Azərbaycanda bu şəxslərə ŞAD XƏBƏR – Bu gündən…
Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidentləri bu gündən etibarən 10 il müddətinə mənfəət (gəlir), əmlak, torpaq və sadələşdirilmiş vergilərdən və gömrük rüsumlarından azad edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Vergi Məcəlləsi və "Gömrük tarifi haqqında" haqqında qanuna dəyişiklikdə əksini tapıb.
Qanuna əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidentləri olan hüquqi şəxslərin səhmdarlarının (payçılarının) dividend gəlirləri 2026-ci il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətində vergidən azaddır. Naxçıvan Muxtar Respublikasının rezidenti dedikdə, Naxçıvan Muxtar Respublikasında və ya mərkəzləşdirilmiş qaydada vergi uçotuna alınan və bilavasitə Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslər başa düşülür.
Vergi Məcəlləsinə edilən əlavələrə görə, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı və Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində yerləşən sənaye, yaxud texnologiyalar parklarının rezidenti olan hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsdiqedici sənədi əsasında istehsal, elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin görülməsi məqsədilə xammal və materialların idxalı bu gündən etibarən 10 il müddətinə ƏDV-dən azad edilib.
Müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) yaratdığı və Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisində yerləşən sənaye məhəllələrinin rezidenti olan hüquqi şəxslər və fərdi sahibkarlar tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsdiqedici sənədi əsasında istehsal məqsədilə texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların, habelə xammal və materialların idxalı bu gündən etibarən 10 il müddətinə ƏDV-dən azad olunub.

Резиденты Нахчыванской Автономной Республики с сегодняшнего дня освобождены от налога на прибыль (доход), налога на имущество, земельного налога и упрощенного налога, а также от таможенных пошлин на 10 лет.
Как сообщает редакция, это отражено в изменениях в Налоговый кодекс и закон "О таможенном тарифе", утвержденных Президентом Ильхамом Алиевым.
Согласно закону, дивиденды акционеров (участников) юридических лиц, являющихся резидентами Нахчыванской Автономной Республики, освобождаются от налогов на 10 лет с 1 января 2026 года. Под резидентом Нахчыванской Автономной Республики понимаются юридические и физические лица, зарегистрированные в Нахчыванской Автономной Республике или централизованно в налоговом учете и осуществляющие деятельность непосредственно на территории Нахчыванской Автономной Республики.
Согласно дополнениям к Налоговому кодексу, импорт сырья и материалов для производства, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями, являющимися резидентами промышленных или технологических парков, созданных органом (учреждением), определенным соответствующим исполнительным органом власти, и расположенных на территории Нахчыванской Автономной Республики, на основании подтверждающего документа соответствующего органа (учреждения), определенного соответствующим исполнительным органом власти, освобождается от НДС на 10 лет с сегодняшнего дня.
Юридические лица и индивидуальные предприниматели, являющиеся резидентами промышленных зон, созданных органом (учреждением), определенным соответствующим исполнительным органом власти, и расположенных на территории Нахчыванской Автономной Республики, на основании подтверждающего документа соответствующего органа (учреждения), определенного соответствующим исполнительным органом власти, освобождаются от НДС на 10 лет с сегодняшнего дня за импорт техники, технологического оборудования и установок, а также сырья и материалов для производственных целей.