Azərbaycan balığı Avropa ölkələrinə ixrac olunacaq
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi yerli qida məhsullarının beynəlxalq bazarlara, xüsusilə Avropa İttifaqı (Aİ) ölkələrinə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi və ixrac potensialının gücləndirilməsi məqsədilə həyata keçirdiyi tənzimləmə və nəzarət tədbirlərini davam etdirir.
Tədbirlər çərçivəsində akvakulturadan əldə olunan kürü məhsullarına dair illik Monitorinq Planlarının hər il mütəmadi olaraq uğurla icra edilməsi nəticəsində ölkəmizdən Avropa bazarlarına akvakulturada yetişdirilən nərəkimilərdən əldə olunan kürü məhsulunun ixrac icazəsi 2025-2026-cı illərdə də qüvvədə saxlanılır.
Eyni zamanda, Agentlik tərəfindən balıq məhsullarının da Aİ bazarlarına çıxış imkanlarının təmin edilməsi məqsədilə Monitorinq Planı hazırlanıb və Avropa Komissiyasının Səhiyyə və Qida Təhlükəsizliyi üzrə Baş Direktorluğuna təqdim edilib. Beləliklə, Avropanın müvafiq qurumu tərəfindən texniki qiymətləndirmə aparılaraq Azərbaycan balığının Aİ-yə ixracı məqsədi ilə hazırlanan Monitorinq Planı uyğun olduğu üçün qəbul edilib.
Qeyd edək ki, Aİ ölkələrinə heyvan mənşəli qida məhsullarının ixracına icazə verilməsi üçün ölkələrin qida təhlükəsizliyi sistemi, eləcə də bu sahədəki qanunvericilik, habelə nəzarət və tənzimləmə tədbirləri Avropa qanunvericiliyinə uyğunlaşdırılmış olmalıdır. Azərbaycan bu istiqamətdə öhdəliklərini ardıcıl olaraq yerinə yetirir və beynəlxalq tərəfdaşlarla qarşılıqlı etimad əsasında əməkdaşlığı davam etdirir.

Агентство продовольственной безопасности Азербайджана продолжает осуществлять регулирующие и контрольные меры, направленные на расширение доступа местной пищевой продукции на международные рынки, в частности в страны Европейского Союза (ЕС), и укрепление экспортного потенциала.
В рамках этих мер, благодаря ежегодному успешному выполнению Планов мониторинга по икорной продукции, полученной методом аквакультуры, разрешение на экспорт икорной продукции, полученной от осетровых, выращенных в аквакультуре, из нашей страны на европейские рынки сохраняется и на 2025-2026 годы.
В то же время, Агентством был разработан и представлен Генеральному директорату по здравоохранению и безопасности пищевых продуктов Европейской Комиссии План мониторинга с целью обеспечения доступа рыбной продукции на рынки ЕС. Таким образом, соответствующий европейский орган провел техническую оценку и принял План мониторинга, разработанный для экспорта азербайджанской рыбы в ЕС, признав его соответствующим.
Следует отметить, что для получения разрешения на экспорт пищевых продуктов животного происхождения в страны ЕС система продовольственной безопасности стран, а также законодательство в этой области, а также меры контроля и регулирования должны быть приведены в соответствие с европейским законодательством. Азербайджан последовательно выполняет свои обязательства в этом направлении и продолжает сотрудничество с международными партнерами на основе взаимного доверия.