице Казахстана, городе Астана, состоялась международная конференция на тему «Современные подходы к сердечно-легочной реанимации на догоспитальном и госпитальном этапах».
На мероприятии Азербайджанскую Республику представил директор Республиканского центра скорой и неотложной медицинской помощи Миралам Джалалов. В рамках конференции он выступил с докладом на тему «Роль телемедицинской поддержки в ранней стабилизации пациентов с кардиогенным шоком на догоспитальном этапе» и поделился своим опытом в области инновационных подходов в скорой медицинской помощи.
Во время конференции Миралам Джалалов был награжден Ассоциацией скорой медицинской помощи Республики Казахстан знаком «Үздік қызметкер» (отличный работник / превосходная служба) (удостоверение № 608) за вклад в развитие инновационных подходов в ранней диагностике и управлении пациентами в тяжелом и критическом состоянии.
Следует отметить, что мероприятие собрало ведущих специалистов из разных стран и послужило важной платформой для обсуждения последних инноваций в области сердечно-легочной реанимации.
Научная статья Миралама Джалалова на тему «Роль телемедицинской поддержки в ранней стабилизации пациентов с кардиогенным шоком на догоспитальном этапе» была опубликована в международном издании.
В исследовании широко проанализирована роль телемедицинской поддержки на догоспитальном этапе и эффективность раннего вмешательства при жизнеугрожающих состояниях, таких как кардиогенный шок. Статья имеет важное научное значение с точки зрения повышения качества услуг скорой медицинской помощи и применения инновационных технологий.