Azərbaycan dayanıqlı inkişaf üzrə qlobal reytinqdə sabit irəliləyiş nümayiş etdirdi
Azərbaycan BMT-nin 2025-ci il üzrə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (SDG) hesabatında 167 ölkə arasında 64-cü yeri tutaraq sosial və iqtisadi göstəricilərdə sabit artımını qoruyub.
Redaksiya xəbər verir ki, ölkənin ümumi SDG indeksi 72,9 bal, spillover göstəricisi isə 91,7 bal olub. Bu nəticə Azərbaycanın son illərdə təhsil, səhiyyə və sosial rifah sahələrində davamlı irəliləyiş əldə etdiyini göstərir. Əhalinin elektrik enerjisi, təmiz su və tibbi xidmətlərə çıxışı yüksək səviyyədə təmin olunub.
Hesabata əsasən, əhalinin 100 faizi elektrik enerjisinə, 98 faizi isə əsas içməli su xidmətlərinə çıxış əldə edib. Əhalinin cəmi 3 faizi gündə 3,65 ABŞ dollarından az gəlirlə yaşayır. Uşaqlar arasında boyda qalma halları 13 faiz, artıq çəki göstəricisi isə 10 faiz təşkil edir. Təhsildə iştirak səviyyəsi 90 faizi ötərək region üzrə yüksək göstəricilərdən biri kimi qeyd olunur.
Səhiyyə sahəsində ana ölümü 100 min doğuşa görə 41, körpə ölümü isə hər 1000 doğuşa 19 hadisə səviyyəsində qeydə alınıb. Tibbi xidmətlərə çıxış 100 faizə yaxın göstəricilərlə sabitləşib. Qadınların parlamentdə təmsilçiliyi 17,6 faizədək artaraq sosial iştirakçılıqda müsbət meyl yaradıb.
Enerji sektorunda da bərpa olunan enerji payı 7 faizə yaxınlaşıb. Hökumət yaşıl iqtisadiyyat və ekoloji sabitlik istiqamətində yeni təşəbbüsləri genişləndirir.
Bu templə davam edilərsə, Azərbaycan 2030-cu ilə qədər bir sıra SDG hədəflərini vaxtından əvvəl reallaşdıra bilər. Ölkə həm iqtisadi sabitlik, həm də sosial inkişaf baxımından regionda mühüm mövqeyini qorumaqdadır.

Азербайджан продемонстрировал стабильный прогресс в глобальном рейтинге устойчивого развития
Азербайджан сохранил стабильный рост социальных и экономических показателей, заняв 64-е место среди 167 стран в отчете ООН по Целям устойчивого развития (ЦУР) на 2025 год.
Как сообщает редакция, общий индекс ЦУР страны составил 72,9 балла, а показатель внешнего воздействия (spillover) — 91,7 балла. Этот результат показывает, что Азербайджан в последние годы добился устойчивого прогресса в сферах образования, здравоохранения и социального благосостояния. Доступ населения к электроэнергии, чистой воде и медицинским услугам обеспечен на высоком уровне.
Согласно отчету, 100 процентов населения имеют доступ к электроэнергии, а 98 процентов — к основным услугам питьевой воды. Только 3 процента населения живут на доход менее 3,65 доллара США в день. Среди детей случаи задержки роста составляют 13 процентов, а показатель избыточного веса — 10 процентов. Уровень участия в образовании превышает 90 процентов, что отмечается как один из высоких показателей по региону.
В сфере здравоохранения материнская смертность зарегистрирована на уровне 41 случая на 100 тысяч родов, а младенческая смертность — 19 случаев на 1000 родов. Доступ к медицинским услугам стабилизировался с показателями, близкими к 100 процентам. Представительство женщин в парламенте увеличилось до 17,6 процента, создав положительную тенденцию в социальном участии.
В энергетическом секторе доля возобновляемой энергии также приблизилась к 7 процентам. Правительство расширяет новые инициативы в направлении зеленой экономики и экологической стабильности.
Если этот темп сохранится, Азербайджан сможет досрочно реализовать ряд целей ЦУР к 2030 году. Страна сохраняет свою важную позицию в регионе как с точки зрения экономической стабильности, так и социального развития.