Bu gün Azərbaycan milli mətbuatının yaranması günüdür.
150 il öncə - 1875-ci il iyulun 22-də dövrünün maarifçilik hərəkatının görkəmli nümayəndələrindən olan Həsən bəy Zərdabinin “Əkinçi” qəzetini nəşrə başlaması ilə Azərbaycan milli mətbuatının əsası qoyulub.
“Əkinçi” Azərbaycan dilində əsl milli demokratik və xalq mətbuatının ilk təməl daşını qoyub. Cəmi 56 nömrəsi çıxan qəzet millətin aynası olub, Azərbaycan jurnalistikasının bayraqdarına çevrilib.
Sonrakı illərdə görkəmli ziyalılar tərəfindən nəşr edilən “Ziya”, “Kəşkül”, “Şərqi-rus”, “İrşad”, “Molla Nəsrəddin” kimi qəzet və jurnallar “Əkinçi”nin ənənələrini davam etdirib. Bu mətbuat orqanlarının əsas hədəfi cəhalətə, haqsızlığa qarşı mübarizə, maarifləndirmə idi. Zəngin və şərəfli yolla addımlayan Azərbaycan mətbuatı bir neçə mərhələdən keçib. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) dövründə azad mətbuatın, eləcə də hadisələrə yeni baxışın təməli qoyulub.
Növbəti mərhələ isə AXC-nin bolşeviklər tərəfindən işğalından sonrakı dövrü əhatə edir. 150 yaşlı mətbuatın 70 ili bu kommunist dikaturası dövrü ilə bağlıdır. Həmin dövrdə Azərbaycan mətbuatı mövcud problemləri daha çox sətiraltı mənada yazırdı. Çünki mətbuat SSRİ-nin yürütdüyü siyasətin, ideologiyanın ruporu idi. Həmin dövrdə fərqli düşünmək, yazmaq yasaqlanmışdı.
1990-cı illərin II yarısından başlayaraq Azərbaycan mətbuatı yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Bu mərhələ həm də Azərbaycan dövlətçiliyi, demokratik dövlət quruculuğu dövrüdür. Bu yeni inkişaf dövrünün təməlini qoyan Ulu Öndər Heydər Əliyev hər zaman mətbuatın cəmiyyətə təsir gücünü yüksək qiymətləndirib, mətbuat və söz azadlığı, kütləvi informasiya vasitələrinin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirib. Müstəqillik dövründə Azərbaycan mətbuatı ilə bağlı ilk fərmanı da Heydər Əliyev imzalayıb.
Ümumilikdə, Ulu Öndər mətbuatın problemlərinin həlli ilə bağlı 10-dan çox sərəncam və fərman imzalayıb. 1999-cu ildə “Kütləvi İnformasiya Vasitələri haqqında” beynəlxalq tələblərə cavab verən qanun qəbul edilib. Heydər Əliyevin 1998-ci il 6 avqust tarixli sərəncamı ilə Azərbaycanda senzura ləğv olunub.
Ölkədə söz və mətbuat azadlığına, KİV-lərə ən yüksək səviyyədə diqqət və qayğı var. Prezident İlham Əliyev azad medianı inkişaf etdirmək, mətbuatın maddi-texniki bazasını möhkəmləndirmək, jurnalistlərin sosial-iqtisadi vəziyyətini yaxşılaşdırmaq məqsədilə mühüm sərəncamlar imzalayıb.
2020-ci ilin sentyabrın 27-də başladılan 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan döyüş meydanında olduğu kimi, informasiya savaşında da qələbə qazanıb. Mütəmadi olaraq ölkəmizə qarşı qara kampaniya aparan dairələr bu müddət ərzində də öz çirkin əməllərindən əl çəkmədilər. Amma buna baxmayaraq, informasiya müharibəsində də üstünlük öz tarixi torpaqlarını işğaldan azad edən, haqq və ədalət uğrunda mübarizə aparan Azərbaycan tərəfində oldu.
Bununla belə Azərbaycan mətbuatının iki nümayəndəsi erməni terrorunun qurbanı olub. Vətən müharibəsi başa çatdıqdan sonra işğaldan azad olunmuş ərazilərin çəkilişini həyata keçirən jurnalistləri aparan nəqliyyat vasitəsi 2021-ci ilin iyunun 4-də Kəlbəcər rayonunun Susuzluq kəndi ərazisində tank əleyhinə minaya düşüb. Nəticədə AZƏRTAC-ın müxbiri Məhərrəm İbrahimov, AzTV-nin operatoru Sirac Abışov və Kəlbəcər Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının Susuzluq kənd inzibati dairəsi üzrə nümayəndəsinin müavini Əliyev Arif Ağalar oğlu həlak olub, dörd nəfər isə yaralanıb.
