Müasir dövrdə sosial medianın uşaqların həyatına təsiri ilə bağlı müzakirələr getdikcə aktuallaşır. Bu platformaların təklif etdiyi imkanlarla yanaşı, onların gənclərin psixoloji və fiziki sağlamlığına mənfi təsirləri də diqqət çəkir. Avstraliya hökuməti də bu məsələyə biganə qalmayaraq, gənclərin sosial mediadan istifadəsinə məhdudiyyətlər gətirmək qərarına gəlib.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, Avstraliyada 16 yaşından kiçik uşaqların sosial media platformalarında hesab açması və saxlamağını qadağan edən qanun dekabrın 10-u yerli vaxtla saat 00:00-dan etibarən qüvvəyə minib. Bu qanun, gənclərin sosial mediadan istifadəsinə nəzarət etmək və onların sağlamlığını qorumaq məqsədi daşıyır.
Avstraliya Baş naziri Entoni Albaniz, qanunun gənc avstraliyalıları dəstəkləməyi hədəflədiyini bildirib. O, bu addımın "bitməyən yayın və alqoritmlərin" yaratdığı təzyiqi azaltmağa kömək edəcəyini qeyd edib. Albaniz, "Yaxınlaşan məktəb tətillərindən ən yaxşı şəkildə yararlanın, telefonunuzda gəzinərək keçirmək yerinə yeni bir idmana başlayın, yeni bir alət öyrənin və ya rəfinizdə bir müddətdir duran o kitabı oxuyun," deyə bildirib. Qanuna əsasən, platformalarda mövcud hesablar deaktiv ediləcək, yeni hesabların yaradılması qadağan olunacaq və gənc istifadəçilərin məhdudiyyətləri aşmasının qarşısını almaq üçün müvəqqəti həllər tətbiq ediləcək.
Sky News Australia telekanalının xəbərinə görə, Baş nazirin bu mövzu ilə bağlı video mesajı həftə ərzində ölkə məktəblərində yayımlanacaq. Qanun, "Instagram", "TikTok", "Facebook", "Twitch", "X" və "YouTube" daxil olmaqla, bir çox qlobal sosial media platformasını əhatə edir. Bu qanun, 16 yaşından kiçik gənclərin hesab sahibi olmasının qarşısını almağı hədəfləyir. Bəzi ekspertlər, qanunun 16 yaş altı üçün məlumatların gizliliyi problemi yaradacağını, bəziləri isə gənclər üçün sosial təcridi artıra biləcəyini düşünür. Ölkədə uşaqlar və valideynlər, mümkün qanun pozuntuları baş verdiyi təqdirdə cəzalandırılmayacaq və qanuna əməl etmək məsuliyyəti yalnız texnologiya şirkətlərinə aid olacaq. Qanun, ölkə üzrə gənc istifadəçiləri sosial medianın zehni və fiziki sağlamlıq baxımından yaratdığı potensial risklərdən qorumağı məqsədləyir. Qlobal sosial media platformaları, yeni qanuna əməl etmədikləri təqdirdə təxminən 33 milyon dollara qədər pul cəriməsi ilə üzləşəcəklər.
Beləliklə, Avstraliya hökuməti gənclərin sosial mediadan istifadəsinə nəzarət etməklə, onların sağlamlığını qorumağa və daha balanslı bir həyat tərzinə yönəltməyə çalışır. Bu qanunun tətbiqi ilə bağlı nəticələr gələcəkdə daha aydın görünəcək.

В современном мире дискуссии о влиянии социальных сетей на жизнь детей становятся все более актуальными. Наряду с возможностями, которые предлагают эти платформы, внимание привлекают и их негативные последствия для психического и физического здоровья молодежи. Правительство Австралии, не оставаясь в стороне от этой проблемы, приняло решение ввести ограничения на использование социальных сетей для молодежи.
Redaksiya сообщает со ссылкой на TRT Haber, что закон, запрещающий детям младше 16 лет создавать и иметь аккаунты в социальных сетях, вступил в силу в Австралии с 10 декабря, 00:00 по местному времени. Этот закон направлен на контроль использования социальных сетей молодежью и защиту их здоровья.
Премьер-министр Австралии Энтони Албаниз заявил, что закон направлен на поддержку молодых австралийцев. Он отметил, что этот шаг поможет снизить давление, создаваемое «бесконечной прокруткой и алгоритмами». Албаниз сказал: «Максимально используйте предстоящие школьные каникулы, начните заниматься новым видом спорта вместо того, чтобы листать телефон, выучите новый навык или прочитайте ту книгу, которая давно стоит на вашей полке». Согласно закону, существующие аккаунты на платформах будут деактивированы, создание новых аккаунтов запрещено, а для предотвращения обхода ограничений молодыми пользователями будут применены временные решения.
По сообщению телеканала Sky News Australia, видеообращение премьер-министра по этому вопросу будет транслироваться в школах страны в течение недели. Закон охватывает множество глобальных социальных медиа-платформ, включая «Instagram», «TikTok», «Facebook», «Twitch», «X» и «YouTube». Закон направлен на предотвращение наличия аккаунтов у молодежи младше 16 лет. Некоторые эксперты считают, что закон создаст проблему конфиденциальности данных для лиц младше 16 лет, в то время как другие полагают, что он может усилить социальную изоляцию молодежи. Дети и родители в стране не будут наказываться в случае возможных нарушений закона, а ответственность за соблюдение закона будет возложена исключительно на технологические компании. Закон направлен на защиту молодых пользователей по всей стране от потенциальных рисков, которые социальные сети создают для психического и физического здоровья. Глобальные социальные медиа-платформы столкнутся со штрафами до примерно 33 миллионов долларов, если не будут соблюдать новый закон.
Таким образом, правительство Австралии стремится контролировать использование социальных сетей молодежью, защищать их здоровье и направлять их к более сбалансированному образу жизни. Результаты применения этого закона станут более ясными в будущем.