ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzi "Body Game” təlimini reallaşdırıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzi və “Marsol Academy”nin əməkdaşlığı çərçivəsində ölkəmizdə ilk dəfə “Body Game” təlimi təşkil olunub.
Türkiyədə yaranaraq dünyanın müxtəlif ölkələrində tətbiq edilən bu 10 saatlıq proqram musiqi, oyun və öyrənməni bir araya gətirən innovativ metodologiyaya əsaslanır. Təlimi türkiyəli peşəkar mütəxəssislər Tuncer Ediz Toksoy və Esin Toksoy aparıblar.
Fərqli sahələri təmsil edən 50-dən çox iştirakçının qatıldığı təlim tamamilə interaktiv formatda keçirilib. Sessiyalarda iştirakçılara “Orff” yanaşması, bədən perkussiyası, yaradıcı rəqs və drama, hekayə əsaslı ritm məşqləri, eləcə də çoxlu zəka nəzəriyyəsi kimi mövzular praktiki üsullarla təqdim olunub.
Proqram çərçivəsində ritm və bədən hərəkətləri, “stəkan oyunları”, intizam və koordinasiya məşqləri, qrup rəqsləri, həmçinin yaradıcı materiallardan istifadə etməklə müxtəlif interaktiv fəaliyyətlər həyata keçirilib. Bu metodika iştirakçıların həm yaradıcı potensialını, həm də komanda bacarıqlarını gücləndirməyə xidmət edib.
ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin təşəbbüsü ilə yaradılıb. Mərkəz qabaqcıl ASAN təcrübəsini tətbiq etməklə yanaşı, daim təlim sahəsində yenilikləri ilə fərqlənir, innovativ və müasir öyrənmə metodlarını təqdim edir. Məqsəd ölkədə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasına, dövlət və özəl sektorda fəaliyyət göstərən əməkdaşların peşəkarlığının artırılmasına mühüm töhfələr verməkdir.

В рамках сотрудничества Центра инновационного развития ASAN Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики и “Marsol Academy” впервые в нашей стране был организован тренинг “Body Game”.
Зародившаяся в Турции и применяемая в различных странах мира, эта 10-часовая программа основана на инновационной методологии, объединяющей музыку, игру и обучение. Тренинг провели турецкие профессиональные специалисты Тунчер Эдиз Токсой и Эсин Токсой.
Тренинг, в котором приняли участие более 50 участников, представляющих различные области, прошел в полностью интерактивном формате. На сессиях участникам были представлены с помощью практических методов такие темы, как подход “Орфа”, перкуссия тела, творческий танец и драма, ритмические упражнения на основе историй, а также теория множественного интеллекта.
В рамках программы были проведены ритмические и телесные движения, “игры со стаканами”, упражнения на дисциплину и координацию, групповые танцы, а также различные интерактивные мероприятия с использованием творческих материалов. Эта методика способствовала укреплению как творческого потенциала, так и командных навыков участников.
Центр инновационного развития ASAN был создан по инициативе Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики. Центр, помимо применения передового опыта ASAN, постоянно отличается инновациями в области обучения, представляет инновационные и современные методы обучения. Цель состоит в том, чтобы внести значительный вклад в подготовку высококвалифицированных кадров в стране, а также в повышение профессионализма сотрудников, работающих в государственном и частном секторах.