Bu gün Azərbaycanda ilk dəfə Göz Bankının açılışı baş tutacaq.
Modern.az xəbər verir ki, bunu Milli Oftalmologiya Mərkəzinin ditektoru Elmar Qasımov Akademik Zərifə Əliyevanın 103 illiyinə və Milli Oftalmologiya Mərkəzinin 80 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi-praktik konfransda deyib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda gözün buynuz qışasının transplantasiyasının həyata keçirilməsi üçün Göz Bankının yaradılması zəruridir:
"Ötən il Azərbaycanda ilk dəfə meyit donordan gözün buynuz qişası transplantasiya edilib. Bu gün artıq biz Göz Bankının birgə açılışını edəcəyik".

An Eye Bank will open in Azerbaijan
Modern.az reports that Elmar Gasimov, director of the National Ophthalmology Center, said this at an international scientific-practical conference dedicated to the 103rd anniversary of Academician Zarifa Aliyeva and the 80th anniversary of the National Ophthalmology Center.
According to him, the establishment of an Eye Bank is necessary for the transplantation of the cornea in Azerbaijan:
"Last year, for the first time in Azerbaijan, a cornea was transplanted from a cadaver donor. Today, we will jointly open the Eye Bank."