Avropa qitəsi, ABŞ-nin etibarlı tərəfdaş kimi hesab edilə bilməyəcəyi düşüncəsinə yavaş-yavaş gəlir. Bu barədə Avropa ölkələrində artan narahatlıq, qlobal siyasətdəki dəyişikliklər və ABŞ-nin xarici siyasətindəki prioritetlərin dəyişməsi fonunda özünü göstərir. Bu tendensiya, Avropa ölkələrinin öz müdafiə qabiliyyətlərini gücləndirməyə və müstəqil siyasət yürütməyə yönəlmiş addımlar atmasına səbəb ola bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ Ordusunun Avropadakı keçmiş komandanı general Ben Hodges, Euronews-un səhər şousu "Europe Today"ə verdiyi müsahibədə, qitənin ABŞ-yə etibarlı tərəfdaş kimi güvənə bilməyəcəyini "yavaş-yavaş dərk etməyə başladığını" bildirib. General Hodges, Avropanın təhlükəsizlik məsələlərində ABŞ-dən asılılığının azaldılması və öz müdafiə qabiliyyətlərinin artırılması zərurətini vurğulayıb. O, Avropanın öz müdafiəsinə daha çox sərmayə qoymasının və ABŞ-nin dəstəyindən asılılığını azaltmasının vacibliyini qeyd edib.
Hodges, Avropanın təhlükəsizlik məsələlərində ABŞ-dən asılılığının azaldılması və öz müdafiə qabiliyyətlərinin artırılması zərurətini vurğulayıb. O, Avropanın öz müdafiəsinə daha çox sərmayə qoymasının və ABŞ-nin dəstəyindən asılılığını azaltmasının vacibliyini qeyd edib. General Hodges, Avropanın ABŞ-nin dəstəyindən asılılığının azaldılmasına yönəlmiş səylərinin, qitənin öz təhlükəsizliyini təmin etmək üçün daha müstəqil siyasət yürütməsinə imkan verəcəyini bildirib. Bu, Avropa ölkələrinin hərbi potensialını gücləndirmək, müdafiə sənayesini inkişaf etdirmək və regional əməkdaşlığı artırmaq kimi addımları əhatə edə bilər. Hodges, Avropanın təhlükəsizlik məsələlərində ABŞ-dən asılılığının azaldılmasına yönəlmiş səylərinin, qitənin öz təhlükəsizliyini təmin etmək üçün daha müstəqil siyasət yürütməsinə imkan verəcəyini bildirib. Bu, Avropa ölkələrinin hərbi potensialını gücləndirmək, müdafiə sənayesini inkişaf etdirmək və regional əməkdaşlığı artırmaq kimi addımları əhatə edə bilər.
General Hodges-un fikrincə, bu dəyişikliklər Avropanın qlobal arenada daha güclü bir oyunçu olmasına və öz maraqlarını daha effektiv şəkildə müdafiə etməsinə kömək edəcək. O, həmçinin, ABŞ-nin Avropa ilə münasibətlərinin gələcəkdə necə inkişaf edəcəyini dəyərləndirərək, bu münasibətlərin qarşılıqlı hörmət və tərəfdaşlıq əsasında qurulmasının vacibliyini vurğulayıb. Hodges, Avropanın təhlükəsizlik məsələlərində ABŞ-dən asılılığının azaldılmasına yönəlmiş səylərinin, qitənin öz təhlükəsizliyini təmin etmək üçün daha müstəqil siyasət yürütməsinə imkan verəcəyini bildirib. Bu, Avropa ölkələrinin hərbi potensialını gücləndirmək, müdafiə sənayesini inkişaf etdirmək və regional əməkdaşlığı artırmaq kimi addımları əhatə edə bilər.

The European continent is gradually coming to the realization that the US may not be a reliable partner. This growing concern across European nations is manifesting against the backdrop of global political shifts and changing US foreign policy priorities. This trend could lead European countries to take steps aimed at strengthening their defense capabilities and pursuing independent policies.
Redaksiya reports that former commander of the US Army in Europe, General Ben Hodges, stated in an interview with Euronews' morning show "Europe Today" that the continent is "slowly beginning to realize" it cannot rely on the US as a trustworthy partner. General Hodges emphasized the necessity for Europe to reduce its dependence on the US for security matters and enhance its own defense capabilities. He noted the importance of Europe investing more in its own defense and decreasing its reliance on US support.
Hodges emphasized the necessity for Europe to reduce its dependence on the US for security matters and enhance its own defense capabilities. He noted the importance of Europe investing more in its own defense and decreasing its reliance on US support. General Hodges stated that Europe's efforts to reduce its dependence on US support will enable the continent to pursue a more independent policy to ensure its own security. This could include steps such as European countries strengthening their military potential, developing their defense industry, and increasing regional cooperation. Hodges stated that Europe's efforts to reduce its dependence on the US for security matters will enable the continent to pursue a more independent policy to ensure its own security. This could include steps such as European countries strengthening their military potential, developing their defense industry, and increasing regional cooperation.
In General Hodges' opinion, these changes will help Europe become a stronger player on the global stage and defend its interests more effectively. He also assessed how US-European relations will develop in the future, emphasizing the importance of building these relations on mutual respect and partnership. Hodges stated that Europe's efforts to reduce its dependence on the US for security matters will enable the continent to pursue a more independent policy to ensure its own security. This could include steps such as European countries strengthening their military potential, developing their defense industry, and increasing regional cooperation.