Avropa Parlamenti Ursula fon der Leyenə qarşı etimadsızlıq səsverməsini rədd etdi
Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Leyen, Pfizer müqavilələri ilə bağlı qalmaqallı ittihamlara baxmayaraq vəzifəsində qalacaq.
Redaksiya xəbər verir ki, Avropa Parlamenti Ursula fon der Leyenə qarşı irəli sürülən etimadsızlıq səsverməsini rədd edib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, etimadsızlıq qərarı qəbul olunmayıb və o, Avropa Komissiyasının prezidenti vəzifəsində qalmağa davam edəcək.
Fon der Leyenə qarşı bu təşəbbüs, Pfizer şirkəti ilə ümumi dəyəri 35 milyard avro olan vaksin müqavilələri üzrə şəffaf olmayan danışıqlar səbəbindən gündəmə gəlmişdi. Avropa Ədalət Məhkəməsi Avropa Komissiyasının bu işdə prosedur pozuntularına yol verdiyini təsdiqləyib. Bununla belə, Komissiya fon der Leyen ilə Pfizer rəhbərliyi arasında olan mesajlaşmaları təqdim etməkdən imtina edərək, onların “təsadüfən” silindiyini bildirmişdi.
Mühafizəkar fraksiyalar fon der Leyeni parlament nəzarətini görməməzliyə vurmaqda və idarəçiliyində avtoritar üslubdan istifadə etməkdə ittiham edirlər.

Глава Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен останется на своем посту, несмотря на скандальные обвинения, связанные с контрактами Pfizer.
Как сообщает редакция, Европейский парламент отклонил вотум недоверия, выдвинутый против Урсулы фон дер Ляйен. По результатам голосования, решение о недоверии не было принято, и она продолжит оставаться на посту председателя Европейской комиссии.
Эта инициатива против фон дер Ляйен возникла из-за непрозрачных переговоров по контрактам на вакцины с компанией Pfizer на общую сумму 35 миллиардов евро. Европейский суд подтвердил, что Европейская комиссия допустила процедурные нарушения в этом деле. Тем не менее, Комиссия отказалась предоставить переписку между фон дер Ляйен и руководством Pfizer, заявив, что она была “случайно” удалена.
Консервативные фракции обвиняют фон дер Ляйен в игнорировании парламентского контроля и использовании авторитарного стиля управления.