AZAL-ın təyyarəsində problem yarandı – Sankt-Peterburqa geri qayıtdı
“Uçuş təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Hava Yolları (AZAL) aviaşirkətinə məxsus “Airbus A320” təyyarəsinin kapitanı Sankt-Peterburq–Bakı marşrutu üzrə J2-020 nömrəli reysi yerinə yetirərkən texniki səbəbdən (şassidə nasazlıq) geri qayıdaraq Pulkovo hava limanına eniş etməyə qərar verib”.
Bu barədə AZAL məlumat yayıb.
Bildirilib ki, bütün təhlükəsizlik prosedurlarına uyğun olaraq ekipaj enişdən əvvəl yanacağın müəyyən hissəsini sərf etməklə lazımi tədbirləri yerinə yetirib.
“Təyinat üzrə müəyyən edilmiş qaydalara əsasən, Sankt-Peterburq hava limanında fövqəladə və xilasetmə xidmətləri yüksək hazırlıq vəziyyətinə gətirilib. Təyyarə Bakı vaxtı ilə saat 04:43-də Pulkovo hava limanına uğurla enib. Eniş zamanı hava gəmisi uçuş-enmə zolağından cüzi kənara çıxıb.
Göyərtədə olan 155 sərnişin operativ şəkildə təxliyə olunub. Xəsarət alan yoxdur.
Sankt-Peterburqdan Bakıya sərnişinlərin daşınması üçün artıq digər AZAL təyyarəsi göndərilib.
AZAL sərnişinlərə göstərdikləri təmkin və anlayış üçün təşəkkürünü bildirir, Pulkovo hava limanının xidmətlərinə peşəkar və koordinasiyalı fəaliyyətlərinə görə minnətdarlığını ifadə edir”, - məlumatda deyilir.

«В целях обеспечения безопасности полетов капитан самолета Airbus A320, принадлежащего авиакомпании «Азербайджанские Авиалинии» (AZAL), при выполнении рейса J2-020 по маршруту Санкт-Петербург – Баку по технической причине (неисправность шасси) принял решение вернуться и совершить посадку в аэропорту Пулково».
Об этом сообщила AZAL.
Отмечается, что в соответствии со всеми процедурами безопасности экипаж перед посадкой, израсходовав определенную часть топлива, выполнил необходимые меры.
«Согласно установленным правилам по назначению, в аэропорту Санкт-Петербурга аварийно-спасательные службы были приведены в состояние повышенной готовности. Самолет успешно приземлился в аэропорту Пулково в 04:43 по бакинскому времени. Во время посадки воздушное судно незначительно выкатилось за пределы взлетно-посадочной полосы.
155 пассажиров, находившихся на борту, были оперативно эвакуированы. Пострадавших нет.
Для перевозки пассажиров из Санкт-Петербурга в Баку уже отправлен другой самолет AZAL.
AZAL выражает благодарность пассажирам за проявленное терпение и понимание, а также выражает признательность службам аэропорта Пулково за их профессиональную и скоординированную деятельность», – говорится в сообщении.