İctimai iaşə obyektləri operatorlarla müqavilə bağlayanda həmin müqavilənin "HoReCa" sistemini, yəni otel, restoran, kafe və digər ictimai iaşə məkanlarını əhatə etməsinə əmin olmalıdırlar.
Bu barədə Audiovizual Şuranın Kommunikasiya sektorunun müdiri Taleh Quliyev APA-nın sorğusuna cavab olaraq bildirib.
Onun sözlərinə görə, çünki operator hər hansı televiziya kanalını retranslyasiya edirsə, bu istiqamətdə hüquq əldə edibsə, adi qaydada bu son istifadəçilərə (abonentlərə) aid olur.
"İctimai iaşə obyektlərində retranslyasiya isə ayrıca müqavilə ilə tənzimlənir. Burada məsuliyyəti ictimai iaşə obyekti deyil, ona retranslyasiya xidmətini təqdim edən operator daşımalıdır, çünki müqavilə bağlananda operator həmin iaşə obyekti ilə həmin obyektin xarakterinə uyğun müqavilə bağlamalıdır", - Taleh Quliyev ictimai iaşə obyektlərində pirat yayım vasitəsilə futbol üzrə klublararası dünya çempionatının yayımlanmasına münasibət bildirərkən deyib.
Audiovizual Şuranın rəsmisi qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası ərazisində futbol üzrə klublararası dünya çempionatının yayımı həmin çempionatın yayımını müstəsna yayım hüququ ilə əldə etmiş yayımçılar tərəfindən həyata keçirilirdi. Belə ki, ictimai iaşə obyektlərində bu çempionatın yayımı həmin ictimai iaşə obyekti ilə Audiovizual Şura tərəfindən lisenziya verilmiş platforma operatoru arasında bağlanmış müqaviləyə uyğun olaraq həmin operator tərəfindən retranslyasiya edilə bilərdi: "Əgər hər hansı ictimai iaşə obyekti Audiovizual Şura tərəfindən verilmiş lisenziyaya malik olmayan platforma operatoru ilə müqavilə bağlamadan retranslyasiya xidmətini özü təşkil edirsə, bu halda qanunsuz sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmağa - sahibkarlıq fəaliyyətinin həyata keçirilməsi üçün lisenziya tələb olunduğu hallarda belə lisenziya almadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmağa - görə Audiovizual Şura tərəfindən aidiyyəti qurumlara müraciət olunur".
Taleh Quliyev diqqətə çatdırıb ki, pirat yayımlara qarşı mübarizə sahəsində son illər Audiovizual Şura tərəfindən mühüm addımlar atılmaqdadır: "İlk növbədə xaricdən internet üzərindən yerli bazara daxil olan operatorlara qarşı aidiyyəti qurumlarla birgə müvafiq tədbirlər görülüb və 20-ə yaxın xarici operatorun internet informasiya ehtiyatlarına müraciəti məhkəmə qərarı ilə məhdudlaşdırılıb".
Taleh Quliyev onu da qeyd edib ki, Audiovizual Şuradan lisenziya alaraq fəaliyyət göstərən operatorların paketlərində həmin operatorun retranslyasiya etməyə hüququ olmayan televiziya kanallarının yayımlanmasının qarşısının alınması istiqamətində də zəruri işlər aparılır.
Növbəli şəkildə aparılan monitorinqlər nəticəsində 20-dən çox platforma operatoruna "Media haqqında" Qanunun 32.4-cü maddəsinin tələbinin (Platforma operatoru onunla xarici audiovizual yayımçı və ya onun adından müqavilə bağlamaq səlahiyyəti olan şəxs arasında xarici audiovizual yayımçıların proqramlarının retranslyasiyasına dair bağlanmış müqavilənin surətini Şuraya təqdim etməlidir) pozulması faktına görə barəsində inzibati xəta haqqında protokollar tərtib olunaraq müvafiq rayon (şəhər) məhkəmələrinə təqdim olunub, məhkəmələr tərəfindən həmin operatorların hər biri 5000 manat məbləğində cərimə edilib. Hazırda da bu proses davam edir. Son 1 ayda daha 3 operator barəsində inzibati xəta haqqında protokollar tərtib olunaraq müvafiq rayon (şəhər) məhkəmələrinə təqdim olunub.

В Азербайджане оштрафовано более 20 операторов платформ
Объекты общественного питания при заключении договоров с операторами должны убедиться, что эти договоры охватывают систему "HoReCa", то есть отели, рестораны, кафе и другие места общественного питания.
Об этом сообщил заведующий сектором коммуникаций Аудиовизуального совета Талех Гулиев, отвечая на запрос АПА.
По его словам, если оператор ретранслирует какой-либо телеканал и получил на это право, то в обычном порядке это относится к конечным пользователям (абонентам).
"Ретрансляция в объектах общественного питания регулируется отдельным договором. Здесь ответственность несет не объект общественного питания, а оператор, предоставляющий ему услугу ретрансляции, поскольку при заключении договора оператор должен заключить с данным объектом общественного питания договор, соответствующий характеру этого объекта", - сказал Талех Гулиев, комментируя трансляцию клубного чемпионата мира по футболу посредством пиратского вещания в объектах общественного питания.
Представитель Аудиовизуального совета отметил, что на территории Азербайджанской Республики трансляция клубного чемпионата мира по футболу осуществлялась вещателями, получившими исключительное право на трансляцию этого чемпионата. Таким образом, трансляция этого чемпионата в объектах общественного питания могла осуществляться этим оператором в соответствии с договором, заключенным между данным объектом общественного питания и оператором платформы, лицензированным Аудиовизуальным советом: "Если какой-либо объект общественного питания организует услугу ретрансляции самостоятельно, без заключения договора с оператором платформы, не имеющим лицензии, выданной Аудиовизуальным советом, то в этом случае Аудиовизуальный совет обращается в соответствующие органы по факту занятия незаконной предпринимательской деятельностью – занятия предпринимательской деятельностью без получения лицензии в случаях, когда для осуществления предпринимательской деятельности требуется лицензия".
Талех Гулиев довел до сведения, что в последние годы Аудиовизуальный совет предпринимает важные шаги в области борьбы с пиратским вещанием: "В первую очередь, совместно с соответствующими органами были приняты надлежащие меры против операторов, входящих на местный рынок из-за рубежа через интернет, и доступ к интернет-информационным ресурсам около 20 иностранных операторов был ограничен решением суда".
Талех Гулиев также отметил, что проводятся необходимые работы по предотвращению трансляции телеканалов, на ретрансляцию которых оператор не имеет права, в пакетах операторов, осуществляющих деятельность по лицензии Аудиовизуального совета.
В результате проведенных в порядке очереди мониторингов в отношении более 20 операторов платформ были составлены протоколы об административном правонарушении по факту нарушения требования статьи 32.4 Закона "О медиа" (Оператор платформы должен представить Совету копию договора о ретрансляции программ иностранных аудиовизуальных вещателей, заключенного между ним и иностранным аудиовизуальным вещателем или лицом, уполномоченным заключать договоры от его имени), и переданы в соответствующие районные (городские) суды, суды оштрафовали каждого из этих операторов на сумму 5000 манатов. В настоящее время этот процесс продолжается. За последний 1 месяц в отношении еще 3 операторов были составлены протоколы об административном правонарушении и переданы в соответствующие районные (городские) суды.