Azərbaycan balığı Avropa ölkələrinə ixrac olunacaq
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi yerli qida məhsullarının beynəlxalq bazarlara, xüsusilə Avropa İttifaqı (Aİ) ölkələrinə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi və ixrac potensialının gücləndirilməsi məqsədilə həyata keçirdiyi tənzimləmə və nəzarət tədbirlərini davam etdirir.
Tədbirlər çərçivəsində akvakulturadan əldə olunan kürü məhsullarına dair illik Monitorinq Planlarının hər il mütəmadi olaraq uğurla icra edilməsi nəticəsində ölkəmizdən Avropa bazarlarına akvakulturada yetişdirilən nərəkimilərdən əldə olunan kürü məhsulunun ixrac icazəsi 2025-2026-cı illərdə də qüvvədə saxlanılır.
Eyni zamanda, Agentlik tərəfindən balıq məhsullarının da Aİ bazarlarına çıxış imkanlarının təmin edilməsi məqsədilə Monitorinq Planı hazırlanıb və Avropa Komissiyasının Səhiyyə və Qida Təhlükəsizliyi üzrə Baş Direktorluğuna təqdim edilib. Beləliklə, Avropanın müvafiq qurumu tərəfindən texniki qiymətləndirmə aparılaraq Azərbaycan balığının Aİ-yə ixracı məqsədi ilə hazırlanan Monitorinq Planı uyğun olduğu üçün qəbul edilib.
Qeyd edək ki, Aİ ölkələrinə heyvan mənşəli qida məhsullarının ixracına icazə verilməsi üçün ölkələrin qida təhlükəsizliyi sistemi, eləcə də bu sahədəki qanunvericilik, habelə nəzarət və tənzimləmə tədbirləri Avropa qanunvericiliyinə uyğunlaşdırılmış olmalıdır. Azərbaycan bu istiqamətdə öhdəliklərini ardıcıl olaraq yerinə yetirir və beynəlxalq tərəfdaşlarla qarşılıqlı etimad əsasında əməkdaşlığı davam etdirir.

The Azerbaijan Food Safety Agency continues its regulatory and control measures aimed at expanding the access of local food products to international markets, especially to European Union (EU) countries, and strengthening export potential.
As a result of the successful and regular implementation of annual Monitoring Plans for caviar products obtained from aquaculture, the export permit for caviar products derived from sturgeon raised in aquaculture from our country to European markets remains valid for 2025-2026.
At the same time, the Agency has prepared a Monitoring Plan to ensure the access of fish products to EU markets and submitted it to the Directorate-General for Health and Food Safety of the European Commission. Consequently, after a technical evaluation by the relevant European body, the Monitoring Plan prepared for the export of Azerbaijani fish to the EU was accepted as compliant.
It should be noted that for the export of animal-origin food products to EU countries to be permitted, the food safety system of the exporting countries, as well as their legislation, control, and regulatory measures in this area, must be harmonized with European legislation. Azerbaijan consistently fulfills its obligations in this direction and continues cooperation with international partners based on mutual trust.