AZAL-ın təyyarəsində problem yarandı – Sankt-Peterburqa geri qayıtdı
“Uçuş təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Hava Yolları (AZAL) aviaşirkətinə məxsus “Airbus A320” təyyarəsinin kapitanı Sankt-Peterburq–Bakı marşrutu üzrə J2-020 nömrəli reysi yerinə yetirərkən texniki səbəbdən (şassidə nasazlıq) geri qayıdaraq Pulkovo hava limanına eniş etməyə qərar verib”.
Bu barədə AZAL məlumat yayıb.
Bildirilib ki, bütün təhlükəsizlik prosedurlarına uyğun olaraq ekipaj enişdən əvvəl yanacağın müəyyən hissəsini sərf etməklə lazımi tədbirləri yerinə yetirib.
“Təyinat üzrə müəyyən edilmiş qaydalara əsasən, Sankt-Peterburq hava limanında fövqəladə və xilasetmə xidmətləri yüksək hazırlıq vəziyyətinə gətirilib. Təyyarə Bakı vaxtı ilə saat 04:43-də Pulkovo hava limanına uğurla enib. Eniş zamanı hava gəmisi uçuş-enmə zolağından cüzi kənara çıxıb.
Göyərtədə olan 155 sərnişin operativ şəkildə təxliyə olunub. Xəsarət alan yoxdur.
Sankt-Peterburqdan Bakıya sərnişinlərin daşınması üçün artıq digər AZAL təyyarəsi göndərilib.
AZAL sərnişinlərə göstərdikləri təmkin və anlayış üçün təşəkkürünü bildirir, Pulkovo hava limanının xidmətlərinə peşəkar və koordinasiyalı fəaliyyətlərinə görə minnətdarlığını ifadə edir”, - məlumatda deyilir.

Problem on AZAL Plane – Returned to Saint Petersburg
“To ensure flight safety, the captain of an Azerbaijan Airlines (AZAL) Airbus A320 aircraft, operating flight J2-020 on the Saint Petersburg–Baku route, decided to return and land at Pulkovo Airport due to a technical reason (landing gear malfunction).”
AZAL released information about this.
It was stated that, in accordance with all safety procedures, the crew carried out the necessary measures by expending a certain amount of fuel before landing.
“According to the established procedures for such situations, emergency and rescue services at Saint Petersburg Airport were put on high alert. The aircraft successfully landed at Pulkovo Airport at 04:43 Baku time. During landing, the aircraft slightly veered off the runway.
The 155 passengers on board were promptly evacuated. No injuries were reported.
Another AZAL aircraft has already been dispatched to transport passengers from Saint Petersburg to Baku.
AZAL expresses its gratitude to the passengers for their patience and understanding, and extends its thanks to the services of Pulkovo Airport for their professional and coordinated actions,” the statement said.