Avropa Parlamentinin üzvləri, Rusiya tərəfindən davam edən müharibə ilə üzləşən Ukraynaya 90 milyard avroluq Aİ kreditinin verilməsi ilə bağlı üç qanunvericilik aktına səs veriblər. Bu qərar, Ukraynaya maliyyə dəstəyinin davam etdirilməsi və ölkənin müharibə şəraitində iqtisadi dayanıqlılığının təmin edilməsi məqsədi daşıyır.
Redaksiya Europarl-a istinadən məlumat verir ki, qərar xarici əlaqələr, büdcə, beynəlxalq ticarət və təhlükəsizlik və müdafiə komitələrinin birgə müzakirələri nəticəsində qəbul edilib. Bu komitələrin birgə səyləri, Ukraynaya maliyyə dəstəyinin təmin edilməsi üçün zəruri olan qanunvericilik çərçivəsinin yaradılmasına yönəlib.
Bu qərar, Avropa İttifaqının Ukraynaya verdiyi dəstəyin əhəmiyyətini bir daha nümayiş etdirir. 90 milyard avroluq kredit, Ukraynanın müharibə şəraitində iqtisadiyyatını dəstəkləmək, sosial xidmətləri davam etdirmək və ölkənin infrastrukturunu bərpa etmək üçün nəzərdə tutulub. Avropa Parlamentinin bu qərarı, Ukraynanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü dəstəkləmək, həmçinin, Rusiyaya qarşı mübarizədə Ukraynaya yardım etmək məqsədi daşıyır. Bu maliyyə dəstəyi, Ukraynanın gələcəyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir və ölkənin müharibədən sonrakı bərpa prosesinə töhfə verəcəkdir.

Европарламент выделил Украине кредит в размере 90 миллиардов евро
Члены Европейского парламента проголосовали по трем законодательным актам, касающимся предоставления Украине кредита ЕС в размере 90 миллиардов евро в условиях продолжающейся войны, развязанной Россией. Это решение направлено на продолжение финансовой поддержки Украины и обеспечение экономической устойчивости страны в условиях войны.
Redaksiya со ссылкой на Europarl сообщает, что решение было принято по итогам совместных обсуждений комитетов по иностранным делам, бюджету, международной торговле, а также по безопасности и обороне. Совместные усилия этих комитетов были направлены на создание необходимой законодательной базы для предоставления финансовой поддержки Украине.
Это решение еще раз демонстрирует важность поддержки Украины со стороны Европейского Союза. Кредит в размере 90 миллиардов евро предназначен для поддержки экономики Украины в условиях войны, обеспечения непрерывности социальных услуг и восстановления инфраструктуры страны. Это решение Европейского парламента направлено на поддержку суверенитета и территориальной целостности Украины, а также на помощь Украине в борьбе против России. Эта финансовая поддержка имеет важное значение для будущего Украины и будет способствовать процессу послевоенного восстановления страны.