AzMİU və Holberton School arasında əməkdaşlıq genişlənir
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti (AzMİU) və beynəlxalq “Holberton School” şəbəkəsi arasında əməkdaşlıq daha da dərinləşir. Bu məqsədlə “Holberton School”un baş icraçı direktoru (CEO) Florian Bucher, “Holberton School Azerbaijan”ın rəhbəri Şəmsi Bayramzadə və İnformasiya Texnologiyaları və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) sektor müdiri Vüsalə Qurbanova AzMİU-da olublar və universitetin rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova ilə görüşüblər.
Görüşdə universitetin hər iki tərəfdən nümayəndələr də iştirak ediblər. Tərəflər “Holberton School” şəbəkəsi ilə AzMİU arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələrini müzakirə edib, gələcək birgə layihələrin istiqamətlərini müəyyənləşdiriblər.
Rektor professor Gülçöhrə Məmmədova qeyd edib ki, AzMİU informasiya texnologiyaları yönümlü ixtisaslarda tədrisi dünya standartlarına uyğunlaşdırmaq istiqamətində ardıcıl addımlar atır. Vurğulanıb ki, tələbələr üçün nəzəri biliklərləə yanaşı, praktiki təlimlərin təşkili onların əmək bazarına tam hazırlanmasına və rəqabətədavamlı kadr kimi yetişməsinə xidmət edir.
Florian Bucher və Şəmsi Bayramzadə AzMİU ilə əməkdaşlıqdan məmnunluqlarını ifadə ediblər. Bildirilib ki, hazırda AzMİU-nun 25 tələbəsi “Holberton School Azerbaijan”da təhsil alır. Onlar beynəlxalq proqram əsasında yüksək səviyyəli İT mütəxəssisləri kimi yetişdirilir.
Vüsalə Qurbanova isə İRİA tərəfindən ali təhsil müəssisələrində rəqəmsallaşma ilə bağlı aparılan işlərin diqqətlə izlənildiyini, AzMİU-nun təşəbbüslərinin mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib.
AzMİU-nun İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları mərkəzinin direktoru Sərxan Talıbzadə və İnformasiya texnologiyaları və sistemləri kafedrasının müdir müavini dosent Rəşad İsmibəyli çıxış edərək bildiriblər ki, “Holberton School” şəbəkəsi ilə əməkdaşlıq tədris imkanlarının genişləndirilməsi üçün əlverişli şərait yaradır.
Görüş zamanı AzMİU ilə “Holberton School” arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, daha çox tələbənin bu layihəyə cəlb olunması və AzMİU-nun İT ixtisaslarında dərs deyən müəllimlərin “Maşın öyrənmə” və “Süni intellekt” üzrə “Holberton School” mütəxəssisləri tərəfindən təlimlərə cəlb edilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Müzakirələr zamanı, həmçinin AzMİU-nun CODEX IT Akademiyası çərçivəsində birgə fəaliyyətlərin uğurla həyata keçirildiyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, AzMİU-nun İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları mərkəzinin nəzdində yaradılan bu akademiya universitet-sənaye əməkdaşlığının yeni mərhələsidir. “CODEX” hazırda “Huawei”, “Holberton School Azerbaijan”, “İnnab” Peşəkar Təlim Platforması və “Prosol” kibertəhlükəsizlik şirkəti ilə əməkdaşlıq edir və tələbələrin beynəlxalq sertifikatlar qazanmasına real imkan yaradır.
Sonda AzMİU və “Holberton School Azerbaijan” arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Sənəd gələcəkdə birgə təlim proqramları və innovativ İT layihələrinin həyata keçirilməsi üçün geniş imkanlar yaradacaq.

Сотрудничество между AzMİU и Holberton School расширяется
Сотрудничество между Азербайджанским архитектурно-строительным университетом (AzMİU) и международной сетью «Holberton School» углубляется. С этой целью главный исполнительный директор (CEO) «Holberton School» Флориан Бухер, руководитель «Holberton School Azerbaijan» Шамси Байрамзаде и заведующая сектором Агентства информационных технологий и цифрового развития (İRİA) Вюсаля Гурбанова посетили AzMİU и встретились с ректором университета профессором Гюльчохрой Мамедовой.
Во встрече также приняли участие представители университета с обеих сторон. Стороны обсудили существующие связи сотрудничества между сетью «Holberton School» и AzMİU, а также определили направления будущих совместных проектов.
Ректор, профессор Гюльчохра Мамедова отметила, что AzMİU предпринимает последовательные шаги по адаптации обучения по специальностям, ориентированным на информационные технологии, к мировым стандартам. Было подчеркнуто, что организация практических занятий наряду с теоретическими знаниями для студентов способствует их полной подготовке к рынку труда и формированию конкурентоспособных кадров.
Флориан Бухер и Шамси Байрамзаде выразили удовлетворение сотрудничеством с AzMİU. Было отмечено, что в настоящее время 25 студентов AzMİU обучаются в «Holberton School Azerbaijan». Они готовятся как высококвалифицированные ИТ-специалисты на основе международной программы.
Вюсаля Гурбанова, в свою очередь, отметила, что работы по цифровизации, проводимые İRİA в высших учебных заведениях, внимательно отслеживаются, и инициативы AzMİU имеют важное значение.
Директор Центра информационно-коммуникационных технологий AzMİU Сархан Талыбзаде и заместитель заведующего кафедрой информационных технологий и систем, доцент Рашад Исмибейли выступили, заявив, что сотрудничество с сетью «Holberton School» создает благоприятные условия для расширения образовательных возможностей.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам расширения сотрудничества между AzMİU и «Holberton School», привлечения большего числа студентов к этому проекту и вовлечения преподавателей ИТ-специальностей AzMİU в тренинги по «Машинному обучению» и «Искусственному интеллекту», проводимые специалистами «Holberton School».
В ходе обсуждений также было подчеркнуто успешное осуществление совместной деятельности в рамках ИТ-академии CODEX AzMİU. Было отмечено, что эта академия, созданная при Центре информационно-коммуникационных технологий AzMİU, является новым этапом сотрудничества между университетом и промышленностью. «CODEX» в настоящее время сотрудничает с «Huawei», «Holberton School Azerbaijan», платформой профессионального обучения «İnnab» и компанией по кибербезопасности «Prosol», создавая реальные возможности для студентов получить международные сертификаты.
В заключение был подписан меморандум о сотрудничестве между AzMİU и «Holberton School Azerbaijan». Документ создаст широкие возможности для реализации совместных образовательных программ и инновационных ИТ-проектов в будущем.