Azərbaycan XİN Belçika və Niderland səfirlərinə kəskin etiraz bildirib
Belçikanın və Niderlandın Azərbaycandakı səfirləri Julyen de Frepon və Marian de Yonq ayrı-ayrılıqda Xarici İşlər Nazirliyinə (XİN) çağırılıblar.
Bu barədə Azərbaycan XİN-dən məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, görüşlər zamanı 16 aprel 2026-cı il tarixində Belçika və Niderland Parlamentləri tərəfindən qəbul edilmiş, Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü, eləcə də Azərbaycanla Ermənistan arasında davam edən sülh prosesini sarsıtmaq məqsədi daşıyan növbəti məsuliyyətsiz cəhdlər olan sənədlərə qarşı kəskin etiraz bildirilib.
Sənədlərin tamamilə yalan və əsassız qiymətləndirmələrə uyğun olaraq tərtib edildiyi, bu qurumlar daxilində dərin kök salmış Azərbaycan əleyhinə qərəzi nümayiş etdirdiyi vurğulanıb.
Sənədlərdə yer alan qəbuledilməz iddiaların beynəlxalq hüququn kobud şəkildə pozulması və qanunun aliliyinə açıq şəkildə müdaxilə olduğu qeyd edilib.
Bundan əlavə, görüşlər zamanı Azərbaycanın suveren əraziləri ilə bağlı saxta istinadlar, eləcə də Ermənistanın ərazi bütövlüyünün pozulması iddiası, erməni əsilli şəxslərin hüquqları və onların guya qanunsuz həbsi ilə bağlı bütün əsassız ittihamlar qətiyyətlə və sərt şəkildə rədd edilib.
Sənədlərin qəbulunun Azərbaycan və Ermənistan parlamentlərinin Spikerləri arasında son görüşlə üst-üstə düşdüyü üçün xüsusilə paradoksal olduğu səfirlərin diqqətinə çatdırılıb.
Belçika və Niderland tərəfləri müvafiq parlamentlərində anti-Azərbaycan qruplarının ikitərəfli münasibətlərə zərər verməsinin qarşısını almaq üçün təsirli tədbirlər görməyə çağırılıblar.

Послы Бельгии и Нидерландов в Азербайджане Жюльен де Фрепон и Мариан де Йонг были вызваны в Министерство иностранных дел (МИД) по отдельности.
Об этом сообщили в МИД Азербайджана.
Отмечено, что в ходе встреч был выражен решительный протест против документов, принятых парламентами Бельгии и Нидерландов 16 апреля 2026 года, которые являются очередными безответственными попытками, направленными на подрыв суверенитета и территориальной целостности Азербайджана, а также продолжающегося мирного процесса между Азербайджаном и Арменией.
Было подчеркнуто, что документы составлены на основе совершенно ложных и необоснованных оценок, демонстрируя глубоко укоренившуюся антиазербайджанскую предвзятость в этих учреждениях.
Отмечено, что неприемлемые утверждения, содержащиеся в документах, являются грубым нарушением международного права и открытым вмешательством в верховенство закона.
Кроме того, в ходе встреч были решительно и жестко отвергнуты все необоснованные обвинения, связанные с ложными ссылками на суверенные территории Азербайджана, а также утверждения о нарушении территориальной целостности Армении, правах лиц армянского происхождения и их якобы незаконном задержании.
Внимание послов было обращено на то, что принятие документов является особенно парадоксальным, поскольку оно совпало с недавней встречей спикеров парламентов Азербайджана и Армении.
Бельгийская и нидерландская стороны были призваны принять эффективные меры для предотвращения нанесения ущерба двусторонним отношениям антиазербайджанскими группами в их соответствующих парламентах.