Azərbaycanda bu şəxslərə ŞAD XƏBƏR – Bu gündən…
Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidentləri bu gündən etibarən 10 il müddətinə mənfəət (gəlir), əmlak, torpaq və sadələşdirilmiş vergilərdən və gömrük rüsumlarından azad edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Vergi Məcəlləsi və "Gömrük tarifi haqqında" haqqında qanuna dəyişiklikdə əksini tapıb.
Qanuna əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidentləri olan hüquqi şəxslərin səhmdarlarının (payçılarının) dividend gəlirləri 2026-ci il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətində vergidən azaddır. Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidenti dedikdə, Naxçıvan Muxtar Respublikasında və ya mərkəzləşdirilmiş qaydada vergi uçotuna alınan və bilavasitə Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslər başa düşülür.
Vergi Məcəlləsinə edilən əlavələrə görə, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı və Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində yerləşən sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının rezidenti olan hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsdiqedici sənədi əsasında istehsal, elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin görülməsi məqsədilə xammal və materialların idxalı bu gündən etibarən 10 il müddətinə ƏDV-dən azad edilib.
Müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı və Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində yerləşən sənaye məhəllələrinin rezidenti olan hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsdiqedici sənədi əsasında istehsal məqsədilə texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların, habelə xammal və materialların idxalı bu gündən etibarən 10 il müddətinə ƏDV-dən azad olunub.

Residents of the Nakhchivan Autonomous Republic have been exempted from profit (income), property, land, and simplified taxes, as well as customs duties for a period of 10 years, starting today.
The editorial reports that this is reflected in amendments to the Tax Code and the Law on Customs Tariff, approved by President Ilham Aliyev.
According to the law, dividend income of shareholders (participants) of legal entities that are residents of the Nakhchivan Autonomous Republic is exempt from tax for a period of 10 years from January 1, 2026. A resident of the Nakhchivan Autonomous Republic is understood to be legal and natural persons registered for tax purposes in the Nakhchivan Autonomous Republic or centrally, and operating directly within the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic.
According to additions to the Tax Code, the import of raw materials and materials for the purpose of production, scientific research, and experimental design work by legal entities and individual entrepreneurs who are residents of industrial or technology parks created by the body (institution) determined by the relevant executive authority and located in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic, based on the approval document of the body (institution) determined by the relevant executive authority, has been exempted from VAT for a period of 10 years starting today.
The import of equipment, technological equipment and installations, as well as raw materials and materials for production purposes by legal entities and individual entrepreneurs who are residents of industrial zones created by the body (institution) determined by the relevant executive authority and located in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic, based on the approval document of the body (institution) determined by the relevant executive authority, has been exempted from VAT for a period of 10 years starting today.