Argentinanın Patagoniya bölgəsində minlərlə hektar ərazini əhatə edən güclü meşə yanğınları ciddi fəsadlara yol açıb, yaşayış evləri məhv edilib, minlərlə insan təxliyə olunub və bir sıra milli parklar təhlükə altına düşüb.
Redaksiya xəbər verir ki, yanğınlar yanvar ayının əvvəlindən etibarən Çubut və Santa Kruz əyalətlərində qeydə alınıb və onların sürətlə yayılmasına həddindən artıq istilər, uzunmüddətli quraqlıq və güclü küləklər səbəb olub.
Rəsmi qurumlar ən azı bir hadisədə qəsdən yandırma faktının təsdiqləndiyini bildirir, bununla yanaşı, sosial şəbəkələrdə yayılan və turistlərin tonqal qalamasını əks etdirən video geniş müzakirələrə səbəb olub.
Həmin görüntülərdən sonra israilli turistlərin günahlandırılması ilə bağlı əsassız iddialar və konspirativ fikirlər yayılıb, Argentina Prezidenti Xavyer Milei isə bu ittihamları qətiyyətlə rədd edərək onları əsassız adlandırıb.

Powerful forest fires covering thousands of hectares in Argentina's Patagonia region have caused severe consequences, destroying homes, forcing thousands to evacuate, and endangering several national parks.
The fires, which were first recorded in the provinces of Chubut and Santa Cruz since the beginning of January, have spread rapidly due to extreme heat, prolonged drought, and strong winds, the editorial reports.
Official authorities state that arson has been confirmed in at least one incident, while a video circulating on social media showing tourists lighting a campfire has sparked widespread discussion.
Following those images, unfounded accusations and conspiracy theories blaming Israeli tourists have spread, with Argentine President Javier Milei firmly rejecting these accusations and calling them baseless.