“Rəsmi Bakı və Yelisey sarayı parlament diplomatiyası çərçivəsində yeni dialoq imkanları axtarmaqda maraqlıdırlar. Bu baxımdan gələcəkdə həm azərbaycanlı, həm də fransalı parlamentarilərin qarşılıqlı səfərləri istisna edilmir”.
Redaksiya xəbər verir ki, bu fikirləri XQ-yə eksklüziv açıqlamasında Milli Məclisin deputatı, Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin üzvü Elçin Mirzəbəyli bildirib. Onun sözlərinə görə, ölkəmiz Fransa ilə münasibətləri normallaşdırmağa hazırdır: “Azərbaycan XİN-in noyabrın 7-də “Fransa ilə münasibətlərdə yeni səhifə” açıqlaması və deputatların mümkün səfərləri ilə bağlı məlumatlar müsbət siqnal kimi dəyərləndirilsə də, noyabrın 16-da Fransa Senatının Azərbaycana qarşı daha bir qərəzli qətnamə qəbul etməsi dialoqa ciddi zərbə vurdu. Bu, Paris–Bakı münasibətlərində institusional parçalanmanın hələ də aradan qaldırılmadığını göstərir”.
“İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra Cənubi Qafqazda formalaşan yeni geosiyasi düzən təkcə region ölkələrinin deyil, həm də xarici güclərin mövcud münasibətlərini yenidən dəyərləndirməsini zəruri edib. Xüsusilə Fransa ilə Azərbaycan arasında müşahidə olunan gərginlik həm regionda dəyişən reallıqlardan, həm də Parisin Ermənistanla münasibətlərindən qaynaqlanan disbalansdan irəli gəlirdi”, – deyə Elçin Mirzəbəyli bildirib.
Deputat qeyd edib ki, münasibətlər bəzən açıq qarşıdurmaya qədər yüksəlsə də, Prezident İlham Əliyevin Tiranada Emmanuel Makronla keçirdiyi görüşlər fonunda müəyyən yumşalma meyilləri formalaşıb. Lakin bu dinamikanı normallaşma adlandırmağın hələ tez olduğunu vurğulayan E.Mirzəbəyli bildirib ki, prosesin davamlı olması üçün təkcə siyasi iradə deyil, həm də illərlə formalaşmış stereotiplərin və lobbi təsirlərinin aradan qaldırılması tələb olunur: “Həm azərbaycanlı, həm də fransalı parlamentarilərin qarşılıqlı səfərləri barədə yayılan məlumatlar göstərir ki, tərəflər parlament diplomatiyası çərçivəsində yeni dialoq imkanları axtarmaqda maraqlıdırlar. Lakin onu da qeyd etməliyəm ki, Fransa Senatının qətnamələri Parisdə erməni diasporu və lobbi təşkilatlarının təsirinin hələ də güclü olduğunu təsdiqləyir”.
Azərbaycan–Fransa əlaqələri Azərbaycan–Ermənistan münasibətlərindən nə qədər asılıdır?
Bu barədə danışan komitə üzvünün sözlərinə görə, Azərbaycanla Fransa arasında tarixən siyasi dialoq mövcud olsa da, son dönəmlərdə Parisin Ermənistanla bağlı birtərəfli mövqeyi qarşılıqlı etimada ciddi ziyan vurub: “Ermənistan amili Fransa–Azərbaycan münasibətlərinin əsas mübahisə nöqtələrindən biridir. Parisin uzun illər İrəvanla xüsusi münasibətlər saxlaması və diaspor təsiri bu siyasətin formalaşmasında mühüm rol oynayıb”.
Deputatın fikrincə, Azərbaycan-Ermənistan sülh müqaviləsinin imzalanması iki ölkə münasibətlərinə müsbət təsir göstərə bilər, lakin bu, tam normallaşma üçün yetərli sayıla bilməz. Çünki problemlər yalnız Ermənistanla bağlı deyil. Məsələnin kökündə Fransanın regionu geosiyasi təsir dairəsi kimi görməsi, Azərbaycan barədə köhnəlmiş stereotiplər və Parisin öz daxili siyasi dinamizmi dayanır.
