Ötən gün Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasında su təchizatı, tullantı və yağış suları sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə dair Dövlət Proqramına həsr olunan müşavirədə bu vaxta qədər görülən işlər, həmçinin yeni hədəflər açıqlanıb. Prezident İlham Əliyevin də söylədiyi kimi, Azərbaycan son 20 il ərzində potensialı 500 milyon kubmetrdən çox olan dörd böyük su anbarı inşa edib. Çünki Azərbaycan suya yalnız texniki məsələ kimi deyil, eyni zamanda, idarəetmə, iqtisadiyyat, ekologiya və sosial məsuliyyət məsələsi kimi yanaşır.
Bu sözləri Redaksiya-ya açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Könül Nurullayeva deyib.
O qeyd edib ki, hazırda dövlətlər su probleminin həlli istiqamətində təkmil strategiyalar hazırlayır. Çünki su probleminə yalnız iqlim və ya ekologiya məsələsi kimi baxmaq düzgün deyil. Dünyada 2,2 milyard insanın təhlükəsiz içməli suya çıxışdan məhrum olduğu bir vaxtda, suyun təhlükəsizlik və dövlətlərarası münasibətlərin əsas xəttinə çevrildiyi müşahidə edilir. “Nəzərə alsaq ki, 2050-ci ilə qədər iqlim dəyişikliyi və əhali artımı səbəbindən əlavə bir milyard insan ekstremal su qıtlığı ilə üzləşəcək, o zaman bu sahədə gecikmə iqtisadi böhran, miqrasiya və regional gərginliklər deməkdir. Azərbaycan da bu məsələyə kompleks, uzunmüddətli və koordinasiyalı yanaşır. Cənubi Qafqazda su ehtiyatları bölgüsündə ən aşağı göstərici ölkəmizdə olduğu üçün, dövlət bu strateji problemin həlli istiqamətində vacib addımlar atır. “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”nın da əsas hədəfləri əhalinin su təhlükəsizliyinin təmin edilməsidir. Eyni zamanda, 44 günlük Vətən müharibəsində əldə edilən böyük Qələbə su probleminin həllinə müsbət təsir edib. Məlumdur ki, Azərbaycanın su mənbələrinin təxminən dörddəbiri vaxtilə işğal altında olmuş ərazilərdə formalaşır. Hətta 30 illik işğal dövründə Ermənistan “Suqovuşan” və “Sərsəng” su anbarlarından ölkəmizə qarşı təzyiq vasitəsi kimi istifadə edib. Prezident İlham Əliyevin də dəfələrlə söylədiyi kimi, bu, ölkəmizə qarşı açıq terror idi. Azərbaycan ərazi bütövlüyünü bərpa etdikdən sonra isə su ilə bağlı təzyiq təhlükəsinin qarşısı alınıb, azad edilən ərazilərimizdəki su anbarları bərpa olunub və yeniləri inşa edilib”, - deyə K.Nurullayeva vurğulayıb.
Deputat əlavə edib ki, dünyada iqlim dəyişikliyi ilə bağlı narahatlığın hökm sürdüyü bir vaxtda Azərbaycanın su təhlükəsizliyi məsələsi sistemli şəkildə öz həllini tapır. Məqsəd əhalini, sənayeni və kənd təsərrüfatını dayanıqlı su ilə təmin etmək, su mənbələrini qorumaq və potensialı artırmaqdır. Dövlətimizin başçısının göstərişi ilə hazırlanan “Bakı şəhərində və Abşeron yarımadasında su təchizatı, yağış və tullantı suları sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə dair 2026-2035-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın əsas məqsədi də Bakı və Abşeron yarımadasını dayanıqlı içməli su ilə təmin etməkdir. Təsadüfi deyil ki, proqramın icrası nəticəsində 30-a yaxın yeni su anbarları tikiləcək, fasiləsiz içməli su ilə təmin olunan əhalinin sayı 95 faizə çatacaq. Bakı, Sumqayıt, Abşeron rayonunun və 64 yaşayış məntəqəsinin su təchizatı böyük dərəcədə yaxşılaşacaq. Eyni zamanda, 200 kilometrdən çox magistral kanallar və paylayıcı şəbəkə tikiləcək. Bu proqram ölkənin davamlı inkişafı, təhlükəsizliyi və sosial rifahı üçün strateji əhəmiyyət daşıyır.

Вопрос водной безопасности Азербайджана системно решается – КОММЕНТАРИЙ
На совещании под председательством Президента Ильхама Алиева, посвященном Государственной программе по совершенствованию систем водоснабжения, сточных и ливневых вод в городе Баку и на Абшеронском полуострове, были озвучены проделанная работа и новые цели. Как отметил Президент Ильхам Алиев, за последние 20 лет в Азербайджане было построено четыре крупных водохранилища общим объемом более 500 миллионов кубометров. Потому что Азербайджан подходит к воде не только как к техническому вопросу, но и как к вопросу управления, экономики, экологии и социальной ответственности.
Об этом в своем заявлении для Редакции сказала депутат Милли Меджлиса Кёнюль Нуруллаева.
Она отметила, что в настоящее время государства разрабатывают комплексные стратегии для решения проблемы воды. Потому что рассматривать проблему воды только как климатическую или экологическую проблему неправильно. В то время как 2,2 миллиарда человек в мире лишены доступа к безопасной питьевой воде, наблюдается, что вода становится основной линией безопасности и межгосударственных отношений. «Учитывая, что к 2050 году из-за изменения климата и роста населения еще один миллиард человек столкнется с экстремальной нехваткой воды, задержка в этой области означает экономический кризис, миграцию и региональную напряженность. Азербайджан также подходит к этому вопросу комплексно, долгосрочно и скоординированно. Поскольку в нашем регионе Южного Кавказа показатель распределения водных ресурсов является самым низким в нашей стране, государство предпринимает важные шаги для решения этой стратегической проблемы. Основной целью «Национальной стратегии эффективного использования водных ресурсов» является обеспечение водной безопасности населения. В то же время, великая Победа, одержанная в 44-дневной Отечественной войне, положительно повлияла на решение проблемы воды. Известно, что примерно четверть водных источников Азербайджана формируется на территориях, которые когда-то были оккупированы. Даже в период 30-летней оккупации Армения использовала водохранилища «Суговушан» и «Сарсанг» как средство давления на нашу страну. Как неоднократно говорил Президент Ильхам Алиев, это был открытый террор против нашей страны. После восстановления территориальной целостности Азербайджана угроза давления, связанного с водой, была устранена, водохранилища на освобожденных территориях были восстановлены и построены новые», — подчеркнула К.Нуруллаева.
Депутат добавила, что в то время как в мире царит обеспокоенность по поводу изменения климата, вопрос водной безопасности Азербайджана системно находит свое решение. Цель — обеспечить устойчивое водоснабжение населения, промышленности и сельского хозяйства, охранять водные ресурсы и увеличивать их потенциал. Основная цель «Государственной программы по совершенствованию систем водоснабжения, ливневых и сточных вод в городе Баку и на Абшеронском полуострове на 2026-2035 годы», подготовленной по поручению главы государства, также заключается в обеспечении Баку и Абшеронского полуострова устойчивой питьевой водой. Неслучайно, что в результате реализации программы будет построено около 30 новых водохранилищ, а число населения, обеспеченного бесперебойной питьевой водой, достигнет 95%. Значительно улучшится водоснабжение Баку, Сумгайыта, Абшеронского района и 64 населенных пунктов. В то же время будет построено более 200 километров магистральных каналов и распределительной сети. Эта программа имеет стратегическое значение для устойчивого развития, безопасности и социального благосостояния страны.