“Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Azərbaycan Prezidentinin 718 nömrəli Fərmanının icrası davam etdirilir.
Fərmanın tələblərinə uyğun olaraq, daha bir dövlət qurumu – “Bakı Metropoliteni” QSC İT sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürüb. Qurumun informasiya sistemləri və ehtiyatları qismən “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Əsas Data Mərkəzinə yerləşdirilib.
“AzInTelecom” tərəfindən "Bakı Metropoliteni" QSC-yə Virtual server – IaaS (Infrastructure-as-a-Service) və Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi təmin olunub. Bununla da qurum kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
“Hökumət buludu” layihəsi AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən icra edilir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom” MMC-yə məxsus data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların İT xərcləri azalır, informasiya sistemləri ölkə daxilində – vahid mərkəzdə saxlanılır, 24/7 rejimində monitorinq olunur.

"Baku Metro" Migrates IT Systems to "Government Cloud"
The implementation of the Decree No. 718 of the President of Azerbaijan "On measures for the creation of the "Government Cloud" (G-cloud) and the provision of "cloud" services" continues.
In accordance with the requirements of the decree, another state institution – Baku Metro CJSC – has migrated its IT systems to the "Government Cloud." The institution's information systems and resources have been partially hosted at the Baku Main Data Center, owned by AzInTelecom LLC.
AzInTelecom has provided Baku Metro CJSC with Virtual Server – IaaS (Infrastructure-as-a-Service) and Backup – BaaS (Backup-as-a-Service) "cloud" services. This ensures high availability of critical systems for the institution.
The "Government Cloud" project is implemented by AzInTelecom LLC, one of the AZCON Holding companies. Within the project, the IT systems of state institutions are fully or partially migrated to the data centers owned by AzInTelecom LLC. As a result of the migration, the IT costs of institutions are reduced, information systems are stored domestically – in a unified center, and are monitored 24/7.
AzInTelecom LLC is the first institution in the South Caucasus region to obtain the "TIER III" certificate, which defines international standards for "cloud" services.