Avropa İttifaqının Ukrayna planının tam mətni bugün dərc olundu
Böyük Britaniyanın The Telegraph qəzetinin Avropa İttifaqının Ukrayna münaqişəsinin həlli üzrə hazırladığı 24 maddəlik sənədin tam mətnini dərc etməsi beynəlxalq gündəmdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, sənəd ABŞ prezidenti Donald Tramp tərəfindən təqdim olunan təklifə cavab olaraq hazırlanıb və münaqişənin dayandırılması, təhlükəsizlik təminatları, humanitar məsələlər və gələcək siyasi mexanizmlərlə bağlı geniş tənzimləmələrdən ibarətdir.
Sənədin 24 maddəsi belədir:
1. Müharibənin dayandırılması və onun təkrar yaşanmaması üçün davamlı sülh və təhlükəsizlik mexanizmlərinin yaradılması.
2. Tərəflərin havada, quruda və dənizdə tam və qeyd‑şərtsiz atəşkəsə əməl etməsi.
3. Atəşkəsin monitorinqinin texniki həyata keçirilməsi üçün ABŞ və Avropa ölkələrinin iştirakı ilə danışıqlara dərhal başlanılması.
4. ABŞ və Ukraynanın tərəfdaşlarının rəhbərliyi ilə beynəlxalq monitorinq mexanizminin tətbiqi; monitorinq əsasən peyklər, dronlar və digər texnoloji vasitələrlə aparılacaq, ehtiyac olduqda yerüstü araşdırmalar həyata keçiriləcək.
5. Atəşkəsin pozulması ilə bağlı məlumatların təqdim edilməsi, araşdırılması və düzəldici tədbirlərin müzakirəsi üçün mexanizmin yaradılması.
6. Rusiyanın bütün deportasiya olunmuş və qanunsuz köçürülmüş ukraynalı uşaqları qeyd‑şərtsiz qaytarması; proses beynəlxalq tərəfdaşlar tərəfindən dəstəklənəcək.
7. Tərəflər bütün hərbi əsirlərin “hamı hamıya” prinsipi ilə dəyişdirilməsinə razılaşır; Rusiya bütün mülki saxlanılan şəxsləri azad edir.
8. Atəşkəsin sabitliyi təmin edildikdən sonra tərəflərin humanitar tədbirlərə başlaması, o cümlədən təmas xətti boyunca ailə ziyarətlərinə icazə verilməsi.
9. Ukraynanın suverenliyinin tam hörmətlə təsdiqi; Ukrayna neytral statusa məcbur edilmir.
10. Ukraynaya ABŞ da daxil olmaqla, gələcək təcavüzün qarşısını almaq üçün hüquqi cəhətdən məcburi təhlükəsizlik təminatlarının verilməsi.
11. Ukrayna Silahlı Qüvvələri və müdafiə sənayesinə heç bir məhdudiyyət qoyulmaması, beynəlxalq müdafiə əməkdaşlığının davam etməsi.
12. Zəmanət verən dövlətlərin Avropa ölkələri və onlara qoşulmağa hazır olan qeyri‑Avropa ölkələrindən ibarət olması; Ukraynanın dost qüvvələrin yerləşməsi, silahlandırılması və əməliyyatları barədə qərarı müstəqil qəbul etməsi.
13. Ukraynanın NATO üzvlüyünün alyans daxilində konsensus əsasında müəyyənləşdirilməsi.
14. Ukraynanın Avropa İttifaqına üzv olması.
15. Ukraynanın nüvə silahının yayılmamasına dair müqavilə çərçivəsində qeyri‑nüvə dövləti kimi qalmağa hazır olması.
16. Ərazi məsələlərinin tam və qeyd‑şərtsiz atəşkəsdən sonra müzakirə olunması.
17. Ərazi danışıqlarının mövcud nəzarət xəttindən başlanması.
18. Ərazi məsələləri razılaşdırıldıqdan sonra hər iki tərəfin bu sərhədləri güc yolu ilə dəyişməmək öhdəliyi.
19. ABŞ‑ın iştirakı ilə Ukraynanın Zaporojye AES üzərində nəzarəti bərpa etməsi və Kaxovka bəndinə nəzarətin keçirilməsi üçün mexanizm yaradılması.
