Audiovizual Şura MTV-nin cərimələnməsi üçün məhkəməyə müraciət edib
Audiovizual Şura qohumlararası nikahla bağlı toy şənliyi yayımladığına görə "MTV" kanalı barəsində protokol tərtib edərək cərimə olunması üçün məhkəməyə müraciət edib.
Bu barədə Şura məlumat yayıb.
Belə ki, sözügedən kanalın efirində 22 oktyabrda, saat 20.31-21.24 arası yayımlanan "Toya gəlmişik" proqramının yayımı zamanı "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Qanunun 9.3-cü maddəsinin tələbi pozulub.
Həmin proqramın yayımı zamanı bölgələrin birində keçirilmiş, qohumların (xalaqızı və xalaoğlunun) toy məclisi nümayiş etdirilib.
Məlumatda, həmçinin qeyd edilib ki, bir neçə gün əvvəl digər yayımçı tərəfindən bu qəbildən pozuntu halı törədilmiş və Audiovizual Şuranın iclasında həmin yayımçıya xəbərdarlıq olunub. Həmin yayımçıya xəbərdarlıq olunanda bütün yayımçılardan diqqətli olmaları və bu istiqamətdə monitorinqlərin davam edəcəyi bildirilib:
"Həmin haldan bir neçə gün sonra "MTV" kanalında yuxarıda qeyd olunan pozuntu halı baş verib .Məsələnin ciddiliyini nəzərə alaraq və yayımçıların bu məsələyə bir daha diqqətini cəlb etmək məqsədilə oktyabrın 24-də "MTV" kanalının aid olduğu "MUZ TV Azərbaycan" MMC-nin səlahiyyətli nümayəndəsi Audiovizual Şuraya dəvət edilib. Pozuntu faktına görə inzibati xəta haqqında protokol tərtib olunaraq müvafiq məhkəməyə göndərilib".
Qeyd edək ki, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 388-2.0.4-cü maddəsinə əsasən qeyd olunan pozuntuya görə hüquqi şəxslər üç min manatdan dörd min manatadək məbləğdə cərimə edilir.

Аудиовизуальный Совет обратился в суд для оштрафования MTV
Аудиовизуальный Совет составил протокол в отношении канала "MTV" и обратился в суд для его оштрафования за трансляцию свадебного торжества, связанного с родственным браком.
Об этом сообщил Совет.
Так, во время трансляции программы "Toya gəlmişik" ("Мы пришли на свадьбу"), вышедшей в эфир указанного канала 22 октября с 20:31 до 21:24, было нарушено требование статьи 9.3 Закона "О защите детей от вредной информации".
Во время трансляции этой программы было показано свадебное торжество родственников (двоюродной сестры и двоюродного брата), проведенное в одном из регионов.
В сообщении также отмечается, что несколько дней назад другим вещателем было допущено подобное нарушение, и на заседании Аудиовизуального Совета этому вещателю было вынесено предупреждение. При вынесении предупреждения этому вещателю всем вещателям было указано быть внимательными и что мониторинги в этом направлении будут продолжены:
"Через несколько дней после этого случая на канале "MTV" произошло вышеупомянутое нарушение. Учитывая серьезность вопроса и с целью вновь привлечь внимание вещателей к этой проблеме, 24 октября полномочный представитель ООО "MUZ TV Azərbaycan", которому принадлежит канал "MTV", был приглашен в Аудиовизуальный Совет. По факту нарушения был составлен протокол об административном правонарушении и направлен в соответствующий суд".
Отметим, что согласно статье 388-2.0.4 Кодекса об административных правонарушениях, за указанное нарушение юридические лица штрафуются на сумму от трех тысяч до четырех тысяч манатов.