Deputat həmçinin qeyd edib ki, sülh müqaviləsi imzalanarsa, regiondakı gərginliyin azalması Parisin sərt mövqe üçün əsaslarını zəiflədə bilər, Avropa İttifaqı ilə ölkəmiz arasında əməkdaşlıq daha stabil xarakter alar. Ancaq Fransa–Azərbaycan münasibətləri mürəkkəb və çoxtərəfli təsirlərin kəsişdiyi mərhələdən keçdiyini unutmaq olmaz. Fransa Senatının mütəmadi qərəzli qətnamələri ölkədə siyasi mühitin sabit olmadığını göstərir və tam normallaşma üçün hələ müəyyən məsafə qalır. Yəni Bakı-İrəvan yekun sülhünün Azərbaycan-Fransa münasibətlərinə müsbət təsir ehtimalı çox olsa da, bu münasibətlərin tam rəvan məcraya çıxması yalnız regional reallıqlarla yox, həm də Fransanın öz siyasətini yenidən qurmaq iradəsi ilə bağlı olacaq.

Парламентарии Азербайджана и Франции встретятся
«Официальный Баку и Елисейский дворец заинтересованы в поиске новых возможностей для диалога в рамках парламентской дипломатии. В этом контексте не исключаются взаимные визиты как азербайджанских, так и французских парламентариев в будущем».
Редакция сообщает, что эти мысли в эксклюзивном заявлении XQ высказал депутат Милли Меджлиса, член Комитета по международным отношениям и межпарламентским связям Эльчин Мирзабейли. По его словам, наша страна готова нормализовать отношения с Францией: «Хотя заявление МИД Азербайджана от 7 ноября о «новой странице в отношениях с Францией» и информация о возможных визитах депутатов были расценены как позитивный сигнал, принятие Сенатом Франции 16 ноября еще одной предвзятой резолюции против Азербайджана нанесло серьезный удар по диалогу. Это показывает, что институциональный раскол в отношениях Париж–Баку до сих пор не устранен».
«Новый геополитический порядок, сформировавшийся на Южном Кавказе после Второй Карабахской войны, потребовал переоценки существующих отношений не только стран региона, но и внешних сил. В частности, напряженность, наблюдаемая между Францией и Азербайджаном, проистекала как из меняющихся реалий в регионе, так и из дисбаланса, вызванного отношениями Парижа с Арменией», – заявил Эльчин Мирзабейли.
Депутат отметил, что, хотя отношения иногда доходили до открытой конфронтации, на фоне встреч Президента Ильхама Алиева с Эмманюэлем Макроном в Тиране сформировались определенные тенденции к смягчению. Однако, подчеркнув, что называть эту динамику нормализацией пока рано, Э. Мирзабейли заявил, что для устойчивости процесса требуется не только политическая воля, но и устранение стереотипов и лоббистского влияния, формировавшихся годами: «Информация о взаимных визитах как азербайджанских, так и французских парламентариев показывает, что стороны заинтересованы в поиске новых возможностей для диалога в рамках парламентской дипломатии. Но должен также отметить, что резолюции Сената Франции подтверждают, что влияние армянской диаспоры и лоббистских организаций в Париже по-прежнему сильно».
Насколько азербайджано-французские отношения зависят от азербайджано-армянских отношений?
По словам члена комитета, говорившего об этом, хотя между Азербайджаном и Францией исторически существовал политический диалог, в последнее время односторонняя позиция Парижа в отношении Армении нанесла серьезный ущерб взаимному доверию: «Армянский фактор является одним из ключевых спорных моментов в отношениях между Францией и Азербайджаном. Особые отношения Парижа с Ереваном на протяжении многих лет и влияние диаспоры сыграли важную роль в формировании этой политики».
По мнению депутата, подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией может оказать положительное влияние на отношения двух стран, однако это не может считаться достаточным для полной нормализации. Потому что проблемы связаны не только с Арменией. В основе вопроса лежат восприятие Францией региона как сферы геополитического влияния, устаревшие стереотипы об Азербайджане и внутренняя политическая динамика Парижа.
Депутат также отметил, что в случае подписания мирного соглашения снижение напряженности в регионе может ослабить основания для жесткой позиции Парижа, а сотрудничество между Европейским Союзом и нашей страной приобретет более стабильный характер. Однако нельзя забывать, что отношения между Францией и Азербайджаном проходят через сложный этап пересечения многосторонних влияний. Регулярные предвзятые резолюции Сената Франции показывают, что политическая обстановка в стране нестабильна, и до полной нормализации еще остается определенное расстояние. То есть, хотя вероятность положительного влияния окончательного мира между Баку и Ереваном на азербайджано-французские отношения велика, выход этих отношений на полностью ровное русло будет зависеть не только от региональных реалий, но и от воли Франции к перестройке своей политики.