“Azərbaycan Konstitusiyası ölkəmizin inkişafına güclü təkan verdi”
30 il əvvəl - 1995-ci il, noyabrın 12-də qəbul olunan Müstəqil Azərbaycanın Konstitusiyası ümumbəşəri dəyərlərə və mütərəqqi milli ənənələrə söykənir, eyni zamanda bu günün reallıqlarını, dövlətin, cəmiyyətin inkişaf perspektivlərini əks etdirir.
1991-ci il oktyabrın 18-də qəbul edilmiş “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktında yeni Konstitusiyanın hazırlanması nəzərdə tutulsa da, 1991–1993-cü illərdə hakimiyyətin yarıtmaz fəaliyyəti buna imkan vermədi. Həmin dövrdə vəziyyət o həddə çatmışdı ki, nəinki konstitusiya yada düşmür, vətəndaşların təhlükəsizliyi belə təmin olunmurdu. Ölkə vətəndaş müharibəsinin bir addımlığında idi. Beləliklə, insanların yaşamaq hüququnun təmin edilməsi mümkün olmadı.
Yalnız 1993-cü ildə xalqın tələbi ilə yenidən hakimiyyətə qayıtmış Ümummilli Lider Heydər Əliyevin böyük xilaskarlıq missiyası sayəsində Azərbaycan dünya xəritəsindən silinmək təhlükəsindən xilas oldu. Ölkədə ictimai-siyasi sabitlik təmin edildi, müasir dövlət quruculuğu üçün etibarlı zəmin yarandı.
Ulu Öndər Heydər Əliyev Konstitusiya ilə bağlı deyirdi ki, elə bir Konstitusiya qəbul etməliyik ki, o, müstəqil Azərbaycan Respublikasının demokratik prinsiplər əsasında uzun müddət sabit yaşamasını təmin edən Əsas Qanun, tarixi sənəd olsun.
Beləliklə, 1995-ci ildə referendum yolu ilə qəbul edilmiş Konstitusiya Azərbaycan xalqının inkişafı naminə müasir, demokratik, dünyəvi, hüquqi dövlət quruculuğu mərhələsinə keçidi təsbit etmişdir. Cənab Prezidentin də söylədiyi kimi, bu tarixi sənədin müəllifi xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyev olmuşdur.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan SSR-in sonuncu Konstitusiyası 1978-ci il aprelin 21-də qəbul olunub. 1977-ci ildə SSRİ-nin yeni Konstitusiyası qəbul edildikdən sonra Azərbaycan SSR-in yeni Konstitusiya layihəsi hazırlanıb. 1978-ci il aprelin 2-də həmin layihə ilə əlaqədar Azərbaycan SSR Ali Sovetində məruzə ilə çıxış edən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təklifi ilə 73-cü maddədə “Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikasının dövlət dilinin Azərbaycan dili olması əksini tapmışdır. Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra yeni Konstitusiyanın hazırlanması zəruri idi.
1995-ci il noyabrın 12-də keçirilmiş referendumda isə seçicilərin 86 faizi iştirak etmiş və onların 91,9 faizi Konstitusiyanın qəbul edilməsinin lehinə səs vermişdir.
Müstəqil Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası ölkəmizdə demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğu prosesinə hüquqi baza yaratdı və onun inkişafına güclü təkan verdi, hakimiyyət bölgüsünün əsas prinsiplərini müəyyənləşdirdi.
Azərbaycan Konstitusiyanın tələblərinə və öz suveren hüquqlarına əsaslanaraq inkişafa nail olub. Ana qanunun 48 maddəsi bilavasitə insan hüquqlarına və onların təminatlarına həsr edilmişdir. Əsas Qanunumuzda dilindən, dinindən, irqindən, etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, Azərbaycanda yaşayan bütün vətəndaşların hüquq və azadlıqları geniş təsbit olunmuşdur. 44 günlük Vətən müharibəsi, eləcə də 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilən antiterror əməliyyatı nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa edildi.
Böyük Zəfərin 5-ci, Konstitusiyanın 30-cu ildönümündə - 2025-ci il - “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunub. Hər bir azərbaycanlı Konstitusiyamızın hüquqi qüvvəsinin işğalın aradan qaldırıldığı bütün ərazilərdə bərqərar olma sevincini yaşayır.

Конституция Азербайджана дала мощный толчок развитию нашей страны
Конституция независимого Азербайджана, принятая 30 лет назад – 12 ноября 1995 года, опирается на общечеловеческие ценности и прогрессивные национальные традиции, а также отражает реалии сегодняшнего дня, перспективы развития государства и общества.
Хотя в Конституционном акте «О государственной независимости Азербайджанской Республики», принятом 18 октября 1991 года, предусматривалась разработка новой Конституции, неэффективная деятельность власти в 1991–1993 годах не позволила этого сделать. В тот период ситуация дошла до того, что не только о конституции не вспоминали, но даже безопасность граждан не обеспечивалась. Страна находилась на грани гражданской войны. Таким образом, обеспечение права людей на жизнь стало невозможным.
Только благодаря великой спасительной миссии Общенационального лидера Гейдара Алиева, вернувшегося к власти по требованию народа в 1993 году, Азербайджан был спасен от угрозы исчезновения с карты мира. В стране была обеспечена общественно-политическая стабильность, создана надежная основа для современного государственного строительства.
Великий лидер Гейдар Алиев говорил о Конституции, что мы должны принять такую Конституцию, которая станет Основным Законом, историческим документом, обеспечивающим долгосрочное стабильное существование независимой Азербайджанской Республики на основе демократических принципов.
Таким образом, Конституция, принятая путем референдума в 1995 году, закрепила переход к этапу современного, демократического, светского, правового государственного строительства во имя развития азербайджанского народа. Как отметил господин Президент, автором этого исторического документа стал Общенациональный лидер нашего народа Гейдар Алиев.
Как известно, последняя Конституция Азербайджанской ССР была принята 21 апреля 1978 года. После принятия новой Конституции СССР в 1977 году был разработан проект новой Конституции Азербайджанской ССР. По предложению Общенационального лидера Гейдара Алиева, выступившего с докладом по этому проекту в Верховном Совете Азербайджанской ССР 2 апреля 1978 года, в статье 73 было отражено, что «государственным языком Азербайджанской Советской Социалистической Республики является азербайджанский язык». После обретения Азербайджаном независимости стало необходимым подготовить новую Конституцию.
На референдуме, проведенном 12 ноября 1995 года, приняли участие 86 процентов избирателей, и 91,9 процента из них проголосовали за принятие Конституции.
Конституция независимой Азербайджанской Республики создала правовую базу для процесса демократического, правового, светского государственного строительства в нашей стране и дала мощный толчок его развитию, определила основные принципы разделения властей.
Азербайджан достиг развития, опираясь на требования Конституции и свои суверенные права. 48 статей Основного закона непосредственно посвящены правам человека и их гарантиям. В нашем Основном Законе широко закреплены права и свободы всех граждан, проживающих в Азербайджане, независимо от их языка, религии, расы, этнической принадлежности. В результате 44-дневной Отечественной войны, а также антитеррористической операции, проведенной в сентябре 2023 года, территориальная целостность и суверенитет нашей страны были полностью восстановлены.
В 5-ю годовщину Великой Победы и 30-ю годовщину Конституции – 2025 год – объявлен «Годом Конституции и Суверенитета». Каждый азербайджанец испытывает радость от утверждения правовой силы нашей Конституции на всех территориях, где была устранена оккупация.