Azərbaycan XİN Belçika və Niderland səfirlərinə kəskin etiraz bildirib
Belçikanın və Niderlandın Azərbaycandakı səfirləri Julyen de Frepon və Marian de Yonq ayrı-ayrılıqda Xarici İşlər Nazirliyinə (XİN) çağırılıblar.
Bu barədə Azərbaycan XİN-dən məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, görüşlər zamanı 16 aprel 2026-cı il tarixində Belçika və Niderland Parlamentləri tərəfindən qəbul edilmiş, Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü, eləcə də Azərbaycanla Ermənistan arasında davam edən sülh prosesini sarsıtmaq məqsədi daşıyan növbəti məsuliyyətsiz cəhdlər olan sənədlərə qarşı kəskin etiraz bildirilib.
Sənədlərin tamamilə yalan və əsassız qiymətləndirmələrə uyğun olaraq tərtib edildiyi, bu qurumlar daxilində dərin kök salmış Azərbaycan əleyhinə qərəzi nümayiş etdirdiyi vurğulanıb.
Sənədlərdə yer alan qəbuledilməz iddiaların beynəlxalq hüququn kobud şəkildə pozulması və qanunun aliliyinə açıq şəkildə müdaxilə olduğu qeyd edilib.
Bundan əlavə, görüşlər zamanı Azərbaycanın suveren əraziləri ilə bağlı saxta istinadlar, eləcə də Ermənistanın ərazi bütövlüyünün pozulması iddiası, erməni əsilli şəxslərin hüquqları və onların guya qanunsuz həbsi ilə bağlı bütün əsassız ittihamlar qətiyyətlə və sərt şəkildə rədd edilib.
Sənədlərin qəbulunun Azərbaycan və Ermənistan parlamentlərinin Spikerləri arasında son görüşlə üst-üstə düşdüyü üçün xüsusilə paradoksal olduğu səfirlərin diqqətinə çatdırılıb.
Belçika və Niderland tərəfləri müvafiq parlamentlərində anti-Azərbaycan qruplarının ikitərəfli münasibətlərə zərər verməsinin qarşısını almaq üçün təsirli tədbirlər görməyə çağırılıblar.

The ambassadors of Belgium and the Netherlands to Azerbaijan, Julyen de Frepon and Marian de Yong, were separately summoned to the Ministry of Foreign Affairs (MFA).
This was reported by the Azerbaijani MFA.
It was noted that during the meetings, strong protest was expressed against documents adopted by the Belgian and Dutch Parliaments on April 16, 2026, which are considered further irresponsible attempts aimed at undermining Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity, as well as the ongoing peace process between Azerbaijan and Armenia.
It was emphasized that the documents were drafted based on completely false and unfounded assessments, demonstrating a deep-rooted anti-Azerbaijani bias within these institutions.
It was noted that the unacceptable claims contained in the documents constitute a gross violation of international law and a blatant interference with the rule of law.
Furthermore, during the meetings, all unfounded accusations regarding false references to Azerbaijan's sovereign territories, as well as the alleged violation of Armenia's territorial integrity, the rights of persons of Armenian origin, and their supposed illegal detention, were resolutely and strongly rejected.
It was brought to the attention of the ambassadors that the adoption of the documents was particularly paradoxical as it coincided with the recent meeting between the Speakers of the Azerbaijani and Armenian parliaments.
The Belgian and Dutch sides were urged to take effective measures to prevent anti-Azerbaijani groups in their respective parliaments from harming bilateral relations.