Bakıda Azərbaycan-Gürcüstan Media Forumu çərçivəsində “İnformasiya təhlükəsizliyinin təmini məqsədilə media ekosisteminin gücləndirilməsi” mövzusu müzakirə edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, Audiovizual Şuranın aparat rəhbəri Fazil Novruzovun moderatorluğu ilə keçirilən panel sessiyada texnoloji təkamülün media mühitinə çoxşaxəli təsiri, etibarlı informasiya mühitinin qorunması, sosial medianın əsas məlumat mənbələrindən birinə çevrilməsi, eləcə də rəqəmsal alətlər vasitəsilə müxtəlif auditoriyalarla daha effektiv kommunikasiyanın qurulması kimi məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
“ARB 24” telekanalının icraçı direktoru Radik İsmayılov qeyd edib ki, rəqəmsal texnologiyaların, xüsusilə də süni intellektin sürətli inkişafı prosesi daha da mürəkkəbləşdirir. Bir tərəfdən süni intellekt informasiya istehsalını sürətləndirir, operativliyi artırır və media fəaliyyətinə yeni imkanlar yaradır. Digər tərəfdən isə saxta məlumatların, manipulyativ görüntü və mətn materiallarının hazırlanmasını son dərəcə asanlaşdırır. Bu isə jurnalistikanın əsas prinsipi olan dürüstlük, dəqiqlik və etibarlılığın qorunmasını çətinləşdirir.
“Artıq təqdim olunan hər bir informasiyanın doğru olub-olmadığını dəqiq müəyyənləşdirmək əvvəlki illərlə müqayisədə xeyli çətinləşib. Məlumata çıxış imkanları genişlənir, ancaq doğru informasiya ilə saxta informasiyanı ayırd etmək bacarığı zəifləyir. Bu səbəbdən informasiya savadlılığının artırılması, faktların yoxlanılması mexanizmlərinin gücləndirilməsi və media etikasının qorunması xüsusi prioritetə çevrilir. Bu gün dezinformasiya, sadəcə, virtual manipulyasiya deyil, ictimai şüura, davranış modellərinə, qərarvermə proseslərinə təsir edən real metod kimi istifadə olunur. Ona görə də hər iki ölkə media qurumları, mütəxəssisləri və dövlət strukturları olaraq bu sahəyə diqqətimizi daha həssas şəkildə yönəltməliyik. Birgə əməkdaşlıq, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi, maarifləndirmə fəaliyyəti və yeni texnoloji təhlükəsizlik standartları formalaşdırılmalıdır”, - deyə R.İsmayılov vurğulayıb.
Gürcüstanın “Eurocracy - Former Europe” proqramının aparıcısı İoane Şaişmelaşvili Azərbaycan və Gürcüstanın eyni informasiya təhdidləri ilə üz-üzə olduğuna diqqət çəkərək deyib: “Xüsusilə son illərdə hər iki ölkədə dezinformasiya kampaniyalarının miqyası sürətlə genişlənir. Artıq proses tək-tək xəbərlərin manipulyasiyası səviyyəsindən çıxaraq, ictimai rəyin sistemli şəkildə formalaşdırılması üçün istifadə olunan təhlükəli alətə çevrilib”.
Aparıcı qeyd edib ki, Gürcüstanda son illərin siyasi prosesləri ilə bağlı yayılan məlumatların əksəriyyətinin dezinformasiya hədəfi olması bunun açıq şəkildə sübutudur: “Bizim televiziya qurumlarımız bu istiqamətdə illərdir mübarizə aparır və kifayət qədər təcrübə toplayıb. Lakin görünən odur ki, dezinformasiya kampaniyasının miqyası getdikcə daha da böyüyür, mövzular genişlənir və məqsədlər daha koordinasiyalı xarakter alır. Düşünürəm ki, hər iki ölkə üçün hədəf eyni olmalıdır. Belə ki, bu, informasiya təhlükəsizliyi sahəsində müdafiə mexanizmlərinin gücləndirilməsi, saxta xəbərlərin yayılma sürətini azaltmaq üçün media savadlılığının artırılması, süni intellekt vasitəsilə istehsal olunan manipulyativ kontentin tanınması və zərərsizləşdirilməsi üzrə yeni metodların tətbiqidir. Çünki cəmiyyətin doğru məlumatlandırılması bu gün milli məsələ, təhlükəsizlik prioriteti və strateji istiqamət kimi dəyərləndirilməlidir”.
