“ASAN xidmət” işçilərinin peşə bayramı günüdür
Prezident İlham Əliyevin 2017-ci il dekabrın 29-da imzaladığı Sərəncamla dekabrın 29-u ölkəmizdə “ASAN xidmət” işçilərinin peşə bayramı günü kimi qeyd edilir.
“ASAN xidmət” mərkəzlərinin yaradılması dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi və müasirləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən islahatların tərkib hissəsidir. “ASAN xidmət” mərkəzləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində Prezidentin müvafiq Fərmanına əsasən yaradılıb.
Həmin mərkəzlər dövlət orqanları tərəfindən göstərilən xidmətlərin vahid və əlaqələndirilmiş formada həyata keçirilməsini təmin edən qurumlardır. “ASAN xidmət” mərkəzləri dövlət qulluqçularının fəaliyyətində əhaliyə münasibətdə vətəndaş məmnunluğunun təmin edilməsi istiqamətində yeni yanaşmanın formalaşdırılmasına, ölkədə dövlət qulluqçusu - vətəndaş münasibətlərinin keyfiyyətcə yeni müstəviyə keçməsinə xidmət edir. Mərkəzlərin fəaliyyəti operativlik, şəffaflıq, nəzakətlilik, məsuliyyət və rahatlıq prinsipləri əsasında qurulub. “ASAN xidmət” mərkəzlərinin yaradılmasında məqsəd vətəndaşların əlavə xərclərinin və vaxt itkisinin azalması, vətəndaşlara münasibətdə etik qaydalara, nəzakətli davranışa əməl edilməsinə nail olunması, peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması, dövlət strukturlarına etimadın daha da gücləndirilməsi, şəffaflığın artırılması, korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, elektron xidmətlərdən daha geniş istifadə olunması, bu sahədə aparılan institusional islahatların səmərəliliyinin artırılmasıdır.
“ASAN xidmət” Azərbaycan vətəndaşı üçün yalnız xidmət aldığı bir məkan kimi qiymətləndirilə bilər. Lakin ASAN 4 ciddi istiqaməti əhatə edən unikal konsepsiyadır. Bunlar aşağıdakılardır:
- Korrupsiyaya qarşı Prezident İlham Əliyevin institusional islahatıdır;
- Vətəndaş hüquqlarının realizə edilmə konsepsiyasıdır;
- BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə cavab verən beynəlxalq səviyyədə tanınan platformadır;
- Rəqəmsal transformasiyanın əsas komponentidir.
28 "ASAN xidmət" mərkəzində 400-ə yaxın xidmət göstərilir
Hazırda ölkəmizdə 28 “ASAN xidmət” mərkəzi fəaliyyət göstərir. Onlardan 7-si Bakıda, 2-si Gəncədə, 2-si Sumqayıtda olmaqla digərləri Sabirabad, Bərdə, Qəbələ, Masallı, Quba, Mingəçevir, İmişli, Şəki, Şamaxı, Kürdəmir, Tovuz, Ağcabədi, Balakən, Salyan, Naxçıvan, Lənkəran və Şuşadadır.
“ASAN xidmət” mərkəzlərində müxtəlif dövlət orqanları, həmçinin özəl şirkət və müəssisələr tərəfindən ümumilikdə 400-ə yaxın xidmət göstərilir.
“ASAN Kommunal” mərkəzlərində isə 55 növ xidmət göstərilir.
Bu günədək “ASAN xidmət” mərkəzlərinə 9 milyon 140 mindən çox vətəndaşın 93 milyondan çox müraciəti daxil olub.
Rəy sorğularına əsasən, vətəndaşların xidmətlərdən məmnunluq əmsalı 99,9 faiz təşkil edir.
Regionlarda 10 səyyar “ASAN xidmət” avtobusu vasitəsilə vətəndaşlara səyyar formada xidmətlərin göstərilməsi davam etdirilir. 2013-cü ilin iyun ayından etibarən vətəndaşlara səyyar formada 3 milyondan çox xidmət göstərilib.
