Son bir həftədir Danimarka səmasında, o cümlədən hərbi bazalar üzərində naməlum dronlar müşahidə olunub. Hakimiyyət orqanları yaşayış məntəqələrində təhlükə yarana biləcəyi səbəbilə onları vurmaqdan imtina edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Avropa İttifaqı bu hadisələrə görə məsuliyyəti Rusiyanın üzərinə qoyur, lakin Danimarka konkret ölkə adı çəkməyib. Rəsmi Kopenhagen bu dronların “peşəkar aktyor” tərəfindən idarə olunduğunu bəyan edib. Bildirilir ki, iri ölçülü aparatlar saatlarla havada qala bilir.
Oxşar hadisələr Almaniyada, Norveçdə və İsveçin dəniz bazası yaxınlığında da qeydə alınıb. Hadisələrin əksəriyyəti bölgədə Rusiya ilə əlaqələndirilən yük gəmilərinin yaxınlıqda olduğu vaxtlara təsadüf edir.

Загадочные дроны над Европой: ответственность возлагается на Россию
В течение последней недели в небе над Данией, в том числе над военными базами, наблюдались неопознанные дроны. Власти отказались сбивать их из-за возможной угрозы в населенных пунктах.
Редакция сообщает, что Европейский Союз возлагает ответственность за эти инциденты на Россию, однако Дания не назвала конкретную страну. Официальный Копенгаген заявил, что эти дроны управляются «профессиональным актором». Отмечается, что крупногабаритные аппараты могут оставаться в воздухе часами.
Аналогичные инциденты были зафиксированы в Германии, Норвегии и вблизи военно-морской базы Швеции. Большинство инцидентов совпадают по времени с нахождением в регионе грузовых судов, связанных с Россией.