Medianın İnkişafı Agentliyinin Hüquq şöbəsinin müdiri Adil Tağıyev əlavə edib ki, medianın möhkəm, peşəkar və etibarlı ekosistem üzərində qurulması yalnız jurnalistlərin məsuliyyəti deyil, eyni zamanda, qanunvericilik bazasının düzgün işləməsi və dövlət, media, cəmiyyət münasibətlərinin aydın hüquqi çərçivəyə salınması deməkdir. Azərbaycanda media sahəsində fəaliyyət müəyyən qanun və normativ aktlarla tənzimlənir.
“Azərbaycan Respublikasının “Media haqqında” Qanunu medianın fəaliyyət prinsiplərini, jurnalistlərin hüquq və vəzifələrini, informasiya yayımının meyarlarını, redaksiya müstəqilliyi və media azadlığının hüquqi bazasını müəyyən edir. Qanun media sahəsində məlumatın əldə edilməsi, hazırlanması, ötürülməsi, istehsalı və yayımı prosedurlarını, media subyektlərinin statusunu, onların hüquq və vəzifələrini, jurnalistlərin hüquqlarını, media azadlığını, redaksiya müstəqilliyini, dövlətin media sahəsindəki öhdəliklərini müəyyən edir. Media ilə qanunlar informasiya yayımında şəffaflıq və məsuliyyətin artırılması, jurnalistlərin hüquqlarının qorunması və peşə fəaliyyətinin təminatı, dezinformasiyanın qarşısının alınması və media mühitində etimadın gücləndirilməsinə və digər sahələrə xidmət edir”, - deyə Agentliyin Hüquq şöbəsinin müdiri vurğulayıb.
Gürcüstanın İctimai Televiziyasının “Rəngarəng Gürcüstan” layihəsinin rəhbəri, jurnalist, televiziya aparıcısı Ramiliya Əliyeva isə qeyd edib ki, “ChatGPT” operativlik baxımından media üçün böyük imkanlar yaradır. Xəbər axınının yüksək intensivlik göstərdiyi müasir dövrdə məlumatın qısa zamanda sistemləşdirilməsi, mətnlərin redaktəsi və ilkin təhlilin aparılması jurnalistə vaxt qazandırır, media subyektinin informasiya dövriyyəsində çevik qalmasını təmin edir. Bununla yanaşı, süni intellekt dil, üslub və struktur baxımından mətnin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə kömək edir ki, bu da peşəkar təqdimatı daha səlis və oxunaqlı edir. Lakin medianın süni intellektlə əməkdaşlığı yalnız texniki üstünlüklərlə məhdudlaşmır. Bu, həm də məsuliyyət tələb edən bir prosesdir. Dezinformasiyanın sürətlə yayıldığı, vizual və mətn manipulyasiyalarının asanlıqla hazırlana bildiyi bir dövrdə süni intellekt vasitələrinin istifadəsi xüsusi etik diqqət tələb edir.

В Баку в рамках азербайджано-грузинского медиафорума обсуждалась тема «Укрепление медиаэкосистемы с целью обеспечения информационной безопасности».
Редакция сообщает, что на панельной сессии под модераторством руководителя аппарата Национального совета по аудиовизуальным средствам Фазиля Новрузова состоялся широкий обмен мнениями по таким вопросам, как многогранное влияние технологической эволюции на медиасреду, защита надежной информационной среды, превращение социальных сетей в один из основных источников информации, а также построение более эффективной коммуникации с различными аудиториями посредством цифровых инструментов.
Исполнительный директор телеканала «ARB 24» Радик Исмаилов отметил, что процесс стремительного развития цифровых технологий, особенно искусственного интеллекта, делает его еще более сложным. С одной стороны, искусственный интеллект ускоряет производство информации, повышает оперативность и создает новые возможности для медиадеятельности. С другой стороны, он чрезвычайно облегчает подготовку фейковой информации, манипулятивных изображений и текстовых материалов. Это затрудняет защиту честности, точности и достоверности — основных принципов журналистики.
