Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutu (AQTİ) tərəfindən “Vahid Sağlamlıq” (One Health) mentorluq proqramına start verilir.
Bu proqramın məqsədi tələbələrin “Vahid Sağlamlıq” yanaşmasına uyğun hazırlanması, onların strateji düşünən və müasir çağırışlara cavab verən peşəkar mütəxəssis kimi formalaşdırılmasıdır.
Mentorluq proqramına seçilən iştirakçılar AQTİ-nin rəhbər şəxsləri və ölkənin aparıcı ekspertləri ilə birbaşa kommunikasiya imkanı əldə edəcəklər. 12 həftəlik inkişaf proqramı çərçivəsində iştirakçılara idarəçilik, elmi yanaşma və qlobal çağırışlara dair tövsiyələr təqdim olunacaq.
Təşəbbüs qida təhlükəsizliyi, bitki və heyvan sağlamlığı, eləcə də ictimai səhiyyə sahələrində təhsil alan tələbələrin bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirməklə, bu istiqamətlərdə gələcəkdə aparıcı rol oynaya biləcək yüksək ixtisaslı insan kapitalının formalaşdırılmasını hədəfləyir.
Proqram müddətində mentorluq görüşləri, texniki biliklərin inkişafı və praktiki tətbiqi, həmçinin tematik master-klasslar və sessiyalar iştirakçıların ixtisasına, ehtiyaclarına və motivasiyasına uyğun şəkildə təşkil ediləcək.
Müraciət, qiymətləndirmə və seçim prosesi şəffaf və obyektiv meyarlar əsasında aparılacaq. Namizədlər uyğunluq, motivasiya və rəqabət prinsipləri nəzərə alınaraq seçiləcəklər.
“Vahid Sağlamlıq” mentorluq proqramı haqqında ətraflı məlumatı AQTİ-nin rəsmi internet səhifəsindən (https://afsi.gov.az/az/mentorship) öyrənmək mümkündür.

Институтом пищевой безопасности Азербайджана (AQTİ) запускается программа наставничества «Единое Здоровье» (One Health).
Целью данной программы является подготовка студентов в соответствии с подходом «Единое Здоровье», формирование из них профессиональных специалистов, способных стратегически мыслить и отвечать на современные вызовы.
Участники, отобранные для программы наставничества, получат возможность прямого общения с руководством AQTİ и ведущими экспертами страны. В рамках 12-недельной программы развития участникам будут представлены рекомендации по управлению, научному подходу и глобальным вызовам.
Инициатива направлена на развитие знаний и навыков студентов, обучающихся в областях пищевой безопасности, здоровья растений и животных, а также общественного здравоохранения, с целью формирования высококвалифицированного человеческого капитала, способного играть ведущую роль в этих направлениях в будущем.
В течение программы будут организованы наставнические встречи, развитие и практическое применение технических знаний, а также тематические мастер-классы и сессии в соответствии со специальностью, потребностями и мотивацией участников.
Процесс подачи заявок, оценки и отбора будет проводиться на основе прозрачных и объективных критериев. Кандидаты будут отбираться с учетом принципов соответствия, мотивации и конкурентоспособности.
Подробную информацию о программе наставничества «Единое Здоровье» можно получить на официальном сайте AQTİ (https://afsi.gov.az/az/mentorship).