Argentina Britaniya adalarını "müstəmləkəçilik" adlandırıb ...
Argentina Böyük Britaniya ilə Folklend adaları üzərində yeni danışıqların aparılmasına çağırış edib. Ölkə, Britaniyanın adalar üzərindəki nəzarətini "müstəmləkəçilik" kimi qiymətləndirir.
Redaksiya məlumat verir ki, Argentina xarici işlər naziri Pablo Quirno bu məsələdə "sülh yolu ilə həll" əldə etmək üçün danışıqların vacibliyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, mövcud vəziyyət beynəlxalq hüquq normalarına ziddir.
Bu diplomatik addım, Pentaqonun Britaniyanın Folklend adaları ilə bağlı iddiasına verdiyi dəstəyi yenidən nəzərdən keçirə biləcəyi barədə yayılan xəbərlərdən sonra atılıb. Həmin xəbərlər beynəlxalq ictimaiyyətdə geniş müzakirələrə səbəb olmuşdu.

Аргентина призвала к проведению новых переговоров с Великобританией по Фолклендским островам. Страна расценивает контроль Великобритании над островами как "колониализм".
Редакция сообщает, что министр иностранных дел Аргентины Пабло Кирно подчеркнул важность переговоров для достижения "мирного урегулирования" в этом вопросе. По его словам, текущая ситуация противоречит нормам международного права.
Этот дипломатический шаг был предпринят после сообщений о том, что Пентагон может пересмотреть свою поддержку претензий Великобритании на Фолклендские острова. Эти сообщения вызвали широкие дискуссии в международном сообществе.