Türkiyənin "Baykar Makina" şirkətinin yerli törəməsi "Bayraktar Teknoloji Azərbaycan" MMC pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) istehsalına başlayıb.
Müəssisə istehsalı İqtisadiyyat Nazirliyi yanında İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin idarəçiliyində olan Sumqayıt Sənaye Parkında həyata keçirir.
Məhsullar hələ ki daxili bazar üçün nəzərdə tutulub.
"Bayraktar Teknoloji Azərbaycan"a Sumqayıt Sənaye Parkının rezidenti statusu bu ilin may ayında verilib.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti "Bayraktar Teknoloji Azərbaycan"ı 2022-ci ildə dövlət qeydiyyatına alıb. Şirkətin hüquqi ünvanı Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu, Zərifə Əliyeva küçəsi, 115, nizamnamə kapitalı 1.7 milyon manat, qanuni təmsilçisi isə "Baykar Makina"nın sahə koordinatoru Hüseyn Topuzdur.
"Baykar Makina" "Bayraktar" PUA-larının istehsalı ilə məşğuldur. Azərbaycan Ordusunun 2020-ci ildəki Vətən müharibəsində geniş tətbiq etdiyi bu PUA-ların yaradıcısı Selçuk Bayraktardır. O, həm də "Baykar Savunma" şirkətinin texniki direktorudur.

Местное дочернее предприятие турецкой компании "Baykar Makina", ООО "Bayraktar Teknoloji Azərbaycan", начало производство беспилотных летательных аппаратов (БПЛА).
Предприятие осуществляет производство в Сумгайытском промышленном парке, находящемся под управлением Агентства по развитию экономических зон при Министерстве экономики.
Продукция пока предназначена для внутреннего рынка.
Статус резидента Сумгайытского промышленного парка был присвоен "Bayraktar Teknoloji Azərbaycan" в мае этого года.
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики зарегистрировала "Bayraktar Teknoloji Azərbaycan" в 2022 году. Юридический адрес компании: город Баку, Насиминский район, улица Зарифы Алиевой, 115, уставный капитал составляет 1.7 миллиона манатов, а законным представителем является координатор по региону "Baykar Makina" Хусейн Топуз.
"Baykar Makina" занимается производством БПЛА "Bayraktar". Создателем этих БПЛА, широко применявшихся Азербайджанской Армией в Отечественной войне 2020 года, является Сельчук Байрактар. Он также является техническим директором компании "Baykar Savunma".