Azərbaycanın beynəlxalq axtarışa verdiyi Rusiya vətəndaşı tutularaq ekstradisiya edilib
İnterpolun Azərbaycan Respublikasındakı Milli Mərkəzi Bürosu tərəfindən beynəlxalq axtarışa verilmiş daha bir şəxsin Azərbaycana ekstradisiyası həyata keçirilib.
Bu barədə Ədliyyə Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, bir sıra şəxslərlə mütəşəkkil dəstə yaradaraq xüsusilə külli miqdarda pul vəsaitlərini (kriptovalyuta) qanunsuz olaraq ölkəmizdən xarici ölkələrə və xarici ölkələrdən Azərbaycan Respublikasına köçürülməsi fəaliyyəti ilə məşğul olmuş və mütəşəkkil dəstə halında cinayət yolu ilə əldə olunmuş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırma (Cinayət Məcəlləsinin 193-1.3.1, 193-1.3.2 və 206-1.3-cü maddələri) cinayət əməllərini törətməkdə ittiham edilmiş Rusiya Federasiyasının vətəndaşı Sergey Sergeevin yeri Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində müəyyən olunub və o, həbs edilib.
BƏƏ ilə mövcud olan Ekstradisiya haqqında ikitərəfli müqaviləyə əsasən səlahiyyətli qurum kimi Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən müvafiq sorğu və tələb olunan sənədlər qarşı tərəfə təqdim olunub, habelə səmərəli danışıqlar aparılıb. Nəticədə həmin şəxsin ölkəmizə ekstradisiyası ilə bağlı razılıq əldə olunub və S.Sergeev ölkəmizə gətirilərək məhkəmənin həbs qərarına əsasən Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar xidmətinin müvafiq istintaq təcridxanasına yerləşdirilib.

Another person, who was put on an international wanted list by INTERPOL's National Central Bureau in the Republic of Azerbaijan, has been extradited to Azerbaijan.
This was reported by the Ministry of Justice.
It was stated that Sergey Sergeev, a citizen of the Russian Federation, who was accused of creating an organized group with several individuals, engaging in the illegal transfer of particularly large sums of money (cryptocurrency) from our country to foreign countries and from foreign countries to the Republic of Azerbaijan, and legalizing a significant amount of criminally obtained property as an organized group (Articles 193-1.3.1, 193-1.3.2, and 206-1.3 of the Criminal Code), was located in the United Arab Emirates and arrested.
Based on the existing bilateral Extradition Agreement with the UAE, the Ministry of Justice, as the competent authority, submitted the relevant request and required documents to the other side, and effective negotiations were conducted. As a result, an agreement was reached regarding the extradition of the said person to our country, and S. Sergeev was brought to our country and placed in the relevant pre-trial detention facility of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice, based on the court's arrest warrant.