1995-ci ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə hazırlanmış və ümumxalq müzakirəsindən sonra 1995-ci il noyabrın 12-də referendumla demək olar ki, bütün Azərbaycan xalqının səs çoxluğu ilə qəbul olunmuş ilk milli Konstitusiyamız bu gün də dövlətçiliyimizin əsas dayağıdır. Şübhəsizdir ki, Konstitusiya əsas qanun olmaqla hər bir dövlətin təməl sütünunu təşkil edir. Bizim hazırda 30 illiyini qeyd etdiyimiz bu Konstitusiya da suverenliyimizin və ərazi bütövlüyümüzün qorunmasının, hüquqi və dünyəvi dövlətin möhkəmləndirilməsinin, vətəndaşların layiqli həyat şəraitinin təmin edilməsinin, beynəlxalq müstəvidə dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafının möhkəm hüquqi əsasıdır.
Bunu Baş prokuror Kamran Əliyev "Suverenliyin keşiyində: Konstitusiyada Prokurorluğun statusu" adlı dəyirmi masa formatında keçirilən beynəlxalq konfransda bildirib.
Kamran Əliyev qeyd edib ki, Konstitusiyanın milli dövlətçilik tarixində müstəsna əhəmiyyəti nəzərə alınaraq, 1996-cı il 1 noyabr tarixli Fərmana əsasən hər il noyabrın 12-si ölkəmizdə Konstitusiya Günü kimi qeyd edilir:"Xüsusi qeyd etməliyəm ki, Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızın işğalı nəticəsində minlərlə insan həlak olub, iqtisadiyyata, ətraf mühitə, tarix və mədəniyyət abidələrinə külli miqdarda ziyan vurulub. Bu faktlar istintaqı aparılmış və hazırda məhkəmə baxışında olan erməniəsilli şəxslərin təqsirləndirilməsinə dair cinayət işində də görünür. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 2020-ci ildə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun Ermənistan silahlı qüvvələrinə qarşı əks-hücum həmləsi ilə başladılmış 44 günlük Vətən müharibəsində əldə edilmiş tarixi Qələbə, eləcə də müharibədən sonra əzəli Azərbaycan torpağı olan Qarabağda fəaliyyət göstərən separatçı rejimə qarşı 2023-cü ilin sentyabrın 19-20-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən həyata keçirilən antiterror əməliyyatları nəticəsində 30 ilə yaxın işğal altında olan torpaqlarımız azad edilib və Azərbaycan dövlətinin suverenliyi tam bərpa olunmaqla Konstitusiyamızın qüvvəsi bütün ölkə ərazisinə şamil edilib. Bunun tarixi əhəmiyyəti nəzərə alınaraq Prezident İlham Əliyevin 2024- cü ilin 19 sentyabr tarixli Sərəncamı ilə hər il sentyabrın 20-i Dövlət Suverenliyi Günü kimi qeyd olunmaqdadır".
Baş prokuror xatırladıb ki, torpaqlarımız işğaldan azad edildikdən dərhal sonra Prezident İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın yaxından iştirakı ilə həmin ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinin həyata keçirilməsinə başlanılıb, ağıllı kəndlər və şəhərlər salınıb, yeni iş yerləri, istehsalat, habelə təhsil müəssisələri, o cümlədən Xankəndi şəhərində Qarabağ Universiteti təsis edilib:" Bu proses intensiv şəkildə davam etdirilməkdədir. Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın icrası çərçivəsində ümumilikdə 15 min nəfərdən çox keçmiş məcburi köçkün doğma torpaqlarına geri qayıdıb. Qeyd edilən quruculuq və bərpa işləri heç bir xarici dövlətin və ya təşkilatın dəstəyi olmadan qüdrətli Azərbaycan dövlətinin hesabına həyata keçirilir. Təbii ki, dövlətimizin başçısı tərəfindən aparılan siyasət, habelə ölkədə insan kapitalının düzgün idarəedilməsi nəticəsində Azərbaycan iqtisadiyyatı ildən-ilə inkişaf edir, neft ölkəsi olmasına baxmayaraq, qeyri-neft sənayəsinin əhəmiyyətli inkişafı təmin edilir ki, təbii olaraq bunun nəticəsində də cəmiyyətimiz inkişaf edir".

Генеральный прокурор: Конституция составляет основу каждого государства
Наша первая национальная Конституция, разработанная в 1995 году под непосредственным руководством Общенационального лидера Гейдара Алиева и принятая всенародным референдумом 12 ноября 1995 года подавляющим большинством голосов практически всего азербайджанского народа, и сегодня является основной опорой нашей государственности. Несомненно, Конституция, являясь основным законом, составляет фундаментальную основу каждого государства. Эта Конституция, 30-летие которой мы сейчас отмечаем, является прочной правовой основой для защиты нашего суверенитета и территориальной целостности, укрепления правового и светского государства, обеспечения достойных условий жизни граждан, а также развития дружественных и партнерских отношений на международной арене.
Об этом заявил генеральный прокурор Камран Алиев на международной конференции в формате круглого стола под названием "На страже суверенитета: статус прокуратуры в Конституции".
Камран Алиев отметил, что, учитывая исключительное значение Конституции в истории национальной государственности, согласно Указу от 1 ноября 1996 года, 12 ноября ежегодно отмечается в нашей стране как День Конституции: "Особо хочу отметить, что в результате оккупации наших земель Арменией погибли тысячи людей, экономике, окружающей среде, памятникам истории и культуры был нанесен огромный ущерб. Эти факты также фигурируют в уголовном деле по обвинению лиц армянского происхождения, расследование которого завершено и в настоящее время находится на рассмотрении суда. В результате исторической Победы, одержанной в 44-дневной Отечественной войне, начатой в 2020 году под руководством Президента Ильхама Алиева доблестной Азербайджанской Армией контрнаступательной операцией против вооруженных сил Армении, а также антитеррористических операций, проведенных Вооруженными силами Азербайджана 19-20 сентября 2023 года против сепаратистского режима, действовавшего в Карабахе, исконной азербайджанской земле, наши земли, находившиеся под оккупацией почти 30 лет, были освобождены, суверенитет Азербайджанского государства полностью восстановлен, и действие нашей Конституции распространено на всю территорию страны. Учитывая историческое значение этого, Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 19 сентября 2024 года 20 сентября ежегодно отмечается как День Государственного Суверенитета".
Генеральный прокурор напомнил, что сразу после освобождения наших земель от оккупации под непосредственным руководством Президента Ильхама Алиева и при активном участии Первого вице-президента Мехрибан Алиевой на этих территориях начались широкомасштабные восстановительные и строительные работы, были построены "умные" села и города, созданы новые рабочие места, производственные, а также образовательные учреждения, включая Карабахский университет в городе Ханкенди: "Этот процесс интенсивно продолжается. В рамках реализации утвержденной Президентом Ильхамом Алиевым "I Государственной программы по Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики" в общей сложности более 15 тысяч бывших вынужденных переселенцев вернулись на свои родные земли. Указанные строительные и восстановительные работы осуществляются за счет могущественного Азербайджанского государства без поддержки какого-либо иностранного государства или организации. Естественно, благодаря политике, проводимой главой нашего государства, а также правильному управлению человеческим капиталом в стране, экономика Азербайджана развивается из года в год, несмотря на то, что это нефтяная страна, обеспечивается значительное развитие ненефтяной промышленности, в результате чего, естественно, развивается и наше общество".