AYNA informasiya sistemlərini “Hökumət Buludu”na köçürdü
“Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2019-cu il 3 iyun tarixli 718 nömrəli Fərmanının icrası davam etdirilir.
Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) olub.
Agentlik informasiya sistemləri və ehtiyatlarını AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə tam şəkildə yerləşdirib. Bununla da AYNA kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
“AzInTelecom” MMC tərəfindən AYNA-ya Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service), Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsinə başlanılıb. Agentlik, əlavə olaraq, SPLA lisenziyalı “Microsoft” məhsulları və SİP telefoniya xidməti ilə də təmin olunub.
“Hökumət buludu” layihəsi çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom” MMC-ə məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların cari İT xərcləri azalır, informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Təkmilləşdirilmiş informasiya təhlükəsizliyinə, dayanıqlı İT infrastrukturuna, keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.
Qeyd edək ki, “AzInTelecom” MMC “bulud” xidmətləri üzrə beynəlxalq standartları müəyyənləşdirən “TIER III” sertifikatını Cənubi Qafqaz regionunda əldə etmiş ilk qurumdur.

The implementation of the Decree No. 718 of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, dated June 3, 2019, "On the Creation of the "Government Cloud" (G-cloud) and the Provision of "Cloud" Services" continues.
As part of the decree's execution, the Azerbaijan Surface Transport Agency (AYNA) became the next state institution to migrate its information systems and resources to the "Government Cloud".
The Agency has fully deployed its information systems and resources to the Baku Data Center owned by "AzInTelecom" MMC, a company within AZCON Holding. This migration has enabled AYNA to ensure high availability for its critical systems.
"AzInTelecom" MMC has commenced providing AYNA with "cloud" services, including Virtual Server - IaaS (Infrastructure-as-a-Service) and Backup - BaaS (Backup-as-a-Service). Additionally, the Agency has been equipped with SPLA-licensed "Microsoft" products and SIP telephony service.
Within the framework of the "Government Cloud" project, state institutions' IT systems are being fully or partially migrated to the Baku and Yevlax Data Centers owned by "AzInTelecom" MMC. As a result of this migration, institutions' current IT expenses are reduced, and the productivity of their information systems increases. Improved information security, a stable IT infrastructure, quality service provision, and 24/7 monitoring services are achieved.
It should be noted that "AzInTelecom" MMC is the first institution in the South Caucasus region to obtain the "TIER III" certificate, which defines international standards for "cloud" services.