Avropa Parlamenti Donald Trampın tariflərinin ləğv edilməsindən sonra təcili iclas çağırır.
Redaksiya məlumat verir ki, Avropa Parlamenti ABŞ ilə ticarət sazişi üzrə Ali Məhkəmənin Donald Trampın qlobal tariflərini ləğv etməsi barədə qərarından sonra təcili iclas keçirir. Bu barədə "Bloomberg" agentliyi xəbər verir.
İclasın bazar ertəsi gününə planlaşdırıldığı qeyd olunur. Daha əvvəl Avropa Parlamentinin ticarət komitəsinin ABŞ-Avropa İttifaqı ticarət sazişinin ratifikasiya prosesini davam etdirmək üçün çərşənbə axşamı səsverməsi gözlənilirdi. Lakin ABŞ Ali Məhkəməsinin qərarından sonra komitənin sədri Bernd Lange sosial şəbəkələrdə yazıb ki, "indi biz bu qərarı diqqətlə qiymətləndirməli" və sənədin ratifikasiyası üzrə "gedən işlər üçün mümkün nəticələri təhlil etməliyik".
"Ali Məhkəmənin qərarı gözlənilirdi. Əsassız tariflər üçün hüquqi əsas səhv idi", - deyə Bernd "Bloomberg"-ə bildirib. Qeyd olunur ki, Avropa Parlamenti mart ayında ABŞ ilə ticarət sazişini ratifikasiya etməyi planlaşdırırdı. Bu günün məhkəmə qərarı həm bu müddəti, həm də sazişin özünü sual altına qoydu, "Trampın tariflərinin qeyri-müəyyən hüquqi statusunu nəzərə alsaq".
"EADaily"-nin məlumatına görə, ABŞ Ali Məhkəməsi Donald Tramp tərəfindən tətbiq edilən qlobal tariflərin əksəriyyətini ləğv edib. Bu barədə "The Washington Post" məlumat yayıb.

Европарламент собирается из-за тарифов Трампа
Редакция сообщает, что Европейский парламент проводит экстренное заседание после решения Верховного суда США по торговому соглашению с США об отмене глобальных тарифов Дональда Трампа. Об этом сообщает агентство "Bloomberg".
Отмечается, что заседание запланировано на понедельник. Ранее ожидалось, что торговый комитет Европейского парламента во вторник проведет голосование для продолжения процесса ратификации торгового соглашения между США и Европейским союзом. Однако после решения Верховного суда США председатель комитета Бернд Ланге написал в социальных сетях, что "теперь мы должны тщательно оценить это решение" и "проанализировать возможные последствия для текущей работы" по ратификации документа.
"Решение Верховного суда было ожидаемым. Юридическое основание для необоснованных тарифов было ошибочным", - заявил Бернд "Bloomberg". Отмечается, что Европейский парламент планировал ратифицировать торговое соглашение с США в марте. сегодняшнее решение суда поставило под сомнение как этот срок, так и само соглашение, "учитывая неопределенный правовой статус тарифов Трампа".
По данным "EADaily", Верховный суд США отменил большинство глобальных тарифов, введенных Дональдом Трампом. Об этом сообщает "The Washington Post".