Son bir həftədir Danimarka səmasında, o cümlədən hərbi bazalar üzərində naməlum dronlar müşahidə olunub. Hakimiyyət orqanları yaşayış məntəqələrində təhlükə yarana biləcəyi səbəbilə onları vurmaqdan imtina edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Avropa İttifaqı bu hadisələrə görə məsuliyyəti Rusiyanın üzərinə qoyur, lakin Danimarka konkret ölkə adı çəkməyib. Rəsmi Kopenhagen bu dronların “peşəkar aktyor” tərəfindən idarə olunduğunu bəyan edib. Bildirilir ki, iri ölçülü aparatlar saatlarla havada qala bilir.
Oxşar hadisələr Almaniyada, Norveçdə və İsveçin dəniz bazası yaxınlığında da qeydə alınıb. Hadisələrin əksəriyyəti bölgədə Rusiya ilə əlaqələndirilən yük gəmilərinin yaxınlıqda olduğu vaxtlara təsadüf edir.

Over the past week, unknown drones have been observed in Danish airspace, including over military bases. Authorities have refused to shoot them down due to the potential danger to residential areas.
The editorial office reports that the European Union attributes responsibility for these incidents to Russia, but Denmark has not named a specific country. Official Copenhagen has stated that these drones are operated by a “professional actor.” It is reported that these large-sized devices can remain airborne for hours.
Similar incidents have also been recorded in Germany, Norway, and near a Swedish naval base. Most of these incidents coincide with times when cargo ships linked to Russia were in the vicinity.