Avropa ölkələri Polşada hərbi təyyarələr yerləşdirib
Avropa ölkələrinin hərbi hava qüvvələri, son zamanlar artan gərginlik fonunda, Polşada yerləşən Rzeszow şəhərinə təcili olaraq hərbi təyyarələr göndərib. Bu addım, bölgədəki vəziyyətin gərginləşməsi ilə əlaqədar olaraq, hərbi hazırlıqların və kəşfiyyat fəaliyyətlərinin gücləndirilməsi kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, Fransa Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus üç ədəd Airbus A330-243MRTT tanker təyyarəsi və bir ədəd Boeing E-3F Sentry döyüş idarəetmə təyyarəsi, eləcə də Böyük Britaniyanın elektron kəşfiyyat təyyarəsi Boeing RC-135W Rivet Joint, gözlənilmədən Polşanın Rzeszow şəhərinə gəlib. "Military Observer" teleqram kanalı tərəfindən yayımlanan məlumatda bu barədə bildirilir.
Kanalın müəllifi vurğulayır ki, bu şəhər, Ukrayna üçün Qərb silahlarının əsas toplanma nöqtəsi və Kiyev rəhbərliyi üçün hava limanıdır. Eyni zamanda, məlumatda qeyd olunur ki, "Britaniya təyyarəsi hazırda Ukraynanın, Belarusun və Rusiya Federasiyasının Kalininqrad vilayətinin qərb sərhədləri boyunca kəşfiyyat aparır." Bu cür hərbi təyyarələrin bölgəyə cəlb olunması, hərbi əməliyyatların və kəşfiyyat fəaliyyətlərinin intensivliyinin artırılmasına işarə edir. Rzeszow şəhərinin strateji əhəmiyyəti, Qərb ölkələrinin Ukraynaya dəstək səylərindəki mühüm rolunu bir daha təsdiqləyir.

Amidst the backdrop of recently increased tensions, the air forces of European countries have urgently dispatched military aircraft to the city of Rzeszow in Poland. This action is being assessed as an effort to strengthen military readiness and intelligence activities in connection with the escalating situation in the region.
According to information provided by Redaksiya, three Airbus A330-243MRTT tanker aircraft and one Boeing E-3F Sentry airborne early warning and control aircraft belonging to the French Air Force, as well as a British electronic reconnaissance aircraft, the Boeing RC-135W Rivet Joint, have unexpectedly arrived in Rzeszow, Poland. This information was reported by the "Military Observer" Telegram channel.
The author of the channel emphasizes that this city serves as the main hub for Western arms destined for Ukraine and an airport for the Kyiv leadership. Simultaneously, the report notes that "the British aircraft is currently conducting reconnaissance along the western borders of Ukraine, Belarus, and Russia's Kaliningrad Oblast." The involvement of such military aircraft in the region indicates an intensification of military operations and intelligence activities. The strategic importance of Rzeszow further confirms the significant role of Western countries in their support efforts for Ukraine.