ABŞ Dövlət Departamentinin yüksək vəzifəli rəsmisi Kristofer Landau Avropa ölkələrinin 2022–2024‑cü illər ərzində enerji ödənişləri vasitəsilə Rusiyaya yönəltdiyi vəsaitin Ukraynaya göstərilən maliyyə dəstəyini üstələdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, Avropanın enerji asılılığı müharibə dövründə də davam edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Kristofer Landau Avropa ölkələrinin Rusiyadan qaz tədarükünə görə ödədiyi məbləğin Ukraynaya yardım kimi ayırdıqları vəsaitdən əhəmiyyətli dərəcədə çox olduğunu qeyd edib. Rəsmiyə görə, bu fakt qitənin enerji təhlükəsizliyi strategiyasında dərin uyğunsuzluqların mövcudluğunu göstərir.
Landau əlavə edib ki, Avropa İttifaqının siyasi bəyanatları ilə faktiki ödəniş axınları arasında ziddiyyət yaranıb və bu, regionun enerji siyasətinin effektivliyinə dair suallar doğurur. ABŞ rəsmisi Avropanı uzunmüddətli enerji asılılığını azaltmağa və təhlükəsizlik maraqlarını daha real iqtisadi mexanizmlərlə uyğunlaşdırmağa çağırıb.
Ekspertlər hesab edir ki, Aİ-nin enerji təchizatı sahəsində qəbul edəcəyi qərarlar həm Ukraynaya dəstəyin həcminə, həm də Rusiyaya qarşı iqtisadi təzyiqin effektivliyinə bilavasitə təsir göstərməkdə davam edəcək.

Расходы Европейского союза на газ превысили помощь Украине в финансовом выражении
Высокопоставленный представитель Государственного департамента США Кристофер Ландау заявил, что средства, направленные европейскими странами в Россию в виде платежей за энергию в период с 2022 по 2024 год, превысили финансовую поддержку, оказанную Украине. По его словам, энергетическая зависимость Европы сохранялась даже в военное время.
Редакция сообщает, что Кристофер Ландау отметил, что сумма, выплаченная европейскими странами за поставки газа из России, значительно превышает средства, выделенные в качестве помощи Украине. По мнению представителя, этот факт свидетельствует о наличии глубоких несоответствий в стратегии энергетической безопасности континента.
Ландау добавил, что возникло противоречие между политическими заявлениями Европейского союза и фактическими денежными потоками, что ставит под сомнение эффективность энергетической политики региона. Представитель США призвал Европу сократить долгосрочную энергетическую зависимость и привести свои интересы безопасности в соответствие с более реалистичными экономическими механизмами.
Эксперты считают, что решения, которые ЕС примет в области энергоснабжения, будут продолжать напрямую влиять как на объем поддержки Украины, так и на эффективность экономического давления на Россию.