ASAN AI Hub üzrə beynəlxalq tərəfdaşlıq genişlənir
2 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev “Huawei” şirkətinin Orta Şərq və Mərkəzi Asiya üzrə regional vitse-prezidenti Angela Linin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, “GenAI Works”un Baş direktoru və həmtəsisçisi Steve Nouri və Edinburq Maliyyə İnnovasiyaları Mərkəzinin həmdirektoru və Edinburq Universitetində maliyyə üzrə müəllim Xaləddin Rzayev ilə görüşüb.
Qonaqlar Dövlət Agentliyinin təşəbbüsü ilə yaradılan ASAN Süni İntellekt platformasının (ASAN AI Hub) təqdimat mərasimində iştirak məqsədilə ölkəmizə səfər ediblər.
Onlara Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü əsasında yaradılmış “ASAN xidmət” mərkəzləri və dövlət xidmətlərində tətbiq olunan innovativ həllər barədə məlumat verilib, hazırda Azərbaycanın intellektual brendinin 30-dan çox ölkəyə ixrac edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Qonaqlar “ASAN xidmət” modelinin fəaliyyətinin onlarda yüksək təəssürat yaratdığını bildiriblər. Görüş zamanı müvafiq tərəflərlə Dövlət Agentliyi arasında əməkdaşlıq istiqamətlərinə dair müzakirələr aparılıb.
Eyni zamanda “ASAN xidmət” mərkəzi,  “INNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, Səyyar ASAN xidmət və "ABAD" publik hüquqi şəxsin fəaliyyəti ilə də tanışlıq olub.

Международное партнерство по ASAN AI Hub расширяется
2 декабря 2025 года председатель Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики Ульви Мехдиев встретился с делегацией во главе с региональным вице-президентом компании "Huawei" по Ближнему Востоку и Центральной Азии Анжелой Лин, главным исполнительным директором и соучредителем "GenAI Works" Стивом Нури и содиректором Эдинбургского центра финансовых инноваций и преподавателем финансов Эдинбургского университета Халеддином Рзаевым.
Гости прибыли в страну с целью участия в церемонии презентации платформы искусственного интеллекта ASAN (ASAN AI Hub), созданной по инициативе Государственного агентства.
Им была предоставлена информация о центрах "ASAN xidmət", созданных по инициативе Президента Ильхама Алиева, и инновационных решениях, применяемых в государственных услугах, отмечено, что интеллектуальный бренд Азербайджана в настоящее время экспортируется в более чем 30 стран.
Гости заявили, что модель "ASAN xidmət" произвела на них высокое впечатление. В ходе встречи были обсуждены направления сотрудничества между соответствующими сторонами и Государственным агентством.
Одновременно состоялось знакомство с деятельностью центра "ASAN xidmət", Инкубационно-акселерационного центра "INNOLAND", мобильного центра "ASAN xidmət" и юридического лица публичного права "ABAD".