“Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Azərbaycan Prezidentinin 718 nömrəli Fərmanının icrası davam etdirilir.
Fərmanın tələblərinə uyğun olaraq, daha bir dövlət qurumu – “Bakı Metropoliteni” QSC İT sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürüb. Qurumun informasiya sistemləri və ehtiyatları qismən “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Əsas Data Mərkəzinə yerləşdirilib.
“AzInTelecom” tərəfindən "Bakı Metropoliteni" QSC-yə Virtual server – IaaS (Infrastructure-as-a-Service) və Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi təmin olunub. Bununla da qurum kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
“Hökumət buludu” layihəsi AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən icra edilir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom” MMC-yə məxsus data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların İT xərcləri azalır, informasiya sistemləri ölkə daxilində – vahid mərkəzdə saxlanılır, 24/7 rejimində monitorinq olunur.

Продолжается исполнение Указа Президента Азербайджана № 718 «О мерах по созданию «Государственного облака» (G-cloud) и предоставлению «облачных» услуг».
В соответствии с требованиями Указа, еще одно государственное учреждение – ЗАО «Бакинский метрополитен» – перевело свои ИТ-системы в «Государственное облако». Информационные системы и резервы учреждения были частично размещены в Бакинском основном дата-центре, принадлежащем ООО «AzInTelecom».
ООО «AzInTelecom» обеспечило предоставление ЗАО «Бакинский метрополитен» «облачных» услуг Виртуальный сервер – IaaS (Infrastructure-as-a-Service) и Резервное копирование – BaaS (Backup-as-a-Service). Таким образом, учреждение обеспечило высокую доступность критически важных систем.
Проект «Государственное облако» реализуется ООО «AzInTelecom», входящим в группу компаний AZCON Holding. В рамках проекта осуществляется полная или частичная миграция ИТ-систем государственных учреждений в дата-центры, принадлежащие ООО «AzInTelecom». В результате миграции снижаются ИТ-расходы учреждений, информационные системы хранятся внутри страны – в едином центре, и осуществляется мониторинг в режиме 24/7.
ООО «AzInTelecom» является первым учреждением в регионе Южного Кавказа, получившим сертификат «TIER III», определяющий международные стандарты «облачных» услуг.