Bəqayi: İran Hörmüz boğazına nəzarət edir
İran Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü İsmayıl Bəqayi Hörmüz boğazında gəmi hərəkəti ilə bağlı mühüm bəyanat verib. O bildirib ki, boğazda gəmi hərəkəti yalnız İran tərəfindən müəyyən edilmiş marşrutlara uyğun və müvafiq İran qurumları ilə koordinasiyalı şəkildə həyata keçiriləcəkdir.
Redaksiya xəbər verir ki, İsmayıl Bəqayi İranın Hörmüz boğazının müdafiəçisi olduğunu xüsusi vurğulayıb. O, milli maraqlarını və hüquqlarını qorumaq üçün zəruri addımların atılmasında heç bir çeviklik göstərməyəcəklərini qətiyyətlə bildirib.
Sözçü media və ictimaiyyəti qarşı tərəfin yaratdığı media narrativinin qurbanı olmamağa çağırıb. O, bu cür təbliğatın regiondakı vəziyyətə mənfi təsir göstərə biləcəyini diqqətə çatdırıb.

Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Ирана Исмаил Багаи сделал важное заявление относительно движения судов в Ормузском проливе. Он заявил, что движение судов в проливе будет осуществляться только в соответствии с маршрутами, определенными Ираном, и в координации с соответствующими иранскими ведомствами.
Редакция сообщает, что Исмаил Багаи особо подчеркнул, что Иран является защитником Ормузского пролива. Он решительно заявил, что они не проявят никакой гибкости в принятии необходимых шагов для защиты своих национальных интересов и прав.
Пресс-секретарь призвал СМИ и общественность не становиться жертвами медийного нарратива, создаваемого противоположной стороной. Он отметил, что подобная пропаганда может негативно сказаться на ситуации в регионе.