Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə bir sıra mallar, o cümlədən avtomobil benzini üzrə gömrük rüsumları ayrıca müəyyən ediləcək. Baş nazir Əli Əsədovun imzaladığı sənəd “Xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası, idxal və ixrac gömrük rüsumlarının dərəcələri”ndə dəyişiklikləri nəzərdə tutur. Qərara əsasən, bu məhsullar üçün vahid deyil, ayrıca rüsum yanaşması tətbiq olunacaq.
Məsələ ilə bağlı iqtisadçı Vüqar Oruc Demokrat.az-a bildirib ki, Nazirlər Kabinetinin qəbul etdiyi qərar benzindən fərqli digər yanacaq növləri üzrə rüsumun ayrıca müəyyənləşdirilməsi məqsədi daşıyır:
"Bu rüsumun hansı istiqamətdə dəyişəcəyini indidən dəqiq proqnozlaşdırmaq mümkün olmasa da, ehtimallar onun artım yönümlü ola biləcəyini göstərir. Burada həm büdcə qənaəti, həm də xərclərin optimallaşdırılması nəzərə alına bilər ki, bu da son nəticədə qiymətlərə təsir göstərə bilər".
O bildirib ki, qərar hökumətə benzin siyasətini ayrıca və müstəqil şəkildə tənzimləmək imkanı yaradır:
"Bu yanaşma müsbət qiymətləndirilə bilər. Eyni zamanda, hər addımda əhalinin sosial iqtisadi durumu nəzərə alınacaq və rüsum artımı mərhələli şəkildə həyata keçiriləcək. Sabit 15 faizlik rüsumun tətbiq edilməməsi onu göstərir ki, rüsum dəyişən olacaq. Bu zaman beynəlxalq bazarlardakı qiymətlər və daxili xərclər əsas götürülə bilər. Rüsumun faizi dövrlərə görə 13, 15 və ya 20 faiz səviyyəsində müəyyən edilə bilər".
Ekspert deyib ki, bütün bu məsələlərin uzunmüddətli həlli isə Azərbaycanın neft emalı imkanlarının genişləndirilməsindən keçir:
"Ölkə yalnız xam neft ixrac edən deyil, həm də onu emal edib əlavə dəyər yaradan dövlətə çevrilməlidir. Çünki alternativ enerji mənbələrinin artması və neft qiymətlərinin gələcək taleyi ilə bağlı qeyri müəyyənliklər bu istiqamətdə addımları zəruri edir", - deyə o bildirib.

By a decision of the Cabinet of Ministers, customs duties will be set separately for a number of goods, including automotive gasoline. The document, signed by Prime Minister Ali Asadov, envisages changes to the “Nomenclature of Goods for Foreign Economic Activity, Import and Export Customs Duty Rates.” According to the decision, a separate duty approach will be applied to these products, rather than a unified one.
Regarding the issue, economist Vugar Oruj told Demokrat.az that the decision adopted by the Cabinet of Ministers aims to set the duty separately for other types of fuel, different from gasoline:
"Although it is not possible to accurately predict in which direction this duty will change at this moment, probabilities indicate that it may be directed towards an increase. Both budget savings and optimization of expenses can be taken into account here, which can ultimately affect prices."
He stated that the decision creates an opportunity for the government to regulate gasoline policy separately and independently:
"This approach can be positively assessed. At the same time, the socio-economic situation of the population will be taken into account at every step, and the duty increase will be implemented in stages. The fact that a fixed 15 percent duty is not applied indicates that the duty will be variable. In this case, international market prices and domestic expenses can be taken as a basis. The percentage of the duty can be set at 13, 15, or 20 percent depending on the periods."
The expert said that the long-term solution to all these issues lies in expanding Azerbaijan's oil refining capabilities:
"The country must become a state that not only exports crude oil but also processes it and creates added value. Because the increase in alternative energy sources and the uncertainties regarding the future fate of oil prices make steps in this direction necessary," he said.