ARB "Səkkiz" serialındakı söyüşə görə cəza aldı
Redaksiya xəbər verir ki, iclasda ARB kanalının efirində "Media haqqında" Qanunun pozulması faktı müzakirə olunub.
Belə ki, 10 yanvar tarixində kanalın efirində saat 23.00-23.55 arası yayımlanan "Səkkiz" serialında personajlardan biri söyüş məzmunlu ifadələrdən istifadə edib və yayım zamanı bu səsləndirmə texniki vasitələrlə məhdudlaşdırılmayıb.
Beləliklə, "Media haqqında" Qanunun 14.1.6-cı maddəsinin tələbinin (əxlaqdankənar leksik (söyüş) məzmunlu söz və ifadələrdən, jestlərdən istifadəyə yol verilməməlidir) pozulması halı baş verib və pozuntu faktı Audiovizual Şuranın mütəxəssisləri tərəfindən təsbit olunub.
Qeyd olunanlar nəzərə alınaraq Audiovizual Şuranın üzvləri ARB kanalına qarşı sanksiya tətbiq edilməsi və kanalın yayımının yanvarın 15-də üçsaatlıq dayandırlması barədə qərar qəbul ediblər.

An online meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held today.
The editorial office reports that during the meeting, a violation of the "On Media" Law on the ARB channel's broadcast was discussed.
Specifically, on January 10th, during the broadcast of the "Səkkiz" series between 23:00 and 23:55, one of the characters used profanity, and this utterance was not technically restricted during the broadcast.
Thus, a violation of Article 14.1.6 of the "On Media" Law occurred (use of immoral lexical (profane) words and expressions, and gestures is not permitted), and the violation was confirmed by the specialists of the Audiovisual Council.
Taking the above into account, the members of the Audiovisual Council decided to impose a sanction against the ARB channel and suspend the channel's broadcast for three hours on January 15th.