Ölkədə könüllülük hərəkatı "ASAN xidmət"dən başlayıb
Könüllülər “ASAN xidmət”in fəaliyyətə başladığı ilk gündən etibarən bu konsepsiyanın bir komponentidir. Həmin prosesə 44 mindən çox könüllü gənc qoşulub.
Bu günə kimi könüllülər tərəfindən 6 min 500-dən çox təlim, 850-dən artıq yerli və beynəlxalq layihə keçirilib, 3 min 400-dən çox könüllü “ASAN Kadr” portalı vasitəsilə işlə təmin olunub.
“ASAN xidmət” təcrübəsi 4 qitədə öyrənilir
Milli brendimiz olan ASAN intellektual məhsul kimi həm də ixrac olunur.
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi 30-dan çox ölkə və beynəlxalq təşkilatla müqavilə imzalayıb. Bu çərçivədə Rumıniya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Türkiyə, Monteneqro, İndoneziya, Pakistan, Kolumbiya, Mərakeş, Özbəkistan, Uqanda, Qırğız Respublikası, Efiopiya, Seneqal, Somali, Ruanda və digər ölkələrin müvafiq sahələr üzrə fəaliyyət göstərən qurumları, eləcə də ICESCO və İslam İnkişaf Bankı (IsDB) ilə ASAN modelinin ixracı ilə bağlı imzalanmış sazişləri qeyd etmək olar.
Ölkəmizin intellektual brendi olan “ASAN xidmət” təcrübəsi Avropa, Asiya və Afrika qitəsindən sonra Amerika qitəsində də tətbiq olunacaq. Hazırda 5 ölkədə - Uqanda, Özbəkistan, İndoneziya, Əfqanıstan və Efiopiyada “ASAN xidmət” modeli əsasında mərkəzlər fəaliyyət göstərir. Yaxın aylar ərzində Pakistanda “ASAN xidmət” adında ilk pilot mərkəzin fəaliyyətə başlaması planlaşdırılır.
“ASAN xidmət” süni intellekti tətbiq edən ilk dövlət təşkilatlarından biridir
“ASAN xidmət” bu illər ərzində ölkə rəhbərliyinin dəstəyi ilə ən yeni texnologiya və innovasiyaların dövlət xidmətləri ilə idarəetməsi sahəsində tətbiqinə dair araşdırmalar aparıb və real rejimdə tətbiq edib. Son illər dataların toplanması, idarə edilməsi və bunlarla bağlı qərarların qəbul olunmasında süni intellektin tətbiqi qlobal dünyada aktual mövzudur. “ASAN xidmət” bu sahədə süni intellekti tətbiq edən ilk dövlət təşkilatlarından biridir.
2014-cü ildə “ASAN xidmət”də süni intellekt həllərinin tətbiqi ilə bağlı 2024-2026-cı illər strategiyası qəbul olunub. Bu gün süni intellekt artıq “ASAN xidmət”in fəaliyyətinin müxtəlif istiqamətlərində tətbiq olunur və onun uğurlu nəticələri göz önündədir.
Bu il “ASAN xidmət”in publik data portalı və süni intellekt həlləri təqdim olunub. Portalın məqsədi agentliyin müxtəlif istiqamətlər üzrə fəaliyyətində vətəndaş iştirakçılığının təşviqi, eləcə də bu çərçivədə hesabatlılığın təminidir. Portal “ASAN xidmət”in müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən beynəlxalq sferadakı fəaliyyəti, Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestri, “ASAN Viza”, “ASAN ödəniş”, “ASAN müraciət” sistemləri, “YAŞAT” Fondu ilə bağlı məlumatları əhatə edir. Tədqiqatçılar və biznes iştirakçıları təqdim olunan datalardan istifadə etməklə fərqli çağırışlara yönəlik yeni innovativ həllər irəli sürə bilərlər.
