AQTA qida və yem məhsullarının izlənilməsi ilə bağlı məlumat yayıb
Məlum olduğu kimi, qida təhlükəsizliyinin təmin olunmasında məhsulların istehsal mərhələsindən son istehlakadək hərəkətinin izlənilməsi mühüm rol oynayır. Bildiririk ki, məhsulların mənşəyinin və hərəkət zəncirinin qeydə alınmaması, qida mənşəli risklərin vaxtında aşkarlanmasına və qarşısının alınmasına ciddi maneə yaradır.
Bu səbəbdən “Qida təhlükəsizliyi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 27.1-ci maddəsinə əsasən, qida subyektləri onları qida və yem məhsulları, qida məhsulları əldə edilən heyvanlar, yaxud qida və yem məhsullarına əlavə edilməsi nəzərdə tutulan maddələrlə təchiz edən və ya özlərinin təchiz etdiyi digər subyektləri müəyyən etməyə imkan verən izləmə sisteminə və prosedurlarına malik olmalıdırlar.
Qanuna əsasən, qida subyektləri məhsulların izlənilməsi ilə bağlı müvafiq sənədlərin kağız daşıyıcılarda və (və ya) elektron formatda tərtib olunmasını və saxlanılmasını təmin etməlidirlər. Bu sənədləşmə prosesi məhsulların hərəkətinin mərhələlər üzrə qeydiyyatının aparılması ilə risklərin operativ müəyyən edilməsinə, zəruri hallarda isə məhsulların geriyə çağırılması prosesinin səmərəli həyata keçirilməsinə imkan verir.
Qeyd edək ki, sahibkarlar bu sahədə çalışan əməkdaşların maarifləndirilməsini və izlənilə bilmə sistemlərinin qurulmasını müvafiq ixtisasa malik mütəxəssislər vasitəsilə özləri həyata keçirə və ya bu məqsədlə ixtisaslaşmış mərkəzlərə müraciət edə bilərlər.

AQTA распространило информацию об отслеживании пищевых продуктов и кормов
Как известно, отслеживание движения продукции от этапа производства до конечного потребителя играет важную роль в обеспечении продовольственной безопасности. Отмечаем, что отсутствие регистрации происхождения продукции и цепочки ее движения создает серьезное препятствие для своевременного выявления и предотвращения рисков пищевого происхождения.
По этой причине, согласно статье 27.1 Закона Азербайджанской Республики «О продовольственной безопасности», субъекты пищевой деятельности должны обладать системами и процедурами отслеживания, позволяющими идентифицировать субъектов, которые поставляют им пищевые продукты и корма, животных, от которых получены пищевые продукты, или вещества, предназначенные для добавления в пищевые продукты и корма, а также других субъектов, которым они сами поставляют продукцию.
Согласно Закону, субъекты пищевой деятельности должны обеспечивать составление и хранение соответствующих документов, касающихся отслеживания продукции, на бумажных носителях и (или) в электронном формате. Этот процесс документирования позволяет оперативно выявлять риски путем поэтапной регистрации движения продукции, а в необходимых случаях — эффективно осуществлять процесс отзыва продукции.
Отметим, что предприниматели могут самостоятельно осуществлять просвещение сотрудников, работающих в этой области, и создание систем отслеживания с помощью специалистов соответствующей квалификации, либо обращаться для этой цели в специализированные центры.