Prezident İlham Əliyev iyunun 14-də işğaldan azad olunan ərazilərdə vəzifə borcunu yerinə yetirmiş Abışov Sirac Abış oğlu, Əliyev Arif Ağalar oğlu və İbrahimov Məhərrəm Əli oğlunu "3-cü dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordeni ilə təltif edib.
2021-ci ilin iyulun 22-də - Milli Mətbuat günündə Prezident İlham Əliyev şəhid jurnalistlərin - M.İbrahimovun və S.Abışovun ailələrinə mənzillər hədiyyə edib.

150 лет со дня создания азербайджанской национальной прессы
150 лет назад – 22 июля 1875 года – с началом издания газеты «Əkinçi» Гасан беком Зардаби, одним из видных представителей просветительского движения того времени, были заложены основы азербайджанской национальной прессы.
«Əkinçi» заложила первый краеугольный камень подлинно национальной демократической и народной прессы на азербайджанском языке. Газета, вышедшая всего 56 номерами, стала зеркалом нации и превратилась во флагман азербайджанской журналистики.
В последующие годы газеты и журналы, издаваемые видными интеллектуалами, такие как «Ziya», «Kəşkül», «Şərqi-rus», «İrşad», «Molla Nəsrəddin», продолжили традиции «Əkinçi». Основной целью этих печатных органов была борьба с невежеством, несправедливостью и просвещение. Азербайджанская пресса, прошедшая богатый и славный путь, пережила несколько этапов. В период Азербайджанской Демократической Республики (АДР) были заложены основы свободной прессы, а также нового взгляда на события.
Следующий этап охватывает период после оккупации АДР большевиками. 70 лет 150-летней прессы связаны с этим периодом коммунистической диктатуры. В тот период азербайджанская пресса писала о существующих проблемах в основном между строк. Потому что пресса была рупором политики и идеологии, проводимой СССР. В тот период инакомыслие и инакописание были запрещены.
Начиная со второй половины 1990-х годов, азербайджанская пресса вступила в новый этап развития. Этот этап также является периодом азербайджанской государственности и строительства демократического государства. Великий лидер Гейдар Алиев, заложивший основы этого нового периода развития, всегда высоко ценил влияние прессы на общество, последовательно осуществлял меры по укреплению свободы прессы и слова, а также материально-технической базы средств массовой информации. Первый указ, касающийся азербайджанской прессы в период независимости, также был подписан Гейдаром Алиевым.
В целом, Великий лидер подписал более 10 распоряжений и указов, касающихся решения проблем прессы. В 1999 году был принят закон «О средствах массовой информации», отвечающий международным требованиям. Распоряжением Гейдара Алиева от 6 августа 1998 года цензура в Азербайджане была отменена.
В стране уделяется высочайшее внимание и забота свободе слова и прессы, а также СМИ. Президент Ильхам Алиев подписал важные распоряжения с целью развития свободных СМИ, укрепления материально-технической базы прессы и улучшения социально-экономического положения журналистов.
В 44-дневной Отечественной войне, начавшейся 27 сентября 2020 года, Азербайджан одержал победу как на поле боя, так и в информационной войне. Круги, регулярно ведущие черную кампанию против нашей страны, не прекращали своих грязных деяний и в этот период. Но, несмотря на это, превосходство в информационной войне также было на стороне Азербайджана, освободившего свои исторические земли от оккупации и боровшегося за правду и справедливость.
Тем не менее, два представителя азербайджанской прессы стали жертвами армянского террора. После завершения Отечественной войны, 4 июня 2021 года, транспортное средство, перевозившее журналистов, осуществлявших съемки на освобожденных от оккупации территориях, подорвалось на противотанковой мине в районе села Сусузлуг Кельбаджарского района. В результате погибли корреспондент АЗЕРТАДЖ Магеррам Ибрагимов, оператор AzTV Сирадж Абышов и заместитель представителя главы Исполнительной власти Кельбаджарского района по Сусузлугскому сельскому административному округу Алиев Ариф Агалар оглы, а четверо человек получили ранения.
14 июня Президент Ильхам Алиев наградил Абышова Сираджа Абыш оглы, Алиева Арифа Агалар оглы и Ибрагимова Магеррама Али оглы, исполнивших свой служебный долг на освобожденных от оккупации территориях, орденом «За службу Отечеству» 3-й степени.
22 июля 2021 года – в День национальной прессы – Президент Ильхам Алиев подарил квартиры семьям погибших журналистов – М. Ибрагимова и С. Абышова.