Bu il, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin təşəbbüsü ilə yaradılan ASAN Süni İntellekt platformasının (ASAN AI Hub) təqdimetmə mərasimi keçirilib. Platforma dövlət xidmətləri sektorunu, biznes subyektlərini, elmi-tədqiqat mərkəzlərini, startap ekosistemini birləşdirir və süni intellektəsaslı həllərin hazırlanmasında körpü rolunu oynayır. Platformanın əsas məqsədi Azərbaycanda süni intellekt (Sİ) sahəsində tədqiqatçıları, dövlət qurumlarını, özəl sektoru və fərdi istifadəçiləri vahid rəqəmsal platformada bir araya gətirməkdir. ASAN AI Hub açıq innovasiyanı təşviq edəcək və dövlət qurumları, özəl sektor və universitetlər arasında körpü rolunu oynayacaq. Texnoloji problemlər platformada açıq elan ediləcək və tələbələr, akademiklər, sahibkarlar, eləcə də ictimai təşkilatlar öz həlləri ilə müraciət edərək mükafat fondu uğrunda rəqabət aparmaq imkanı əldə edəcəklər.
Dövlət xidmətləri sahəsində müasir texnologiyaların, innovasiyaların tətbiqini həyata keçirən bir qurum olan “ASAN xidmət” süni intellekt həlləri vasitəsilə vətəndaş məmnunluğunun daim 100 faizə yaxın olmasını hədəfləyir.

День профессионального праздника сотрудников "ASAN xidmət"
Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 29 декабря 2017 года 29 декабря отмечается как День профессионального праздника сотрудников "ASAN xidmət" в нашей стране.
Создание центров "ASAN xidmət" является составной частью реформ, проводимых в направлении совершенствования и модернизации государственного управления. Центры "ASAN xidmət" созданы в соответствии с соответствующим Указом Президента под руководством Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики.
Эти центры являются структурами, обеспечивающими предоставление услуг государственными органами в единой и скоординированной форме. Центры "ASAN xidmət" способствуют формированию нового подхода к обеспечению удовлетворенности граждан в деятельности государственных служащих, переходу отношений между государственными служащими и гражданами на качественно новый уровень. Деятельность центров строится на принципах оперативности, прозрачности, вежливости, ответственности и удобства. Целью создания центров "ASAN xidmət" является сокращение дополнительных расходов и временных затрат граждан, обеспечение соблюдения этических норм и вежливого поведения по отношению к гражданам, повышение уровня профессионализма, дальнейшее укрепление доверия к государственным структурам, повышение прозрачности, усиление борьбы с коррупцией, более широкое использование электронных услуг, повышение эффективности проводимых в этой сфере институциональных реформ.
"ASAN xidmət" может рассматриваться как место, где гражданин Азербайджана получает услуги. Однако ASAN — это уникальная концепция, охватывающая 4 серьезных направления. Это:
- Институциональная реформа Президента Ильхама Алиева по борьбе с коррупцией;
- Концепция реализации прав граждан;
- Международно признанная платформа, соответствующая Целям устойчивого развития ООН;
- Основной компонент цифровой трансформации.
В 28 центрах "ASAN xidmət" предоставляется около 400 услуг
В настоящее время в стране действуют 28 центров "ASAN xidmət". Из них 7 находятся в Баку, 2 в Гяндже, 2 в Сумгаите, а остальные — в Сабирабаде, Барде, Габале, Масаллы, Губе, Мингячевире, Имишли, Шеки, Шамахе, Кюрдамире, Товузе, Агаджабеди, Балакене, Сальяне, Нахчыване, Ленкорани и Шуше.
В центрах "ASAN xidmət" в общей сложности предоставляется около 400 услуг различными государственными органами, а также частными компаниями и предприятиями.
В центрах "ASAN Kommunal" предоставляется 55 видов услуг.
На сегодняшний день в центры "ASAN xidmət" поступило более 93 миллионов обращений от более чем 9 миллионов 140 тысяч граждан.
По данным опросов, коэффициент удовлетворенности граждан услугами составляет 99,9 процента.