20. Ukraynanın Dnepr boyunca maneəsiz hərəkət hüququ və Kinburns dili üzərində nəzarəti təmin etməsi.
21. Ukraynanın tərəfdaş ölkələrlə məhdudiyyətsiz iqtisadi əməkdaşlıq aparması.
22. Ukraynanın tam bərpası və ziyanın kompensasiyası; Rusiya aktivləri Rusiyanın Ukraynaya vurduğu ziyanı ödəyənə qədər dondurulmuş qalacaq.
23. Rusiyaya qarşı 2014‑cü ildən tətbiq edilən sanksiyaların davamlı sülhdən sonra mərhələli və qismən yumşaldılması, razılaşma pozularsa sanksiyaların bərpa olunması.
24. Bütün ATƏT ölkələrinin iştirakı ilə Avropa təhlükəsizlik arxitekturası üzrə ayrıca danışıqların başlanması.

Опубликован полный текст плана Евросоюза по Украине
Публикация британской газеты The Telegraph полного текста документа из 24 пунктов, разработанного Европейским Союзом по урегулированию украинского конфликта, вызвала широкие дискуссии в международной повестке дня.
Редакция сообщает, что документ был подготовлен в ответ на предложение, представленное президентом США Дональдом Трампом, и содержит обширные положения, касающиеся прекращения конфликта, гарантий безопасности, гуманитарных вопросов и будущих политических механизмов.
24 пункта документа следующие:
1. Создание механизмов устойчивого мира и безопасности для прекращения войны и предотвращения ее повторения.
2. Соблюдение сторонами полного и безоговорочного прекращения огня в воздухе, на суше и на море.
3. Немедленное начало переговоров с участием США и европейских стран для технической реализации мониторинга прекращения огня.
4. Введение международного механизма мониторинга под руководством США и партнеров Украины; мониторинг будет осуществляться в основном с помощью спутников, дронов и других технологических средств, при необходимости будут проводиться наземные исследования.
5. Создание механизма для представления информации о нарушениях прекращения огня, их расследования и обсуждения корректирующих мер.
6. Безоговорочное возвращение Россией всех депортированных и незаконно перемещенных украинских детей; процесс будет поддержан международными партнерами.
7. Стороны соглашаются на обмен всеми военнопленными по принципу «всех на всех»; Россия освобождает всех гражданских лиц, находящихся под стражей.
8. Начало сторонами гуманитарных мер после обеспечения стабильности прекращения огня, включая разрешение семейных визитов вдоль линии соприкосновения.
9. Полное уважение и подтверждение суверенитета Украины; Украина не принуждается к нейтральному статусу.
10. Предоставление Украине юридически обязывающих гарантий безопасности, включая США, для предотвращения будущей агрессии.
11. Отсутствие каких-либо ограничений на Вооруженные Силы Украины и оборонную промышленность, продолжение международного оборонного сотрудничества.
12. Государства-гаранты состоят из европейских стран и неевропейских стран, готовых к ним присоединиться; Украина самостоятельно принимает решение о размещении, вооружении и операциях дружественных сил.
13. Определение членства Украины в НАТО на основе консенсуса внутри альянса.
14. Членство Украины в Европейском Союзе.
15. Готовность Украины оставаться безъядерным государством в рамках Договора о нераспространении ядерного оружия.
16. Обсуждение территориальных вопросов после полного и безоговорочного прекращения огня.
17. Начало территориальных переговоров с существующей линии контроля.
18. Обязательство обеих сторон не изменять эти границы силой после согласования территориальных вопросов.
19. Создание механизма для восстановления контроля Украины над Запорожской АЭС и передачи контроля над Каховской плотиной при участии США.
20. Обеспечение Украиной права беспрепятственного передвижения по Днепру и контроля над Кинбурнской косой.
21. Осуществление Украиной неограниченного экономического сотрудничества со странами-партнерами.
22. Полное восстановление Украины и компенсация ущерба; российские активы останутся замороженными до тех пор, пока Россия не возместит ущерб, нанесенный Украине.
23. Постепенное и частичное смягчение санкций, введенных против России с 2014 года, после установления устойчивого мира, и возобновление санкций в случае нарушения соглашения.
24. Начало отдельных переговоров по архитектуре европейской безопасности с участием всех стран ОБСЕ.