Bir sıra sosial şəbəkə hesablarında Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevin adından Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinə dair həqiqətə uyğun olmayan saxta açıqlama yayılıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Medianın İnkişafı Agentliyinin (MEDİA) yaydığı məlumatda Azərbaycan Prezidentinin rəsmi saytının görüntüsünü imitasiya edərək hazırlanan və uydurma iddiaların yer aldığı bu açıqlamanın ictimai rəyi çaşdırmağa yönələn kobud informasiya manipulyasiyası nümunəsi olduğu qeyd olunub.
"Cəmiyyəti yalnız rəsmi mənbələrin verdiyi informasiyaya inanmağa çağıraraq xatırladırıq ki, dövlətin rəsmi mövqeyini ifadə edən məlumatları rəsmi mənbələrdən, eləcə də, ölkənin informasiya agentlikləri və digər peşəkar media subyektlərindən əldə edə bilərsiniz. Azərbaycan vətəndaşlarını, jurnalistləri, ictimai fəalları bu kimi hallara qarşı hər zaman prinsipiallıq nümayiş etdirməyə, saxta və yalan məlumat əsaslı kampaniyaların vüsət aldığı bir şəraitdə sayıq olmağa səsləyirik", - MEDİA-nın yaydığı açıqlamada vurğulanıb.

В ряде аккаунтов в социальных сетях от имени помощника Президента Азербайджана Хикмета Гаджиева распространено фейковое заявление, не соответствующее действительности, касающееся российско-азербайджанских отношений.
Редакция сообщает, что в информации, распространенной Агентством по развитию медиа (MEDİA), отмечается, что данное заявление, подготовленное с имитацией внешнего вида официального сайта Президента Азербайджана и содержащее вымышленные утверждения, является примером грубой информационной манипуляции, направленной на введение общественности в заблуждение.
"Призывая общество доверять только информации, предоставленной официальными источниками, напоминаем, что сведения, выражающие официальную позицию государства, вы можете получить из официальных источников, а также от информационных агентств страны и других профессиональных субъектов медиа. Мы призываем граждан Азербайджана, журналистов, общественных активистов всегда проявлять принципиальность в отношении подобных случаев и быть бдительными в условиях распространения кампаний, основанных на фейковой и ложной информации", - подчеркивается в заявлении, распространенном MEDİA.