Azərbaycan Suriya ilə İsrail arasında vasitəçilik rolunu təsdiqlədi
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ölkəsinin Suriya ilə İsrail arasında vasitəçilik etdiyini rəsmən bəyan edib. Dövlət başçısı bu missiyanın məqsədinin Yaxın Şərqdə sülh və sabitliyə töhfə vermək olduğunu vurğulayıb.
Redaksiya The Syrian Observer nəşrinə istinadən xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev “Al Arabiya English” telekanalına müsahibəsində artıq Suriya və İsrail rəsmilərinin Azərbaycan vasitəçiliyi ilə görüşdüyünü açıqlayıb. Görüşün yeri açıqlanmasa da, müxtəlif media orqanları son aylarda bu danışıqların Bakıda keçirildiyini yazıb.
Bakıdakı görüşlərdən sonra ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə Parisdə iki dəfə əlavə görüş keçirilib. Bu proseslər cənub Suriyada gərginliyin artdığı bir vaxtda reallaşıb. İsrail ordusunun Suriyanın Əl-Kisva bölgəsinə PUA zərbəsi endirərək altı hərbçini öldürməsi də diplomatik təşəbbüslərə baxmayaraq bölgədə gərginliyin davam etdiyini göstərir.
Azərbaycan yalnız vasitəçiliklə kifayətlənmir, Suriya ilə humanitar və enerji əməkdaşlığını da genişləndirir. Prezident İlham Əliyev ötən ay Türkiyə, Suriya və Qətərlə imzalanan dördtərəfli saziş çərçivəsində Azərbaycan qazının artıq Suriyaya çatdığını bildirib:
“Hazırda 1,2 milyard kubmetr qaz tədarükü razılaşdırılıb, lakin bu həcmin gələcəkdə artırılması mümkündür.”
Bu enerji tərəfdaşlığı 12 iyulda Suriya ilə Azərbaycan arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu ilə rəsmiləşdirilib. Layihənin ilk mərhələsi 2 avqustda başlayıb. Qətərin maliyyələşdirdiyi, Türkiyə üzərindən reallaşdırılan bu marşrut Suriyaya gündə təxminən 3,4 milyon kubmetr qaz ötürür. Tədarük olunan qaz elektrik stansiyalarında istifadə edilir.

Azerbaijani President Ilham Aliyev has officially announced that his country is mediating between Syria and Israel. The head of state emphasized that the goal of this mission is to contribute to peace and stability in the Middle East.
The editorial office, citing The Syrian Observer, reports that President Ilham Aliyev, in an interview with “Al Arabiya English” TV channel, revealed that Syrian and Israeli officials have already met through Azerbaijani mediation. Although the location of the meeting was not disclosed, various media outlets have reported that these talks took place in Baku in recent months.
After the meetings in Baku, two additional meetings were held in Paris with US mediation. These processes occurred at a time of escalating tension in southern Syria. The Israeli army's drone strike on Syria's Al-Kiswah region, killing six servicemen, also indicates that tensions in the region persist despite diplomatic initiatives.
Azerbaijan is not only limited to mediation but also expands humanitarian and energy cooperation with Syria. President Ilham Aliyev stated that Azerbaijani gas has already reached Syria within the framework of a quadrilateral agreement signed last month with Turkey, Syria, and Qatar:
“Currently, the supply of 1.2 billion cubic meters of gas has been agreed upon, but it is possible to increase this volume in the future.”
This energy partnership was formalized on July 12 with a Memorandum of Understanding signed between Syria and Azerbaijan. The first phase of the project began on August 2. This route, financed by Qatar and implemented via Turkey, delivers approximately 3.4 million cubic meters of gas to Syria daily. The supplied gas is used in power plants.