В регионах продолжается предоставление услуг гражданам в мобильном формате с помощью 10 мобильных автобусов "ASAN xidmət". С июня 2013 года гражданам было предоставлено более 3 миллионов услуг в мобильном формате.
Движение волонтеров в стране началось с "ASAN xidmət"
Волонтеры являются компонентом этой концепции с первого дня деятельности "ASAN xidmət". К этому процессу присоединилось более 44 тысяч молодых волонтеров.
На сегодняшний день волонтерами проведено более 6 500 тренингов, более 850 местных и международных проектов, более 3 400 волонтеров получили работу через портал "ASAN Kadr".
Опыт "ASAN xidmət" изучается на 4 континентах
Наш национальный бренд ASAN также экспортируется как интеллектуальный продукт.
Государственное агентство по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям подписало соглашения с более чем 30 странами и международными организациями. В этом контексте можно отметить соглашения, подписанные с организациями Румынии, Объединенных Арабских Эмиратов, Турции, Черногории, Индонезии, Пакистана, Колумбии, Марокко, Узбекистана, Уганды, Кыргызской Республики, Эфиопии, Сенегала, Сомали, Руанды и других стран, действующими в соответствующих областях, а также с ICESCO и Исламским банком развития (IsDB) по экспорту модели ASAN.
Опыт "ASAN xidmət", являющийся интеллектуальным брендом нашей страны, будет применяться на Американском континенте после Европы, Азии и Африки. В настоящее время центры на основе модели "ASAN xidmət" действуют в 5 странах — Уганде, Узбекистане, Индонезии, Афганистане и Эфиопии. В ближайшие месяцы планируется открытие первого пилотного центра под названием "ASAN xidmət" в Пакистане.
"ASAN xidmət" — одна из первых государственных организаций, применяющих искусственный интеллект
За эти годы "ASAN xidmət" при поддержке руководства страны провела исследования и внедрила в реальном режиме новейшие технологии и инновации в области управления государственными услугами. В последние годы применение искусственного интеллекта в сборе, управлении данными и принятии решений по ним является актуальной темой в глобальном мире. "ASAN xidmət" является одной из первых государственных организаций, применяющих искусственный интеллект в этой области.
В 2014 году была принята стратегия на 2024-2026 годы по применению решений искусственного интеллекта в "ASAN xidmət". Сегодня искусственный интеллект уже применяется в различных направлениях деятельности "ASAN xidmət", и его успешные результаты налицо.
В этом году были представлены публичный портал данных "ASAN xidmət" и решения искусственного интеллекта. Целью портала является содействие участию граждан в деятельности агентства по различным направлениям, а также обеспечение отчетности в этом контексте. Портал охватывает информацию о деятельности "ASAN xidmət" в различных направлениях, в том числе в международной сфере, электронном реестре государственных услуг, системах "ASAN Viza", "ASAN ödəniş", "ASAN müraciət", Фонде "YAŞAT". Исследователи и представители бизнеса могут предлагать новые инновационные решения для различных задач, используя представленные данные.
В этом году также состоялась церемония представления платформы искусственного интеллекта ASAN (ASAN AI Hub), созданной по инициативе Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики. Платформа объединяет сектор государственных услуг, бизнес-субъектов, научно-исследовательские центры, стартап-экосистему и играет роль моста в разработке решений на основе искусственного интеллекта. Основная цель платформы — объединить исследователей в области искусственного интеллекта (ИИ), государственные органы, частный сектор и индивидуальных пользователей на единой цифровой платформе в Азербайджане. ASAN AI Hub будет способствовать открытым инновациям и играть роль моста между государственными органами, частным сектором и университетами. Технологические проблемы будут открыто объявлены на платформе, и студенты, академики, предприниматели, а также общественные организации получат возможность представить свои решения и конкурировать за призовой фонд.
"ASAN xidmət", являясь организацией, внедряющей современные технологии и инновации в сфере государственных услуг, стремится к поддержанию удовлетворенности граждан на уровне, близком к 100 процентам, с помощью решений искусственного интеллекта.