Serbiyanın parlamenti Belqradın mərkəzində lüks Tramp markalı otel və yaşayış kompleksi tikintisinə dair qanunu təsdiqləyib. Layihə ABŞ Prezidenti Donald Trampın kürəkəni Cared Kuşner tərəfindən irəli sürülüb və uzun müddət müzakirə predmeti olub.
Redaksiya Politico-ya istinadla xəbər verir ki, söhbət keçmiş Yuqoslaviya ordusunun qərargah binasının yerləşdiyi ərazidən gedir. Həmin bina 1999-cu ildə Kosovodakı müharibəni dayandırmaq məqsədi ilə həyata keçirilən NATO bombardmanı nəticəsində dağıdılmış və illər boyunca həm memarlıq abidəsi, həm də qeyri-rəsmi memorial kimi qəbul edilirdi. Layihənin dəyərinin təxminən 500 milyon dollar olduğu bildirilir.
Hakimiyyət layihəni ABŞ-la münasibətləri gücləndirəcək addım kimi təqdim edir. Prezident Aleksandar Vuçiç bildirib ki, layihə Belqradın iqtisadi və diplomatik mövqeyini gücləndirəcək. Lakin müxalifət və vətəndaş cəmiyyəti təmsilçiləri qərarı kəskin tənqid edir və tarixi yaddaşın kommersiya maraqlarına qurban verildiyini vurğulayır.
Müxalif deputat Marinika Tepiç “Bombaların düşdüyü yerdə indi şampan axıdılacaq” ifadəsi ilə hökumətin qərarını etirazla qarşılayıb. Eyni zamanda, ölkədə korrupsiya ilə bağlı narazılıqlar fonunda son bir ildə bu layihə əleyhinə kütləvi aksiyalar keçirilib.
Qeyd edək ki, Cared Kuşnerin idarə etdiyi Affinity Partners şirkəti 2022-ci ildə Serbiya hökumətindən layihənin reallaşdırılması üçün 99 illik icarə hüququ əldə edib.

Serbia's parliament has approved a law on the construction of a luxury Trump-branded hotel and residential complex in the center of Belgrade. The project was put forward by Jared Kushner, son-in-law of US President Donald Trump, and has been a subject of discussion for a long time.
The editorial office, citing Politico, reports that the area in question is where the former Yugoslav army headquarters building was located. That building was destroyed in 1999 as a result of NATO bombing aimed at stopping the war in Kosovo and was considered both an architectural monument and an unofficial memorial for years. The project's value is reported to be approximately 500 million dollars.
The authorities present the project as a step that will strengthen relations with the United States. President Aleksandar Vučić stated that the project will strengthen Belgrade's economic and diplomatic position. However, the opposition and civil society representatives sharply criticize the decision, emphasizing that historical memory is being sacrificed for commercial interests.
Opposition MP Marinika Tepić protested the government's decision with the statement, “Where bombs fell, champagne will now flow.” At the same time, against the backdrop of dissatisfaction with corruption in the country, mass protests against this project have been held over the past year.
It should be noted that Affinity Partners, managed by Jared Kushner, obtained a 99-year lease right from the Serbian government in 2022 for the implementation of the project.