Azərbaycanın beynəlxalq axtarışa verdiyi Rusiya vətəndaşı tutularaq ekstradisiya edilib
İnterpolun Azərbaycan Respublikasındakı Milli Mərkəzi Bürosu tərəfindən beynəlxalq axtarışa verilmiş daha bir şəxsin Azərbaycana ekstradisiyası həyata keçirilib.
Bu barədə Ədliyyə Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, bir sıra şəxslərlə mütəşəkkil dəstə yaradaraq xüsusilə külli miqdarda pul vəsaitlərini (kriptovalyuta) qanunsuz olaraq ölkəmizdən xarici ölkələrə və xarici ölkələrdən Azərbaycan Respublikasına köçürülməsi fəaliyyəti ilə məşğul olmuş və mütəşəkkil dəstə halında cinayət yolu ilə əldə olunmuş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırma (Cinayət Məcəlləsinin 193-1.3.1, 193-1.3.2 və 206-1.3-cü maddələri) cinayət əməllərini törətməkdə ittiham edilmiş Rusiya Federasiyasının vətəndaşı Sergey Sergeevin yeri Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində müəyyən olunub və o, həbs edilib.
BƏƏ ilə mövcud olan Ekstradisiya haqqında ikitərəfli müqaviləyə əsasən səlahiyyətli qurum kimi Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən müvafiq sorğu və tələb olunan sənədlər qarşı tərəfə təqdim olunub, habelə səmərəli danışıqlar aparılıb. Nəticədə həmin şəxsin ölkəmizə ekstradisiyası ilə bağlı razılıq əldə olunub və S.Sergeev ölkəmizə gətirilərək məhkəmənin həbs qərarına əsasən Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar xidmətinin müvafiq istintaq təcridxanasına yerləşdirilib.

Гражданин России, объявленный Азербайджаном в международный розыск, задержан и экстрадирован
Осуществлена экстрадиция в Азербайджан еще одного лица, объявленного в международный розыск Национальным центральным бюро Интерпола в Азербайджанской Республике.
Об этом сообщили в Министерстве юстиции.
Сообщается, что местонахождение гражданина Российской Федерации Сергея Сергеева, который, создав организованную группу с рядом лиц, занимался незаконным переводом особо крупных денежных средств (криптовалюты) из нашей страны в зарубежные страны и из зарубежных стран в Азербайджанскую Республику, а также обвинялся в совершении преступных деяний по легализации значительного количества имущества, полученного преступным путем, в составе организованной группы (статьи 193-1.3.1, 193-1.3.2 и 206-1.3 Уголовного кодекса), было установлено в Объединенных Арабских Эмиратах, и он был арестован.
В соответствии с действующим двусторонним соглашением об экстрадиции с ОАЭ, Министерством юстиции как компетентным органом были представлены соответствующий запрос и необходимые документы противоположной стороне, а также проведены эффективные переговоры. В результате было получено согласие на экстрадицию данного лица в нашу страну, и С. Сергеев был доставлен в нашу страну и помещен в соответствующий следственный изолятор Пенитенциарной службы Министерства юстиции на основании решения суда об аресте.