Bakı Metrosunda nə baş verir? - RƏSMİ CAVAB
Son günlər Bakı Metropoliteninin işində yaranan problemlərlə tez-tez qarşılaşırıq. Əsasən belə hallarda qatarların hərəkətində 10 dəqiqəyə qədər uzanan intervallar yaranır.
Redaksiya xəbər verir ki, daxil olan şikayətlərdə həmçinin qatarların stansiyalarda ləngidiyi, mənzil başına gec çatdığı qeyd olunur.
Bəs görəsən buna səbəb nədir? Bakı Metropolitenində nə baş verir?
Məsələ ilə bağlı Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin mətbuat xidmətinə sorğu ünvanladıq. Qurumdan BAKU.WS-ə bildirildi ki, bəzi stansiyalarda yaşanan sıxlıq ali təhsil müəssisələrində yaz sessiyasının başlanması, eləcə də müxtəlif təhsil ocaqlarının tədris qrafiklərinin üst-üstə düşməsi nəticəsində yaranan kütləvi sərnişin axını ilə bağlıdır. Yaranmış sərnişin yükünü tənzimləmək məqsədilə operativ şəkildə ehtiyat qatarlar xəttə buraxılır və vəziyyət daim nəzarətdə saxlanılır.
Məlumata əsasən, qatarların mənzil yollarında hərəkət müddəti dəyişməyib, lakin pik saatlarda sərnişinlərin vaqon qapılarına müdaxilə etmələri fonunda qatarların stansiyalardan yola düşmə vaxtı ləngiyə bilir. Bu ləngimə bəzi hallarda qatarların hərəkət qrafikinin pozulmasına səbəb olur.
"Qeyd edək ki, hazırda 34 cüt/saat (axşam saatlarında 35 cüt/saat) hərəkət intensivliyi fonunda qatarlararası interval mümkün ən minimum həddə qədər azaldılıb. Stansiyanı vaxtında tərk edən hər bir qatar, növbəti qatarın qrafik üzrə vaxtında platformaya daxil olmasına zəmin yaradır. Bu səbəbdən sərnişinlərdən xahiş edirik ki, hərəkət qrafikini ləngitməmək üçün stansiya əməkdaşlarının çağırışlarına ciddi əməl etsinlər.
Bu da o deməkdir ki, bir stansiyadan 1 saat ərzində 34 qatar bir, 34 qatar isə digər istiqamətdə hərəkət edir.
"Metropolitenin istismar fəaliyyətində hər hansı texniki problem yaranarsa, bu barədə ictimaiyyət dərhal qurumun rəsmi media resursları vasitəsilə məlumatlandırılır. Hazırda iki qonşu stansiya arasındakı orta səfər müddəti infrastrukturun texniki parametrlərinə uyğun olaraq sabit saxlanılır", - deyə məlumatda vurğulanıb.

What's Happening in the Baku Metro? - OFFICIAL RESPONSE
Recently, we have frequently encountered problems in the operation of the Baku Metro. In most cases, this results in intervals of up to 10 minutes in train movement.
The editorial office reports that the complaints received also mention that trains are delayed at stations, causing passengers to arrive late at their destinations.
So, what is the reason for this? What is happening in the Baku Metro?
We sent an inquiry to the press service of the Closed Joint Stock Company regarding the issue. The organization informed BAKU.WS that the congestion in some stations is due to the mass flow of passengers resulting from the start of the winter examination session at higher education institutions, as well as the overlapping of academic schedules of various educational institutions. To manage the resulting passenger load, reserve trains are promptly put into service, and the situation is constantly monitored.
According to the information, the travel time of trains on the routes has not changed, but during peak hours, the departure time of trains from stations can be delayed due to passengers interfering with the carriage doors. This delay, in some cases, leads to disruptions in the train schedule.
"It should be noted that currently, with an intensity of 34 pairs/hour (35 pairs/hour in the evening), the interval between trains has been reduced to the minimum possible. Each train that leaves the station on time creates the basis for the next train to enter the platform on time according to the schedule. Therefore, we ask passengers to strictly follow the instructions of the station staff to avoid delaying the movement schedule.
This means that 34 trains move from one station in one hour in one direction, and 34 trains in the other direction.
"If any technical problem arises in the operational activity of the Metro, the public is immediately informed about it through the official media resources of the organization. Currently, the average travel time between two adjacent stations is kept constant in accordance with the technical parameters of the infrastructure," the statement emphasized.