«Определить, является ли вся предоставляемая информация достоверной, стало значительно сложнее по сравнению с предыдущими годами. Доступ к информации расширяется, но способность отличать достоверную информацию от фейковой ослабевает. Поэтому повышение информационной грамотности, усиление механизмов проверки фактов и защита медиаэтики становятся особым приоритетом. Сегодня дезинформация — это не просто виртуальная манипуляция, а реальный метод, используемый для воздействия на общественное сознание, модели поведения, процессы принятия решений. Поэтому мы, как медиаорганизации, специалисты и государственные структуры обеих стран, должны уделять этому направлению более чуткое внимание. Необходимо наладить совместное сотрудничество, взаимный обмен опытом, просветительскую деятельность и формирование новых стандартов технологической безопасности», — подчеркнул Р. Исмаилов.
Ведущий грузинской программы «Eurocracy - Former Europe» Иоанэ Шайшмелашвили, отметив, что Азербайджан и Грузия сталкиваются с одними и теми же информационными угрозами, сказал: «Особенно в последние годы масштабы дезинформационных кампаний в обеих странах стремительно расширяются. Процесс вышел за рамки манипуляции отдельными новостями и стал опасным инструментом для систематического формирования общественного мнения».
Ведущий отметил, что большинство сообщений, распространяемых в связи с политическими процессами в Грузии в последние годы, являются целью дезинформации, что является явным доказательством этого. «Наши телевизионные организации борются в этом направлении годами и накопили достаточный опыт. Однако очевидно, что масштабы дезинформационных кампаний постоянно растут, темы расширяются, а цели становятся более скоординированными. Я считаю, что цель для обеих стран должна быть одинаковой. Это усиление механизмов защиты в области информационной безопасности, повышение медиаграмотности для снижения скорости распространения фейковых новостей, применение новых методов для распознавания и нейтрализации манипулятивного контента, созданного с помощью искусственного интеллекта. Ведь правильное информирование общества сегодня должно рассматриваться как национальный вопрос, приоритет безопасности и стратегическое направление».
Директор юридического отдела Агентства по развитию медиа Адиль Тагиев добавил, что построение прочной, профессиональной и надежной медиаэкосистемы — это не только ответственность журналистов, но и правильное функционирование законодательной базы, а также четкое определение в правовых рамках отношений между государством, медиа и обществом. В Азербайджане деятельность в сфере медиа регулируется определенными законами и нормативными актами.
«Закон Азербайджанской Республики «О медиа» определяет принципы деятельности медиа, права и обязанности журналистов, критерии распространения информации, правовую базу редакционной независимости и свободы СМИ. Закон определяет процедуры получения, подготовки, передачи, производства и распространения информации в сфере медиа, статус субъектов медиа, их права и обязанности, права журналистов, свободу СМИ, редакционную независимость, обязательства государства в сфере медиа. Законы о медиа служат повышению прозрачности и ответственности при распространении информации, защите прав журналистов и обеспечению их профессиональной деятельности, предотвращению дезинформации, укреплению доверия в медиасреде и другим областям», — подчеркнул директор юридического отдела Агентства.
Руководитель проекта «Разнообразная Грузия» Общественного телевидения Грузии, журналист, телеведущая Рамиля Алиева отметила, что «ChatGPT» открывает большие возможности для медиа с точки зрения оперативности. В современную эпоху, когда новостной поток отличается высокой интенсивностью, систематизация информации в короткие сроки, редактирование текстов и проведение первичного анализа экономят время журналиста, обеспечивая гибкость субъекта медиа в информационном обороте. Вместе с тем, искусственный интеллект помогает повысить качество текста с точки зрения языка, стиля и структуры, что делает профессиональную подачу более гладкой и читабельной. Однако сотрудничество медиа с искусственным интеллектом не ограничивается только техническими преимуществами. Это также процесс, требующий ответственности. В эпоху быстрого распространения дезинформации, когда визуальные и текстовые манипуляции могут быть легко подготовлены, использование инструментов искусственного интеллекта требует особого этического внимания.