Argentina Britaniya adalarını "müstəmləkəçilik" adlandırıb ...
Argentina Böyük Britaniya ilə Folklend adaları üzərində yeni danışıqların aparılmasına çağırış edib. Ölkə, Britaniyanın adalar üzərindəki nəzarətini "müstəmləkəçilik" kimi qiymətləndirir.
Redaksiya məlumat verir ki, Argentina xarici işlər naziri Pablo Quirno bu məsələdə "sülh yolu ilə həll" əldə etmək üçün danışıqların vacibliyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, mövcud vəziyyət beynəlxalq hüquq normalarına ziddir.
Bu diplomatik addım, Pentaqonun Britaniyanın Folklend adaları ilə bağlı iddiasına verdiyi dəstəyi yenidən nəzərdən keçirə biləcəyi barədə yayılan xəbərlərdən sonra atılıb. Həmin xəbərlər beynəlxalq ictimaiyyətdə geniş müzakirələrə səbəb olmuşdu.

Argentina calls British islands "colonialism"...
Argentina has called for new negotiations with Great Britain over the Falkland Islands. The country regards Britain's control over the islands as "colonialism."
The editorial office reports that Argentine Foreign Minister Pablo Quirno emphasized the importance of negotiations to achieve a "peaceful resolution" on this issue. According to him, the current situation contradicts international law.
This diplomatic move comes after reports that the Pentagon might reconsider its support for Britain's claim over the Falkland Islands. Those reports had sparked widespread discussions within the international community.