May ayında Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumundan öncə silsilə tədbirlərdən daha biri reallaşıb.
Redaksiya Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinə istinadən xəbər verir ki, artıq ictimai nəqliyyatda xarici bank kartları ilə ödənişlər mümkün olub. Belə ki, xarici emissiyalı bank kartları vasitəsilə ictimai nəqliyyatda NFC texnologiyası əsasında təmassız ödəniş imkanı qoşulub.
Yenilik sayəsində xarici vətəndaşlar, turistlər əlavə kart və ya yerli ödəniş vasitələri əldə etmədən öz beynəlxalq bank kartları vasitəsilə ictimai nəqliyyatdan istifadə edə biləcəklər. Bundan öncə isə NFC dəstəkli yalnız yerli bank kartları ilə ödəniş mümkün idi.
Qeyd edək ki, NFC ödəniş sisteminə ötən ildən başlanılıb. Bu, sərnişinlərə rahat ödəniş imkanı yaratmaqla yanaşı, xidmət keyfiyyətini artırmağa da imkan verir.
Xatırladaq ki, NFC ödəniş sistemi hazırda Bakı və Gəncə şəhərlərində, eyni zamanda Bakı-Sumqayıt marşrutlarında istifadə edilir.
İctimai nəqliyyatda bu yeniliyə “K-Group” (BakıKart) şirkəti və banklarla birgə əməkdaşlıq çərçivəsində nail olunub.

В преддверии Всемирного форума градостроительства, который пройдет в Баку в мае, реализовано еще одно из серии мероприятий.
Редакция со ссылкой на Агентство наземного транспорта Азербайджана сообщает, что в общественном транспорте теперь возможна оплата иностранными банковскими картами. Так, подключена возможность бесконтактной оплаты на основе технологии NFC в общественном транспорте с помощью банковских карт иностранной эмиссии.
Благодаря нововведению иностранные граждане и туристы смогут пользоваться общественным транспортом с помощью своих международных банковских карт, не приобретая дополнительные карты или местные платежные средства. До этого оплата с поддержкой NFC была возможна только местными банковскими картами.
Отметим, что система оплаты NFC была запущена в прошлом году. Это не только создает удобные возможности оплаты для пассажиров, но и позволяет повысить качество обслуживания.
Напомним, что система оплаты NFC в настоящее время используется в городах Баку и Гянджа, а также на маршрутах Баку-Сумгайыт.
Это нововведение в общественном транспорте достигнуто в рамках совместного сотрудничества с компанией «K-Group» (BakıKart) и банками.