Azərbaycan Respublikasının Müzəffər Prezidenti cənab İlham Əliyevin 7-8 avqust tarixlərində Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Donald Trampın dəvəti ilə bu ölkəyə işgüzar səfəri ölkəmiz və region üçün bir çox tarixi məqamlarla yadda qaldı.
Əminliklə demək olar ki, səfər çərçivəsində əldə edilən tarixi sülh razılaşması Azərbaycanın növbəti diplomatik uğuru, siyasi zəfəridir. Uzun illər davam edən münaqişələrdən, qarşıdurmalardan və qırğınlardan sonra Cənubi Qafqazda sülh üfüqləri açılır. Bu, yalnız Azərbaycan və Ermənistan üçün deyil, bütün region, eləcə də beynəlxalq ictimaiyyət üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən dönüş nöqtəsidir. Az qala son qırx ildə məqsədli şəkildə qarşıdurma məkanına çevrilmiş Cənubi Qafqaz regionuna sülh, sabitlik gəlməkdədir.
Əminliklə deyə bilərik ki, Azərbaycanın əzmi və iradəsi, dünyanın ən güclü dövlətinin şahidliyi ilə bu gün Cənubi Qafqazda sülh bərqərar edilir. Bu, sadəcə bir siyasi akt deyil – bu, gələcək nəsillərin taleyinə təsir edəcək böyük bir humanitar, iqtisadi və mənəvi hadisədir. Sülh, sabitlik və inkişaf yalnız bir ölkə üçün deyil, bütün region və dünya üçün müsbət nəticələr doğuracaqdır. Bu kontekstdə, Prezident Donald Trampın təşəbbüsü ilə irəli sürülən “Tramp rifah və sülh marşrutu” xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu marşrut təkcə fiziki infrastruktur və rabitə xətlərindən ibarət deyil. Bu, eyni zamanda divarları dağıdan, keçmişin ağrılı xatirələrini arxada qoymağa yardım edən, insanlar və xalqlar arasında yeni körpülər salan bir dəyərlər sistemidir. Bu təşəbbüs bir sıra ölkələr üçün investisiya, iqtisadi sabitlik və rifah baxımından böyük imkanlar yaradacaqdır. Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyev tarixi Ağ Ev görüşündən sonra əldə edilən uğur və nailiyyətlər barədə məhz Vaşinqtondan bütün dünyaya səsləndi. Ölkəmizin media nümayəndələrinə dərin məzmunlu müsahibə verən Ölkə başçısı ABŞ və onun Prezidenti Donald Trampın tarixi sülh missiyasına xüsusi diqqət çəkdi. Müasir dünyada nadir hallarda baş verən belə halların dəyərləndiriliməsinin vacibliyini xüsusi qabardan cənab Prezident nəhayət ki, planetimizə möhkəm, etibarlı, dayanıqlı sülh və sabitliyin gəlməsinə çox ciddi ehtiyac olduğunu xüsusi vurğuladı.
Azərbaycan və Ermənistanın müstəqilliklərini bərpa etdikləri ərəfədə məqsədli şəkildə dərin qarşıdurmalara və müharibəyə sürükləndiyini vurğulayan Ölkə başçısı bunun bölgəmizə və xalqlarımızın rifahına böyük zərbə vurduğunu bildirdi. Lakin görünən odur ki, tarix dəyişir. Dinindən, irqindən, milliyyətindən asılı olmayaraq dünya xalqları sülh və əminamanlıq içində yaşamaq istəyirlər. Azərbaycan dövləti və xalqı hər zaman sülhə, sabitliyə böyük önəm verib. Cənab İlham Əliyev ölkəmizin sülhə, əməkdaşlığa və regional inteqrasiyaya hər zaman sadiq olduğumuzu vurğulayır. İnanırıq ki, bu tarixi fürsətdən erməni cəmiyyəti, regionumuz, ümumiyyətlə bütün dünya faydalanacaqdır.

The business visit of the Victorious President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to the United States of America on August 7-8 at the invitation of President Donald Trump, was marked by many historical moments for our country and the region.
It can be confidently stated that the historic peace agreement reached during the visit is another diplomatic success and political triumph for Azerbaijan. After many years of conflicts, confrontations, and massacres, horizons of peace are opening in the South Caucasus. This is a turning point of great importance not only for Azerbaijan and Armenia but also for the entire region, as well as the international community. Peace and stability are coming to the South Caucasus region, which has been purposefully turned into a zone of confrontation for almost the last forty years.
We can confidently say that with Azerbaijan's determination and will, and with the witness of the world's most powerful state, peace is being established in the South Caucasus today. This is not just a political act – it is a major humanitarian, economic, and moral event that will affect the fate of future generations. Peace, stability, and development will bring positive results not only for one country but for the entire region and the world. In this context, the “Trump Prosperity and Peace Route” initiated by President Donald Trump holds special significance. This route is not just about physical infrastructure and communication lines. It is also a system of values that breaks down walls, helps to leave behind painful memories of the past, and builds new bridges between people and nations. This initiative will create great opportunities for several countries in terms of investment, economic stability, and prosperity. After the historic White House meeting, the esteemed President Mr. Ilham Aliyev addressed the entire world from Washington regarding the successes and achievements made. Giving a profound interview to our country's media representatives, the Head of State drew special attention to the historic peace mission of the USA and its President Donald Trump. Emphasizing the importance of valuing such rare occurrences in the modern world, Mr. President particularly stressed the critical need for robust, reliable, and sustainable peace and stability to finally come to our planet.
The Head of State emphasized that Azerbaijan and Armenia were purposefully dragged into deep confrontations and war around the time they restored their independence, stating that this dealt a major blow to our region and the welfare of our peoples. However, it is evident that history is changing. Regardless of religion, race, or nationality, the peoples of the world want to live in peace and tranquility. The Azerbaijani state and people have always attached great importance to peace and stability. Mr. Ilham Aliyev emphasizes that our country has always been committed to peace, cooperation, and regional integration. We believe that the Armenian society, our region, and indeed the entire world will benefit from this historic opportunity.